Resmi nikah zorunluluğu kaldırıldı!

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de dahil pek çok kuruluş, Anayasa Mahkemesi'nin özellikle kadınları mağdur edebilecek düzenlemesine tepki gösterdi.

Resmi nikah zorunluluğu kaldırıldı!

Türk Medeni Kanunu’na göre, resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyordu. Anayasa Mahkemesi, 27 Mayıs 2015’te aldığı bir kararla, imam nikahı kıyabilmek için resmi nikahın yapılması gerektiği şartını kaldırdı.

 

Kamuoyunda büyük tepkilere yol açan bu karar, resmi nikah zorunluluğu olmayınca sadece imam nikahı ile bir arada yaşayan çiftleri, özellikle kadınları zor duruma düşürebilir.

 

Konuyla ilgili Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) de bir açıklama yayınladı.

 

ÇYDD’nin Anayasa Mahkemesi’nin yaptığı kanun değişikliği ile ilgili görüşünü ve uyarısını içeren metin şöyle:

 

***

 

"Dinî nikâh  devletin kayıtlarına geçmediği, bu nedenle özellikle kadın ve çocukların haklarını koruma yetkisi olmadığı için yalnızca bir “dua”dır.

 

Anayasa Mahkemesi’nin kadınları ve çocukları güvencesiz bırakan kararı, kabul edilemez.

 

Temel görevi evrensel hukuku ve hukuk devletini korumak ve yaşatmak olan, ne yazık ki tüm üyeleri erkeklerden oluşan 15 üyeli Anayasa Mahkemesi, 27 Mayıs 2015’te 11 üyesinin oyçokluğu ile aldığı kararla laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni demokrasi ve hak kavramları gelişmemiş feodal ve teokratik Ortadoğu ülkelerinin durumuna düşürmüştür.

 

Resmi nikâh kadının en önemli güvencesiyken, Yüksek Mahkeme, aldığı bu kararla resmi nikâh olmaksızın dini nikâh yapılmasının önündeki yasal engelleri kaldırmış, kadınlarımızın güvencesiz ve korunmasız bırakılmasının önünü açmıştır.

 

Yeni çocuk gelinler, yeni Ünzileler  yoldadır...

Erkek çok eşliliği artacak ve bu kadınların aleyhine olacaktır.

Babaları ile soy bağının kurulmasında zorlanılan çocuklar, miras hakları konusunda ciddi sorunlar yaşayacaktır; çünkü sistem resmi nikâh üzerine kuruludur:

 

Resmî nikâh, Medeni Kanun’daki aile hukukun bütün kurumlarının belkemiğidir. Resmî nikâh olmadığı zaman evlenme, boşanma, velayet, nafaka, miras ve mal rejimlerinin tamamıMedeni Kanun’un güvencesi dışına çıkmış olacaktır. 110. maddesiyle resmî nikâhı düzenleyen 1926 tarihli Medenî Kanun, bunun için “Devrim Yasaları” içinde yer almıştır. Dinî nikâhı resmî nikâh olarak kabul etmek, Atatürk’ün “Kadın Hakları” devrimini yok saymaktır.

 

Ne yazık ki görevi Anayasa’yı  ve hukuku korumak olan en yüksek yargı organı, bu kararıylaAnayasa’yı ihlal etmiştir. Gelinen bu durum ülkemizin hukuk geleceğine korku ve kuşkuyla bakmamıza neden olmaktadır.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu ağır yanlıştan ivedilikle dönülmesi için çocuk gelinlerin, kadın istismarının engellenmesi için yasal düzenlemeleri yapmalıdır.

 

Önce kadınlarımızı sonra da tüm ulusumuzu ortaçağ karanlığına götürecek bu kararı kabul etmemiz olanaksızdır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  29 Ekim 2016 Cumartesi 11:37

  I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I'll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend adffdkkbfdddfdbg

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön