Fazla sorumluluk çalışanın motivasyonunu düşürüyor!

Araştırmaların sonuçlarına göre, fazla sorumluluklarla iş yükü artırılan çalışanların potansiyellerinin de altında çalışmaya başladığına, motivasyon düşüklüğü ve konsantrasyon güçlüğüyle karşılaştıklarına dikkat çekiliyor.

Fazla sorumluluk çalışanın motivasyonunu düşürüyor!

Birden fazla sorumluluk, görev tanımlamalarının dışına taşan iş yükü, ofisleri verimsizleştiriyor. Çalışanlar zamanlama sorunu ve strese bağlı motivasyon düşüklüğü yaşıyor. Bu da bir yandan şirkette verimliliği düşürürken bir yandan da maliyetleri yükseltiyor İş hayatında çalışanların üzerine binen iş yükü günden güne artıyor. İK uzmanları tarafından ortaya koyulan veriler, birden fazla görev ve sorumluluk stresi altında ezilen çalışanların konsantrasyon ve görev tamamlama sorunları yaşadıklarını gösteriyor. Araştırmaların sonuçlarına göre, fazla sorumluluklarla iş yükü artırılan çalışanların potansiyellerinin de altında çalışmaya başladığına, motivasyon düşüklüğü ve konsantrasyon güçlüğüyle karşılaştıklarına dikkat çekiliyor. Birçok işi birlikte teslimetmesi beklenen çalışan, sonuçta normalin de altında ve eksik performans göstermeye başlıyor. Bu noktada aşırı iş yüküyle, doğru ek sorumluluklar arasındaki farkı belirlemek gerekiyor. Çalışanını işiyle alakasız angaryaya boğmak yerine, gerekli yeni sorumluluklar atayarak geliştiren kurumlar hem kendilerine hemde çalışanlarına yatırım yapıyor.

Sorumlulukların tanımı netleşmeli
EğitimAkademi’nin Yönetici Ortağı Serap Gökmen, “Çalışanların görev tanımı yazılmıyor ve doğrumülakat yapılmadığı için daha başlangıçta yanlış kişiler yanlış görevlere atanıyor. Daha kurumsal olan firmalar ise tek tek çalışanların iş tanımlarını yazıyor ve işe alım sürecinde bunları göz önüne alarak işe alımı gerçekleştiriyor” diyor. Eğitmen Nilay Karagülmez Abamor, çok fazla sorumluluk vermenin çalışanın etkin bir rol üstlendiğini göstermediğine dikkat çekiyor ve şunları söylüyor: “Ülkemizde iş tanımı ve sorumluluklar belirlenirken, işin gerekliliklerine göre değil, organizasyondaki kişilere göre düzenleniyor. Doğru görev ve sorumluluk tanımı, organizasyonun bütününe bakarak, kişilerden bağımsız, ihtiyaca göre ve organizasyonun gelecek planlarına göre yapılmalı.”

Sorumluluk gerçekten çok mu?
Randstad Genel Müdürü Altuğ Yaka, “Aynı iş yükü, kimi çalışan için az bir iş yükü iken, kimi çalışan için fazla olabilir. Kişi, gerçekten zaman kaybı olmaksızın çalıştığı halde hedef sürede işi yetiştiremiyorsa ya da kaliteden ödün vermek zorunda kalıyorsa, iş yükünün fazla olduğunu söyleyebiliriz” diyor. Geneldemevcut işlerini iyi yapan çalışanlara güvenen üst yönetim, görev ve sorumlulukları artırıyor ve çalışanın fikrini almıyor. Çalışanlar, sorumluluklarını yerine getirebilmek için işözel yaşamdengesini bozuyor. Serap Gökmen de çalışanların ‘hayır’ diyemediği ve özgüvenle kendilerini ifade edemedikleri sürece sorumluluk altında ezildiğini fark ettiğini söylüyor ve ekliyor: “Sorumluluklar çalışanı geliştiriyorsa vemotivasyonunu düşürmüyorsa performansta sorun olmuyor ancak angarya dediğimiz işler yüklenildikçe kişinin motivasyonu azalıyor.”

Acil olanlar belirlenmeli’
Abamor “Çalışandan beklenenler net bir şekilde anlatılmalı. Acil ve önemli olanlar belirlenmeli ve çalışandan önceliklerini bu görevlere vermesi istenmeli” diyor.

‘Dönemsel iş için dönemsel çalışan olmalı’
Çalışanlarından çok fazla iş bekleyerek ek eleman alımından kaçınan firmalar aslında işgücü bakımından büyük zarara uğramış oluyor. Nilay Karagülmez Abamor’a göre, birden fazla sorumluluk yüklenen çalışan, bir süre sabrediyor ve eğer mevcut durumda bir değişme olmazsa yanlışlar yapmaya başladıktan sonra mutsuz oluyor. Bu mutsuzluk artarak devam ediyor ve çalışan bir süre sonra istifa ediyor. Abamor, “Bu noktada kayıp çok daha fazla oluyor çünkü bir şirkette “turn over” oranı ne kadar yüksekse çalışan maliyeti de o oranda yükseliyor” diyor. İşverenlerin, çalışanlarını iyi analiz etmeleri ve yeteneklerine göre sınıflandırmalarının önemini vurgulayan Randstad Genel Müdürü Altuğ Yaka, şunları öneriyor: “Dönemsel artan iş yüklerinde dönemsel eleman çalıştırmak süreci kayıpsız atlatma konusunda yardımcı olabilir. Ek olarak motivasyon artırıcı önlemler alınabilir. Bir de, firma çalışanlarına adil olmalıdır. Kimi çalışan rahat bir şekilde çalışırken, iş yükünün belirli kişilerde toplanması, bu kişilerin şikâyet ve mutsuzluklarını artıracaktır.”

Sorumluluktan bunalanlara tavsiyeler

 • Dengeli sorumluluk ve iş yükü konusunda asıl adımı işverenlerin atması gerekiyor olsa da çalışanlara yönelik bazı öneriler var: 
 • Görev tanımı işe başlarken yazılı olarak istenmeli 
 • İş ve özel hayat dengesi korunmalı 
 • Yöneticilerle açık iletişim sağlanmalı 
 • İş yükünün gerçekten fazla olduğu örneklenmeli 
 • Sorumlulukları yönetmek için gerekenler yöneticilere aktarılmalı 
 • Çözüm bulunamıyorsa iş değiştirmek düşünülmeli

 

Konsantre olmakta zorlanıyor
MCT Yönetici Ortağı Tanyer Sönmezer, birden fazla sorumluluk yüklenen çalışanların en önemli sıkıntılarının konsantrasyon olduğunu düşünüyor. “Çünkü odak birçok konuya dağıldığında etkinlik azalıyor. Çok sevdiğim bir söz vardır: ‘20 tane bir metrelik kuyudan su çıkmaz, bir tane 20 metrelik kuyudan su çıkar’. Birden fazla sorumlulukla aşırı iş yükünü ayırmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Psikiyatrist ve Yönetim Danışmanı Hakan Yöney, “Değişik görev vermek hem kurum hem birey açısından olumlu sonuçlar verebilir. Profesyonel zekâ açısından bakarsak, bu yaklaşım çalışanların beyinsel esnekliğini artıracak bir girişim olacaktır” diyor. Altuğ Yaka da “Kişiye birden fazla iş verilmesi, rotasyon yapılması, sosyal hayatın desteklenmesi monotonluğu önler” diyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön