Parkinson ve böbrek hastasına hücre klonlama devrimi müjdesi!

Amerikalı bilim adamları, ilk kez bir insan hücresini klonladı

Parkinson ve böbrek hastasına hücre klonlama devrimi müjdesi!

Dolly yönteminin kullanıldığı klonlamayla Parkison, böbrek rahatsızlıkları gibi hastalıklara müdahale edilebilecek. Üretilecek yeni hücreler bozulan hücrelerle değiştirilecek.

 

Klonlanmış olan koyun Dolly’nin ardından şimdi de “kopya insan” gelebilir. Bilim adamları ilk kez bir insan hücresini başarıyla klonladı. Bununla birlikte kalp hastalıkları, Parkinson,Multiple Skleroze (MS), omurilikte zedelenmeler, böbrek rahatsızlıkları gibi hastalıklara müdahale edilebilecek. Bu tür rahatsızlıklarda, hastalığa neden olan “hastalıklı hücre” klonlanan yeni kök hücresi ile değiştirilerek, iyileşme sağlanacak. Ancak, bu yöntemle henüz yeni bir insanın klonlanması söz konusu değil.

 

Nasıl işliyor?

Tedavi sürecinde hasta olan kişiden kendi deri hücresi alınıyor. Daha sonra bir kadın donörden nükleer DNA’dan arındırılmış, döllenmemiş bir yumurta hücresi alınıyor. Bu yumurta hücresinin çepherine, hastaya ait deri hücresi yerleştiriliyor. Hücreler burada geliştiriliyor. Sonraki aşamada embriyonik hücreler bölünürken, vücuttaki tüm hücre türlerine dönüşebilen kök hücreler oluşturuluyor. Bunun içinde laboratuvar ortamında kalp, sinir, karaciğer gibi hücrelere dönüştürülüyor. Daha sonra da bu sağlıklı hücreler, hasarlı hücrelerin yerine yerleştirilerek iyileşme sağlanıyor.

 

Araştırmayı yürüten Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi araştırmacılarından Doktor Şükret Mitalipov, “Bu tedavi sürecinin birçok hastalığı iyi edebileceğine inanıyoruz. Ayrıca hastanın kendi deri hücresi klonlandığı için herhangi bir sakıncası da bulunmuyor. Yani vücudun kabul etmeme olasılığı hemen hemen hiç bulunmuyor” dedi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön