Zor insanlarla başa çıkma yolları

Herkes hayatında zorlu insanlarla karşılaşır ve bu zorlu karakterlerle günlük yaşamımızda nasıl başa çıkabileceğimizi bilmemiz gerekir.

Zor karakterlerle başa çıkma teknikleri

İş yerinde, arkadaş ortamınızda ya da çevrenizde size zorluk çıkaran karakter özelliklerine sahip insanlar olabilir. Hatta bu insan sevdiğiniz biri de olabilir. Psikolojik bir araştırma bu tür zor insanlarla başa çıkabilmek için birkaç yöntem öneriyor.

 

1- Agresif meslektaş veya patron

 

Agresif insanlarla uğraşmak duyarlılık ve dayanıklılık gerektirmektedir. Genellikle yanılan insanlar saldırgan ve agresif davranışlar sergiledikleri için bilinmesi gereken ilk şey bu kişilerle dürüstçe başa çıkılması gerektiğidir. Bu kişilerle agresif yönlerini desteklemeden konuşarak sorunlarını çözmesinde yardımcı olabilirsiniz. Yoğun duyguları tetikleyebilecek davranışlardan kaçınınız. Onu kışkırtacak hiçbir şey söylememeniz size karşı beslediği negatif duyguları azaltacaktır.

 

Agresif bir bireye kısasa kısas davranış uygulamanız, yapacağınız en kötü davranış olur. Eğer kızgın bir insanın dikkatini sakin bir tartışmaya veya farklı bir uğraşa çekebilirseniz öfkesini dindirebilirsiniz. Hayatında karşılaştığı sorunların yaygın olduğunu ve bu sorunlarla başa çıkmada yalnız olmadığını belirtmeniz gerekir.

 

Mental Sağlık Kurumu tarafından sinirli insanları yatıştırmanın yollarını gösteren kısa bir liste hazırlanmış. Bu listeye göre; çevredeki gürültüyü azaltın, kendinizi sakinleştirin, hiddetli olan kişinin duygularını yargılamayın, durumu açıklamasını rica edin, ne konuda şikayetçi olduğunu karşı çıkmadan dinleyin, suçlayıcı tavırlarda bulunmadan kendi hissettiklerinizi anlatın, onunla ilgilendiğinizi ancak öfke sınırınızı koyduğunuzu belirtin.

 

 

2- Kronik şikayetçi

 

Kronik olarak şikayetçi insanlar, kusur ararlar, suçlayıcılardır ve doğru olanı bildikleri halde kendi hayatlarında uygulayamazlar. Bu bireylere karşı yapmamanız gereken birkaç şey vardır: Şikayetleri hakkında onlara desteklemeyin, hemen özür dilemeyin ve fazla savunmacı veya karşı olmayın. Aksi halde bu şikayetler tekrarlanacaktır. Gerçekleri ele alarak kişinin gözünde problem çözücü olarak yer edinin. Ciddi ve destekleyici olun. Bireyin şikayetlerini detaylı bir şekilde yazmasını isteyin böylece bu detaylar sizi çözüme daha kolay götürebilir. Problemin ne olduğunu değil nasıl olması gerektiğini sorun. Eğer şikayet başka bir kişi ile ilgiliyse aracı olmaya çalışın.

 

3- Sürekli hemfikir

 

Bütün fikirlerinize tebessümle katılarak, son derece kibar olan insanlar ancak müdahale edildiğinde bunu durdurabilirler. Bu kişiler sürekli onaylama ihtiyacı duyarlar. Bu davranış çoğunlukla sevdiği insanlar tarafından sevilmek için çocukken öğrenilen bir davranıştır ve bu davranışları sergileyen kişiler, tutabileceğinden daha çok söz verirler. Yapabileceğiniz şey onlara doğruyu söyleseler de sevginizin azalmayacağını göstermeniz. Onlardan daha dobra ve dürüst olmalarını isteyin: “Bu planım nasıl daha iyi olabilir?”. Karşınızdakinin fikirlerine saygı duyduğunuzu belli edin. Anladığınızda tutamayacağı sözleri vermemesini söyleyin ve sorun olmadığını belirtin. Dostluğunuzun değerini gösterin ve dillendirin.

 

4 - Her konuda uzman

 

Bu kişilerde iki tipleme karakter vardır: Bilgili, yaratıcı, kendine güveni olan, gerçekten uzman kişi ve uzman gibi gözüken, kısmen bilgili kişi. İki karakter de güçlük yaratabilir.Gerçekten bilgili olan bir kişi kendini üstün görerek, diğer insanları aptal hissettirebilir. Farklı fikirlere açık olmayıp, değişime kapalı olarak, kendine güvenerek, başkalarının yardımını reddedebilir. Gerçekten bilmiş birisi ile başa çıkacaksanız hazırlığınızı iyi yapmalısınız, aksi takdirde sizi kapı dışı edebilir. İlk olarak karşınızdakini dinleyin ve bahsettiği konuda yorumlar yapın. Fikirlerine karşı çıkmadan, alternatif sorular yönlendirin: “Daha fazla anlatabilir misin?” ya da “Bu şekilde de düşünülebilir mi?” gibi... Becerilerine saygı gösterin ancak kendi fikirlerinizi de gizlemeyin. Birey hala başka fikirlere açık olmakta zorluk çekiyorsa, üstünlüğünü kibar bir şekilde kabul etmeniz gerekmektedir. En nihayetinde gerçekten uzman insanlar saygıyı hak ederler.

 

Ne kadar az bilgili olduklarının farkında olmadıkları için bilgili gibi davranan kişilerle başa çıkmak ise daha kolaydır. Bu tür bir kişi gerçeklerle nazikçe yüzleştirilebilir. Bu konuşmayı bireyle yalnızken yapın. Böylece daha kolay ve samimi olacaktır.

 

 

5- Karamsar

 

Durmadan “Bu iş olmayacak”, “Bunu daha önce denemiştik” diyen çevremizde karamsar insanlar da vardır. Çevremizdeki insanların bizim enerjimizi düşürmesi veya demoralize edebilmesi çok kolaydır. Bu karakterde bir insanla başa çıkabilmek için ilk yapacağınız şey, bireyin karamsar dünyasından uzak durmanızdır. Bu karamsar kişi ile direk tartışmaya girmeyin veya kişinin öne sürdüğü sorunlara derhal çözüm bulmayın.

 

İyimser konuşmalar sergileyerek değişimin mümkün olduğunu ima edin. Grubunuzla yaptığınız bir çalışma üzerinde alternatiflerin ne olduğunu saptayarak, en kötü nelerin olabileceğini dillendirin. Bu karamsar düşüncelerin ortaya çıkmasına yol açabilir ancak siz bunu ortaya çıkararak yapıcı hale getirebilirsiniz.

 

6- Fedakar

 

Başkalarının üzülebilmesi korkusu ile kendi fikirlerini veya kararlarını erteleyen kişidir. Her şeyde hemfikir olan kişilerin aksine, fedakar karakterler başkalarına yardımcı olabilmek için gerçekten konuyla ilgilidirler. Bu kişinin gerçek endişelerinin ne olduğunu açığa çıkarmaya çalışın. Alternatif planlar geliştirerek gerçek hislerini paylaşmasını sağlayın. Kararlarında, düşüncelerinde kendine güvenmesi için teşvik edin ve kararlarını sürdürmesi için destek olun.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön