Dünyayı sosyal ağlar kurtaracak bir imza ile başlayacak her şey!

Sosyal ağlar, sadece Facebook’ta resim beğenip Twitter’da tuttuğumuz takımı savunmaktan ibaret değil. Teknolojiyi kullanırken de toplumsal duyarlılığa sahip çıkabilmek mümkün. Çünkü, artık muhalif sesler imza kampanyalarını politik sosyal ağlarda da düzenliyor.

Dünyayı sosyal ağlar kurtaracak bir imza ile başlayacak her şey!

Open Urban

2012’de mimar ve şehir planlamacılarından oluşan 4 kişilik (1’i Türk, Ali Onat Türker) bir ekip tarafından oluşturulan Open Urban, insanların çevrelerinde gerçekleştirilen projeler hakkında fikir beyan etmesi için kurulmuş. Google Haritalar üzerinden kullanıcıların kentsel değişimler hakkında bilgi ve fikir paylaşması için tasarlanan platform, söz konusu projeler hakkında çıkan haberlerle birlikte insanların yaşadıkları mekânların değişimine aktif katılımda bulunmalarını hedefliyor. Kentsel dönüşüm ağı Open Urban’da Google Haritalar üzerinden, gördüğünüz bir inşaatı işaretliyorsunuz. Daha sonra o inşaattan fotoğraflar yayınlıyor ve bu konudaki fikirlerinizi paylaşıyorsunuz. Örneğin, “Bu bölgeye yeni bir AVM değil, kültür merkezi daha iyi bir yatırım olurdu” diyebiliyorsunuz. Platformda şu anda İstanbul, Seattle ve New York’tan projeler yer alıyor. Platformdaki, Taksim Meydanı, Emek Sineması ve Galataport Projesi en çok dikkat çeken konu başlıkları arasında.

 

Change.org

2007’de kurulan ağın sloganı, “Dünyanın kampanya platformu. Sen neyi değiştireceksin?”. 196 ülkeden 35 milyon kullanıcısı olan Change.org’un yönetim ekibinde 3 Türk isim de var (Uygar Özesmi, Zennube Ezgi Kaya, Serdar Paktin). Ağdaki imza sayısı 170 milyonu, Türk üye sayısı 400 bini aşmış. Sosyal imza kampanyalarına ev sahipliği yapan platformda, “Maslak 1453: İstanbul Uyan”dan, “Biber gazı kullanımının kaldırılmasını istiyorum” ve “Yıllık kart ücretlerini bankalardan geri alıyoruz” gibi imza kampanyaları bulunuyor. Ağda, sonuç alınan kampanyalar da “Başarılar” bölümüyle takip edilebiliyor.

Democratus

Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından 2011’de geliştirilen ve geçtiğimiz aylarda herkesin kullanımına açılan Democratus’ta kullanıcılar, ülke gündemindeki konuları 200 karakterle sanal demokrasi ortamında tartışıyor. Facebook ve Twitter hesabı ile bağlanılabilen Democratus’ta Facebook’un duvarı, “Ülke Duvarı” olarak karşımıza çıkıyor. Bu Türk yapımı politik sosyal ağın sloganı ise “Dünyayı fikirlerinle şekillendir!”. Ağda kullanıcılar, diğer üyelerin “Katılıyorum”, “Katılmıyorum” veya “Kararsızım” seçenekleriyle oylatabilecekleri öneri ve fikirlerini referanduma da götürebiliyor.

 

Haber: Necdet Çalışkan

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön