Dijital Topuklar Zirvesi'nden söyleşiler

1 Kasım’da ilki düzenlenen Dijital Topuklar Zirvesi’nde dijital dünyanın başarılı kadınlarına 3 soru sorduk, ilham aldık

 • Akasya Asıltürkmen

  Oyuncu, Akasya Ana Youtube kanalının kurucusu

   

  Dijital dünyada kadın deyince aklınıza ne geliyor?
  Zaten aslında dijital dünya deyince aklıma ilk kadın geliyor. Çünkü kadınlar iletişim için varlar ve dijital iletişime, akıllı telefonlara geçildiğinden beri bilgisayara ve bilişim dünyasına uzak tavırdan tamamen vazgeçtiler. El yordamıyla burada etkin olmayı tercih ettiler. Önce etkin oldular, iletişim kurmayı öğrendiler ve sonra bu mecranın başka şekillerde kullanılabileceğini anladılar.

   

  Size ne ilham oldu?

  4 senedir yapmayı düşünüyordum ama ancak bir sene geç kaldım ben bu işe. Annelik konusunu seçmemin sebebi de belli, ben de herkes gibi doğal olarak internete “düştüm” muhtaç oldum. Öğrenmem gereken çok fazla şey vardı. Bir de ben 39 yaşındayım ama ne annelik hevesim ne de böyle bir içgüdüm vardı. Hamilelikle ilgili internette arama yaptığımda bunun uçsuz bucaksız bir imkanlar denizi olduğunu gördüm. Ve amatörlüğümün bile, sadece hikayemi paylaşmamın bile aslında insanlar tarafından ilgiyle karşılanacağını fark ettim. Bir bilirkişi olarak da girmedim, ben deyim yerindeyse kendi şapşallıklarımı paylaşacaktım. Bilinçli videolar da çektim ama onun yanında sadece o hafta yaşadığım şeyleri paylaştığım videolar da çok önemli. İnsanlar her zaman senin neyi ne kadar çok bildiğini değil, senin nerede ne kadar saçmaladığını da görmek istiyorlar. Hatta bu onları rahatlatıyor. Yalnız değilmişim diyor. Bak o da ağlıyor bak o da kilo almış diyor. İşin hoş tarafı, bir taşla iki kuş, seni sanatçı olarak da sevmeye başlıyorlar. Şimdi bambaşka bir dünya açıldı benim önümde. 

  Sadece Youtube değil Facebook, Twitter; biri bir diğerini besliyor. Bir etkileşim, ağ söz konusu. Bu da kadınları cesaretlendirdi. Bir işi yapabileceğini bilince yapmak istersin.

   

  Yeni başlayanlara ne tavsiye edersiniz?

  Bence insanın tek engeli kendi düşünceleri. Eğer kafanda hazır bahanelerin varsa hiçbir şey yapmamak için sebep hemen üretebilirsin, zor gelir, bilmediğimizden korkarız. Bunun aslında çok kolay yapılabilecek bir şey olduğunu bilmeleri gerekiyor, bir de mutlaka söyleyecek cümlelerinin olması gerekiyor. Bir blog yazıyorsan ve istikrarlıysan yaptığı şeyde, ürettiğin içerikler karşılığını buluyorsa, samimiysen mutlaka ilerliyorsun. Nerde oturduğunun, nasıl yaşadığının hiçbir önemi yok. Kabul edilebilir bir içeriğinin olması gerekiyor, seni takip eden kişinin orada kendinden bir şeyler bulması gerekiyor ve istikrarlı olmak gerekiyor. Her hafta bir şey yayınlamak gerekiyor. Burada şu anda başarılı olmuş olan, konuşmacı olan kadınların çoğu bunu başarmış olan insanlar. İletişim ağını da sağlam tutmak, diğer kadınlarla bağlantıyı kesmemek gerekiyor.

 • Elif Doğan

  Blogcuanne.com’un kurucusu

   

  Dijital dünyada kadın deyince aklınıza ne geliyor?

  Dijital dünyada içerik üreten kadınlar ve bunları tüketen kadınlar geliyor. Aynı zamanda içeriği e-ticaret olarak üreten ve pazarlayan kadınlar da geliyor. Bunun dışında herhangi bir ticari sonucu olmaksızın sosyal fayda üzerinden içerik üreten kadınlar geliyor.

   

  Size ne ilham oldu?

  Çok güzel bir söz var, “bağırmak için yazıyorum, sesimi duyman için değil.” Benim çıkışım da öyleydi. Çok bağırmaya ihtiyacım varmış, ne mutlu bana ki bir sürü insan sesimi duydu ve karşılık verdi. Oradan da bu günlere geldik

   

  Yeni başlayanlara ne tavsiye edersiniz?

  Hiç ellerini korkak alıştırmasınlar! Çok fazla düşünmeden, tabii ki doğru kanallarda doğru şekillerde pozisyon alarak; ama yapamayacaklarını düşünmeden cesur bir biçimde girsinler bu işin içine.

   

 • Perihan Gürer

  Uykusuzanneler.com’un kurucusu

   

  Dijital dünyada kadın deyince aklınıza ne geliyor?

  Kadının daha çok kişiye uzanıp güç kazanması geliyor.

   

  Size ne ilham oldu?

  Başka kadınlarla bir araya gelmek, onlarla paylaşmak ve konuşmak birlikte olmak bana güç verdi.

   

  Yeni başlayanlara ne tavsiye edersiniz?

  Artık çok fazla rol model var, örnek alabilecekleri çok insan var. Ben yapamam diye düşünmesinler, bir yerlerden başlasınlar. Çünkü gerçekten içten gelerek samimi bir şekilde yapıyorlarsa mutlaka sonuçlarını elde edeceklerdir.

   

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön