Seksi olmak işten atılma nedeni midir?

ABD’de bir işveren, kadın çalışanını 'seksi giyindiği' gerekçesiyle kovdu.

Seksi olmak işten atılma nedeni midir?

"İşverenler aşırı çekici olmayı gerekçe gösterebilecek"


ABD’nin Iowa Eyaleti’nde alınan emsal niteliğindeki bir karar, gündeme damgasını vurdu. Mahkeme, erkek bir işverene, kadın çalışanını "seksi giyinip tahrik ettiği" gerekçesiyle kovma hakkını tanıdı. Karar, Diş Hekimi James Knight’ın asistanı Melissa Nelson’ı eşinin isteği doğrultusunda işten çıkarmasının ardından konunun mahkemeye taşınması üzerine alındı.

 

10 yıldır Knight’ın asistanlığını yapan Nelson, patronuyla asla flört etmediğini söyledi. Knight ise kadının seksi kıyafetlerinden rahatsız olduğunu aktardı. Eyalette bundan böyle işverenlerin ‘aşırı çekici’ olmalarını gerekçe göstererek çalışanlarını kovma hakkı yasal olacak.

 

"Karışmak hiç kimsenin haddi değil"


Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci:

Seksi giyinmek ya da seksi olmak kime göre, neye göre ve hangi ölçüye göre? Birileri, eteğin dizde olmasını bile sakıncalı bulabiliyor ve o görüntünün kendisini tahrik ettiğini düşünüyor. Birileri, kadının saçı açık diye tahrik olduğunu düşünebiliyor. Birileri de mini eteği tahrik edici buluyor. Bu ülkeye göre bile değişebilir. Her hal ve şart altında kadının giyimine, kuşamına, kararına hiç kimse karışamaz. Teşhircilikten ve genel kabullere aykırı tavır ve durumlardan söz etmiyorum. Ama bunu değerlendirmek, kadına karışmak kimsenin haddi değil. Bu kişi ister işveren, ister komşu, ister arkadaş, isterse sevgili olsun. Kimolursa olsun, karışamaz.

 

Avukat Filiz Yaşar Yıldırım:

"Karar hem hukuken hem de insan hakları açısından hatalı"

Kadın işçinin seksi görüntü vermesi, işverene sırf bu nedenle işvereni tahrik ettiği gerekçesiyle işten çıkarma hakkı vermez. Çünkü seksi olma durumu kişilerin bakış açısına göre değişir. Her beyin seksapaliteyi farklı değerlendirir. Birilerini etkileyen bir görüntü diğerleri üzerinde bir etki yaratmadığı gibi, aynı görüntü başkalarına çok seksi gelebilir. Kimi insanlar mini etek ve dekolteden tahrik olduğu halde birçokları kapalı kıyafetleri daha çekici ve tahrik edici olarak görebilirler. Kanunlar ve mahkeme kararları tek kişiye göre değil, tüm topluma şamil olmak zorundadır. Bir işverenin kendi psikolojik tepkileri tüm toplumu bağlayamaz. Bu nedenle karar hem mantıken hem hukuken hem de insan hakları açısından hatalıdır.

 

Tıbbi Seksoloji Danışmanı Dr. Akif Poroy:

"Sorun adamın kafasında"

Keşke herkes seksi olabilse. Amerikalılar bize benziyor. İkiyüzlü bir ahlakları var. Kadının seksi olması, adamın beyninde. Bir kadın çarşaf da giyer, siz erkek olarak onu seksi görebilirsiniz. Sorun bence adamın kafasında. Kadın çok dekolte giyse bile Avrupa’daki yaşam şeklinde kimse aldırmaz. Ama ABD’deki mahkeme üyelerini, geri düşünceli insanlar olarak nitelendirebilirim. Tıbbi seksoloji açısından bu karar, aynı zamanda kadınları aşağılayıcı bir şey. O kadar komik, absürd bir şey ki.

 

"Tacizi engellemek için çıkarılabilir"

SGK Uzmanı Ali Tezel:

Bu, seksi kıyafetleri karşı tarafa etki edecek şekilde kullanmaktır. Tıpkı erkeklerin kadınları taciz ettiği gibi. Kadınların da bu anlamda cinselliği ön plana çıkaracak şekilde kullanmaları da bir nevi taciz anlamı taşır. Bu da işi engelliyor veya aksatıyorsa çalışan önce uyarılır, uyarılara aldırış etmiyorsa da işten çıkarılabilir. Kadın kıyafetleriyle ilgi uyandırıyorsa bu durumda erkeğin kadına tacizi sonucunu doğurma ihtimali de yüksektir, bu da işyerindeki barışı bozacaktır. Kadının öyle bir düşüncesi, beklentisi olmasa bile erkeği tahrik ederek taciz etme imkânı veriyorsa erkeğin kadına tacizi gündeme gelecektir. Bunu engellemek için işten çıkarmak mümkündür.

 

Haber: Özlem Yılmaz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön