Smear testi nedir? Smear testi nasıl yapılır?

Kadınların yalnızca yılda bir kez yaptıracağı basit bir test olan smear testi, rahim ağzı kanseri riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Rahim ağzı taraması hayat kurtarıyor!

Rahim ağzı kanserine yakalanan kadınların %70’inin son 5 yıl içinde smear testi yaptırmamış kadınlar olduğu biliniyor. Erken teşhis ile bu tehlikeli kanser türünün önlenmesini sağlayan Smear testi, her kadının bilmesi ve düzenli olarak yaptırması gereken taramalardan biri.

 

Smear testi nedir?

Smear testi (Pap Smear Test), rahim ağzındaki hücrelerden örnek alınması işlemidir. Kulak pamuğuna benzer bir aletle rahim ağzına yakın bir bölgeden sürüntü alınır ve laboratuvarda incelenerek bölgede herhangi bir kanser hücresi oluşumu olup olmadığına bakılır. İşlem tamamen ağrısızdır ve 2-3 dakikadan fazla sürmez.

 

Smear testi neden yapılır?

Rahim ağzı kanserine neden olan lezyonların erken anlaşılması açısından smear testi büyük önem taşır. Meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türü olan rahim ağzı kanseri, herhangi bir belirti göstermeden gelişebildiği için oldukça tehlikelidir. Düzenli olarak smear testi yaptırmak, rahim ağzında kansere yol açabilecek hücrelerin varlığını tespit etmek için yapılır. Eğer kanser hücresi veya kanser öncüsü hücrelerin varlığı anlaşılırsa, uygun tedavilerle kanser tedavisi sağlanabilmektedir. Ayrıca ciddi sorunlara yol açabilen HPV (Human Papilloma Virus) taraması olarak da smear testi yaptırılabilir. Çoğunlukla cinsel temasla bulaşan HPV, bazı durumlarda rahim ağzındaki hücreleri aşırı biçimde değiştirerek kanser türlerine neden olabilmektedir.

 

 

Smear testi yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Vajinal kanamanın olmadığı bir dönemde smear testi yaptırmak gerekir. Herhangi bir enfeksiyon veya akıntı problemi varsa, önceden tedavi edilmesi tercih edilir. Smear testi yaptırmadan önceki 24 saat içinde cinsel ilişkiye girilmemeli ve vajina yıkanmamalıdır.

 

Kimler smear testi yaptırmalı?

Cinsel olarak aktif kadınların, ilk cinsel ilişkiden  3 yıl sonra ilk smear testini yaptırması önerilir. Bunun dışında, 21-30 yaş arası tüm kadınların senede bir kez smear testi yaptırması gerekir. 30 yaş üstü kadınlar, üst üste 3 kez smear testi yaptırmış ve normal sonuç almışsa, testi 2-3 yılda bir yaptırmaya devam edebilir.

 

Hamilelikte smear testi yaptırılabilir mi?

Hamilelik döneminde HPV veya kanser hücresi taraması yapılabilmesi için ilk üç ay içinde smear testi yaptırılması önerilir.

 

Smear testi nerede yaptırılır?

Aile Sağlığı Merkezleri’nde ücretsiz olarak smear testi yaptırılabilmektedir. Bunun dışında özel hastanede ya da devlet hastanesinde de kadın hastalıkları ve doğum hekiminize danışarak smear testi yaptırabilirsiniz.

 

HPV VİRÜSÜ NEDİR? Prof. Dr. Cem Turan, HPV virüsün... HUMAN PAPİLLOMA VİRUS (HPV), VAJİNAL SMEAR VE SERVİKS KANSERİ İLİŞKİSİ

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

 • Corona virüsü nasıl bulaşır?
  Corona virüsü nasıl bulaşır?

  Süresi : 02:08 İzlenme : 249

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön