Asla çöpe atmamanız gereken 19 şey!

Bu maddeleri çöpe atmak yerine, en yakın zehirli atık imha yerlerine ya da geri dönüşüm tesislerine götürmek gerekiyor.

 • Bir şey bittiğinde ya da bozulduğunda genellikle çöğ kutusunu boylar. Ancak unuttuğumuz bir konu var ki attığımız bu şeylerden birçoğu ‘tehlikeli ev atıkları’ olarak sınıflandırılıyor. Bu maddeleri çöpe atmak yerine, en yakın zehirli atık imha yerlerine ya da geri dönüşüm tesislerine götürmek gerekiyor. İşte size bu tehlikeli atıkların bir listesi:

   

  1.       Pil

  Piller – kullanılmış olanlar bile – atık gömme sahalarına karıştıkları takdirde su sağlama sistemlerine sızacak ve ciddi sağlık ve çevre sorunlarına yol açabilecek zehirli kimyasallarla doludurlar.

   

  2.       Ampul

  Akkor telli ampuller ve halojen ışık ampulleri geri dönüştürülemezler; ancak zehir içermediklerinden çöpe atılabilirler. Flüoresan ampuller ise zehirli kimyasallar içerirler, dolayısıyla asla çöpe atılmamalıdırlar.

   

  3.       Kullanılmamış ya da son kullanma tarihi geçmiş reçeteli ilaçlar

  Kullanmadığınız ilaçları çöpe ya da tuvalete atarak onlardan kurtulmak isteyebilirsiniz; ancak bunu yapmayın. Bu hareketiniz, bu güçlü ilaçların toprağa ya da suya karışmalarına sebep olabilir – ki bu durum çevreye büyük zarar verir.

 • 4.       Aerosol sprey

  Spreyler, yapılarında atılmalarını tehlikeli bir hale getiren kimyasallar içerirler – özellikle de tam olarak bitmemişlerse. Boş olup olmadıklarını anlamak zor olduğundan riskten uzak durmak ve spreyleri atık imha merkezlerine götürmek gerekir.

   

  5.       Bilgisayarlar ve elektronik aletler

  Dijital kamera, bilgisayar, cep telefonu, televizyon, yazıcı, mp3 çalar… Tüm bu elektronik aletler cıva, kurşun, kadmiyum, berilyum ve bromlu alev geciktirici gibi tehlikeli maddeler içerirler.

  6.       Saç (insan ve evcil hayvan saçı)

  Saç nitrojenle doludur. Saçları organik gübreye katarak yenmez bitkiler için kullanabilirsiniz.

   

  7.       Yemekte kullanılmış yağ

  Bu yağlar sıcakken çöpe atıldıkları takdirde çöp poşetine zarar vererek pis bir durumun kaynağı olabilirler. Katılaşmış olsalar dahi atık işleme tesislerinde iğrenç sıkıntılara yol açabilirler. Yağı gidere dökmek ise çok daha kötü bir fikirdir; tıkanıklıklara neden olabilir.

 • 8.       Boya veya vernik

  Artık boya, tiner, vernik ya da boya çıkarıcılar (ve bunlara temas eden fırçalar) yanıcı ve zehirli maddelerdir; dolayısıyla atık imha merkezlerinde toplanmaları gerekir.

   

  9.       Çim ve bahçe kimyasalları

  Kimyasal içerikli böcek ilacı, yabani ot öldürücü ve gübre kullanmak çevreye korkunç zararlar verir; ancak kullanmakta ısrar ediyorsanız eğer, artıkları asla çöpe atmamalı, kanalizasyona karışmalarını önlemelisiniz.

   

  10.   Çakmak

  İçerisinde çok az miktarda gaz kalmış olan çakmaklar bile yangın tehlikesi oluştururlar; bu yüzden çöpe atmadan önce tamamen bitmiş olduklarından emin olmalısınız.

   

  11.   Su filtreleri

  Su filtreleri eskiyene kadar çok kullanışlıdırlar. Bu büyük, pahalı filtreleri çöpe atmak yerine geri dönüşüm merkezlerine yollayabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön