Eurovision’a katılmama kararı doğru mu yanlış mı?

Puanlama sistemine tepki koyan TRT haklı mı?

Eurovision’a katılmama kararı doğru mu yanlış mı?

TRT, 1975’ten beri iştirak ettiği Eurovison Şarkı Yarışması’na, gelecek sene katılmama kararı aldı. TRT, katılmama gerekçesinde Avrupa Yayın Birliği EBU’nun her sene doğrudan finalde yarışan beş ayrıcalıklı üyesi Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’nın sürekli başarısız sonuçlar almasını önlemek için, 2011’de halk oyları oranının yüzde 50’ye düşürülmesine tepki gösterdiğini vurguluyor.

 

EBU’ya hem puanlama sisteminin eskiye dönmesi hem de bu ülkelerin ayrıcalıklı durumlarının kaldırılması için yaptığı başvuruya olumlu cevap alamayan TRT, yarışmaya gitmeme kararını açıkladı. Bu protestoyu geçen mayısta Bakü’deki yarışmaya katılmayarak gerçekleştirmeyi düşünen kurumun, kardeş Azerbaycan’ı zor durumda bırakmamak için kararı şimdiye ertelediği öğrenildi.

 

İsveç’in Malmö kentindeki yarışmaya ‘Hangi şarkıcı gitsin?’ tartışmalarının yeni yeni başladığı bu dönemde, gitmeme kararı tartışma yarattı.

 

“5 ülke kendi arasında yarışsın!”

Fuat Güner (Şarkıcı, MFÖ’nün üyesi)

Türkiye, EBU üyesi ve oraya üye bir sürü ülke var. Eğer beş tane Avrupa ülkesi oturup bir karar alıyorsa, tabii ki Türkiye’nin de “Kardeşim insan bize de danışmaz mı? Biz de EBU’ya bağlıyız.

 

Neden bize danışılmıyor?” diye sorma hakkı var. Eğer TRT’nin Eurovison’a gitmeme kararının altında başka bir neden yoksa ve tek sebep beş ülkenin oylama sistemini değiştirmesiyse, haklı bir tepki ortaya koyuyoruz. Hatta benim bir önerim var. EBU üyesi diğer ülkeler de Türkiye gibi protesto etsinler ve Eurovision bu 5 ülke arasında yapılsın. Çünkü bu yapılan büyük bir haksızlık. Beş ülke diğer üyelere emrivaki yapmış. Bir de iyi şarkı bulamadılar, o nedenle katılmıyorlar diye bir eleştiri var. Ben buna kesinlikle katılmıyorum. Bugüne kadar şarkı bulundu da, bu sene mi bulunmayacak.

 

“TRT sisteme tepkisini gösterdi!”

Bülend Özveren (Eurovision sunucusu)

Öncelikle şunu söyleyebilirim. Avrupa Yayıncılar Birliği EBU patrondur ve onun Türkiye nezdindeki muhatabı TRT’dir. Bu yıl yapılan toplantılarda TRT Genel Müdürü “Önümüzdeki seçenekler arasında Eurovision’a katılmamak da var. İstersek bunu da seçebiliriz” demişti. Anlaşılan o ki, bu seçeneği seçmişler.

 

Şimdi TRT, Eurovision’a katılmamasını iki gerekçeyle bizlere açıklıyor. İlki, son üç yıldan beri oylama sisteminde yapılan değişiklikten olumsuz etkilendiğimiz. Çok daha başarılı sonuçlar elde edebilecekken, bu değişiklikle geride kalıyoruz. İkinci gerekçe ise; beş büyük ülke, yani ben onlara parayı veren düdüğü çalanlar diyorum. Bu sene müziği konuşmaktan mahrum kalacağız. Ama yüzde 99 final akşamı TRT’de ekrana gelecektir. Çünkü TRT, Eurovision’a karşı değil, sisteme karşı.

 

Twitter'dan ne dediler?

Ayşegül Aldinç (Şarkıcı): TRT’nin yaptığı açıklamaya göre bu sene Eurovision’a katılmıyormuşuz. “Ben katılacağım!”

 

Hakan Eren (Prodüktör): Türkiye Eurovision’a katılmıyor. Buyur buradan yak. Hadi komşumuz ekonomik krizde anladık. Bize ne oluyor belli değil.

 

Yaşar (Şarkıcı): Eurovision’a katılmama gerekçesi tırışka. Oylama sistemi telefon yarışmasına dönmüştü.

 

Yekta Kopan (Sunucu): TRT, Eurovision’a katılmama kararı almış. Oylamada haksızlık varmış. Bıraksaydınız birinci olma hırsını, eğlencelik bir şeydi işte.

 

İsmail Tunçbilek (Müzisyen): Eurovision’a katılmıyormuşuz, çok sevindim.

 

Toygar Işıklı (Şarkıcı): Türkiye bu sene Eurovision’a katılmıyormuş. Parayı doğru dürüst bir işe harcasın bari

 

Fettah Can (Şarkıcı): Eurovision geyiğinden kurtulduk bravo TRT...

 

Aylin Aslım (Şarkıcı): Eurovision’u yokluğumuzla cezalandıracakmışız!..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön