Sıcak havalardan psikolojimiz de etkileniyor!

Sıcak havalar, çabuk sinirlenme, dikkat eksikliği gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Sıcak havalardan psikolojimiz de etkileniyor!

Küresel ısınmayla birlikte tüm dünyada ve Türkiye’de her geçen yıl artan sıcaklık ortalaması ile nemin yükselişi beden üzerinde halsizlik, kalp çarpıntısı, ateş basması, yüksek tansiyon gibi istenmeyen sorunlara neden olmasının yanı sıra, psikolojimizi de yakından etkiliyor.

 

Sıcak havalar ve yüksek nem kişilerin psikolojisi üzerinde tahammülsüzlük, çabuk sinirlenme, dikkat eksikliği gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

 

Termal stres, psikolojik sorunları olan kişileri daha çok etkiliyor

Yoğun iş temposu ve rutin hayat koşturmacası gibi faktörlerin doğrudan etkilemesi sonucuyla oluşan stres, bunaltıcı sıcakların ve yüksek nem ile etkisini artırıyor.

 

Termal stres olarak adlandırılan bu durum, yaz aylarında kişilerin psikolojisi üzerinde önemli değişimlere neden oluyor.

 

Sıcak havaların psikolojimizi etkilemesi sonucu ortaya çıkan termal stres; özellikle de anksiyete, bipolar bozukluk, depresyon gibi psikolojik kökenli sorunlar yaşayan kişileri daha fazla etkisi altına alıyor. Söz konusu kişiler; psikiyatrik tedavilerini ve ilaçlarını aksatmadıkları takdirde termal stresten en az ölçüde etkileneceklerdir. Hiçbir psikolojik sorunu olmayan kişileri de etkisi altına alan bu yoğun stres durumu; sosyal hayatı canlı tutmak amacıyla sosyal aktivitelerde bulunmak, sıvı kaybının neden olduğu bedensel ve zihinsel yorgunluk için bol su içmek, düzenli egzersiz veya yürüyüş yapmak gibi konulara öncelik vererek hayatımızdan uzak tutmamız mümkündür.

 

Termal stresin neden olduğu tahammülsüzlük yazın uykuları kaçırıyor

Uyku kalitesinin yaz sıcaklarıyla birlikte düşmesiyle termal stresin etkisini artar. Uykuya dalamamak, kişinin ertesi günkü enerjisini ve psikolojik durumunu olumsuz yönde etkilemekte, zihinsel yorgunluk ve tahammülsüz duygu durumlarını da beraberinde getirmektedir. Vücudun dinlenebilmesi ve uykudan en yüksek verimi alabilmesi için, yükselen beden ısısını azaltmaya çalışmak gerekir. Bu anlamda yatmadan önce alınacak bir duş, uyku öncesi aşırı efor sarf etmekten kaçınmak faydalı olacaktır. Oda sıcaklığının yatmadan önce klima ve benzeri cihazlarla düşürülmeye çalışılması, uyku için ışık almayan bir oda tercih etmek, yatmadan önce atıştırmamak ve akşam yemeklerinde hafif yiyecekler yemek de yaz sıcaklarının neden olduğu uyku sorunlarını giderme konusunda oldukça önemlidir.

 

Yaz sıcaklarının başrol oyuncusu olduğu termal stres kişilerin psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Özellikle de psikolojik kökenli sorunları olan kişileri daha çok etkileyen bu durum, dikkate alınacak bazı önerilerle hayatımızdan uzak tutulabilmektedir.

 

Mevcut durumla baş edilemediğinde, bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

 • Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu
  Anne Sohbetleri: Lohusa Depresyonu

  Süresi : 06:07 İzlenme : 4148

 • Corona virüsü nasıl bulaşır?
  Corona virüsü nasıl bulaşır?

  Süresi : 02:08 İzlenme : 249

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön