Depresyondan kurtulmanın yolları

Eğer depresyon peşinizi bırakmıyorsa dikkatli olunması gereken birçok şey vardır.

 • Öncelikle depresyonu derinleştirebilecek tetikleyicilere dikkat etmelisiniz çünkü etmezseniz işler olduğundan çok daha karışık bir hal alabilir ve düzelmek de zorlaşır. Depresyonla Yaşamak kitabının yazarı ve bir klinik psikolog olan Deborah Serani şöyle diyor: “Depresyonla yaşayan bir kişinin refahı için daha dikkatli olması gereken birçok şey vardır.”

 • 1- Stres

  Stres, depresyonu kötüleştiren en önemli şeylerden biri. Kortizol bizi bir tür bir ‘acil durum’ modunda tutar, halbuki beden ve zihin zaten sinir halleri ile uyarılmıştır. Yani, dinlenmek için elinizden gelen her şeyi yapmaya çalışmalı, bazı sorumluluklarınızdan kurtulmalı ve gerektiğinde hayır demeyi öğrenmelisiniz.

 • 2- Yetersiz uyku

  Pek çok araştırmaya göre çok fazla ya da çok az uyku depresyonu derinleştiriyor, yani uyku düzeninizi belirlemeli ve buna sadık kalmaya dikkat etmelisiniz. Yatağa her gece aynı saatte gitmeye ve her sabah aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Depresyonun uykusuzluk ise bağlantısı kuvvetli olsa da, uyku düzensizliklerine iyi gelen teknikleri araştırabilir ve size uygun olana yönelebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön