Yoni egg nedir, ne işe yarar?

Vajina kanalına yerleştirilerek kullanılan Yoni Egg'ler ne işe yarıyor? Konunun uzmanı Eda Bozköylü'ye danıştık...

"Yoni Egg": Rahimle bağlantı kurmanın yolu

‘Yoni egg’ ya da ‘jade egg’ olarak bilinen, ‘yeşim yumurta’ olarak Türkçeleştirebileceğimiz nesnelerin adını son zamanlarda daha sık duymaya başladık. Dişi enerji çalışmaları, kadın sağlığı ve spiritüelizmin bir araya geldiği pratikler artık daha fazla kadının ilgisini çekiyor. Yoni yumurtalar da, kullananların söylediği üzere, kadınlığın merkeziyle sağlıklı bir bağlantı kurmak için harika bir araç.

 

Yoni egg (yeşim yumurta) nedir?

Yoni, Sanskritçe kökenli ve kadın üreme organlarını ifade eden bir kelime. Yeşim taşından yapılan ve yumurta şekli verilmiş nesnelere Jade Egg (yeşim yumurta) ya da Yoni Egg adı veriliyor. Çünkü bu yeşim yumurtaları kullanarak vajina kasları güçlendiriliyor, bölgedeki kan akışı düzenleniyor ve doğal bir taş olan yeşimin enerjisinin vajinaya, rahme ve yumurtalıklara iyi geldiğine inanılıyor.

 

 

Yoni egg ne işe yarıyor?

 • Vajina kanalına yerleştirilerek kullanılan yeşim yumurta (yoni egg), doğal olarak buradaki kasları çalıştırmayı sağladığı için üreme organlarındaki kan dolaşımını düzenliyor.
 • G noktasının duyarlılığını arttırıyor ve bu sayede daha güçlü orgazmlar yaşamaya yardımcı oluyor.
 • Pelvik bölgedeki duyarlılığı da arttırarak kadınlık döngüleri ile daha uyum içinde olmanızı, merkezlenmenizi sağlıyor.
 • Antik Çin geleneğinde kadınlar, yeşim yumurtaların vücuttaki chi enerjisini de dengelediğine inanıyordu.
 • Yapılan etkili egzersizler sonucu güçlenen pelvik taban sayesinde, özellikle doğum sonrasında görülebilen idrar kaçırma gibi sorunların üstesinden gelinebiliniyor.

 

Konuyla ilgili detaylı bilgi almak için çeşitli yerlerde Yoni Yoga ve Yoni Egg atölyeleri düzenleyen Eda Bozköylü’ye danıştım. Eda Bozköylü bir ‘Beyin Uyumlu Öğrenme’ uzmanı. Eğitmenler, öğretmenler için bütün beyni aktive eden öğrenme programlarının nasıl tasarlanacağıyla ilgili atölye çalışmaları düzenliyor. Bütün beyni aktive eden öğrenme programlarının bir bölümü olarak da “Çocuklar İçin Öğrenmeyi Öğrenme Atölyeleri” ve ebeveynler için “İlham Veren Ebeveyn Atölyesi” adı altında çalışmalar yapıyor. Bunlara ek olarak son zamanlarda Türkiye’de yeni gelişmekte bir kavram olan “women empowerment” başlığında kurumsal firmalar için çalışmalar gerçekleştiriyor.

 

Yakın zamanda İstanbul’da Yoni egg atölyeleri gerçekleştirmiş olan Eda Bozköylü, yoni egg ile kadın bedeninde hazır olan enerjiyi açığa çıkarabileceğimizi söylüyor:

 

 

Yoni egg – yeşim yumurta ile nasıl tanıştın?

Yoni Egg’i uzun zamandır biliyor olmama karşın hayatıma girmesi doulalık (yani doğum destekçisi) eğitimi aldığım dönemde gerçekleşti. Anneyi doğum sürecine fiziksel olarak hazırlamasının yanı sıra yoni bölgesindeki bütün kasları çalıştırması, doğum sonrasında yoni kaslarının hızla eski formuna dönmesine yardımcı olması ve doğumdan bağımsız olarak, günlük hayatta iç organlarımızın sağlığına olumlu katkıları gibi pek çok faktör sayesinde ben de bizzat kullanmaya başladım.

 

Yoni egg atölyeleri senin için ne ifade ediyor?

Yoni egg kullanmaya başladıktan sonra sağlığımdaki olumlu değişimler, bedenimle kurduğum ilişkideki farklılaşma sayesinde bu konuyu daha çok araştırmaya ve bulgularımı çevremdeki arkadaşlarımla paylaşmaya başladım. Şunu fark ettim; kendi bedenimizle ilgili çok az bilgiye sahibiz. Bedenimizle kurduğumuz ilişki maalesef “güzel-çirkin”, “iyi-kötü” kavramlarının arasına sıkışmış durumda. Oysa kadın bedeni “doğurmak” gibi eşsiz bir güce ve herhangi bir kavramla nitelenemeyecek bir güzelliğe sahip. Bu güç sadece bebek doğurduğumuz zaman değil, her saniye, her an bizim için burda, bedenimizde mevcut ve küçük egzersizler ve biraz farkındalıkla bunu günlük hayatımızda da kullanabiliriz. İşte bu atölyeler benim bu gücü hayatıma nasıl taşıdığım ve diğer kadınların nasıl taşıyabileceğiyle ilgili. Bir kadın olarak kadın bedeninin doğasındaki bilgeliği araştırıyoruz ve özümüzdeki güçleri nasıl aktive edeceğimiz araştırıyoruz. Özellikle beyin, öğrenme ve yoni bağlantısına odaklanan farklı projeler hayal ediyorum. Bu konular birbirinden bağımsız gibi gözükmesine karşın ne kadar iç içe geçtiğini, varoluşumuzun nasıl bir bütün olduğunu gösteriyor bana.  

 

 

Yoni egg’in faydaları neler? Sen en çok nasıl faydalandın?

Yoni egg bedenimle ilgili güçlü bir farkındalık kazanmamı sağladı. Bu sayede ne yediğim, nasıl spor yaptığım ve hatta yaşama nasıl katkıda bulunduğuma kadar pek çok konudaki yaklaşımım değişti. Size çok şaşırtıcı gelebilir, ama bütün bunlar Yonimizle oldukça bağlantılı. Bunun yanı sıra anatomik farkındalığım çok arttı. Yoni kanalı nerde başlar nerde biter, diğer kanallar neler? Birbirleriyle bağlantıları nasıl? Dahası bu bağlantılar bizi ve bütün sağlığımızı, hormonal dengemizi nasıl etkiliyor? Çok az bilinen şeylerden biri de Yoni refleksolojisi. Yonimiz vücudumuzdaki en yoğun sinir hücresi barındıran bölgelerden biri ve bu nedenle güçlü bir refleksoloji alanı. Buradan yola çıkarak vücudun bütünselliği konusunda beni çok bilinçlendirdi.

 

Yurtdışında popüler olduktan sonra bazı uzmanlar yeşim yumurtaların enfeksiyon açısından riskli olabileceğine dair uyarılarda bulundu. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Bana kalırsa enfeksiyon konusu oldukça kişisel bir durum. Burada enfeksiyon görülen vakaları ayrı ayrı incelemek gerek. Sadece Yoni Egg’e bir fatura çıkarılmadan önce kişinin tıbbi geçmişinin, bağırsak florasının ve yoni florasının ne kadar sağlıklı olduğu ve kişisel hijyen alışkanlıkları özellikle araştırılmalı. Hijyen dediğimizde bile herkesin farklı şeyler anlayıp farklı uyguladıkları pek çok basit kural var aslında. Benim kendi tecrübemde Yoni eggle ilgili herhangi bir hijyen sıkıntısı veya endişesi olmadı. Dahası dediğim gibi yıllardır bu konuyu yakından takip ediyorum, uluslararası platformlarda dünyanın her yerinden kadınların tecrübelerini araştırıyorum. Hiç enfeksiyon şikayetiyle karşılaşmadım. Bu uyarı hekimlerin hastalarını korumak için aldıkları bir önlem uyarısı olabilir. Bence çok da anlamlı, daha hassas olmak için dikkate alınabilir elbette. Bununla birlikte yumurta kullanımının tehlikeli olduğu sonucuna varmak bana kalırsa yanlış bir çıkarım olurdu.

 

 

Yoni egg kullanmaya başlayacaklara ne tavsiye edersin?

Bence en önemli noktalardan biri seçtikleri taşların vücut içinde kullanıma uygun, sertifikalı taşlar olduğundan emin olmaları ve bunları güvenilir yerlerden temin etmeleri olurdu. Yumurta şeklinde olup süs eşyası olarak üretilmiş çok sayıda taş var. Bunlar kimyasal süreçlerden geçiyor ve biz çıplak gözle bunların doğal taş olup olmadığını ya da kimyasal süreçten geçip geçmediklerini anlayamıyoruz. Bu konuda bütün dünyadaki en yetkili merkez GIA (Gemological Institute of America). Bu sertifikaya sahip taşları tercih etmelerini öneririm. Bir diğer konu da Yoni egg’i sihirli bir değnek gibi herşeyi yoluna koyacak bir amaç haline getirmek yerine diğer birçok araç gibi kadın bedeninin daha iyi olmasına hizmet eden bir araç gibi görmek ve kullanımını egzersizlerle desteklemek olurdu. Bu egzersizlerin en az yumurta kullanımı kadar önemli olduğunu hatırlamak gerek.  

 

 

 

Röportaj: Duygu İslamoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 207

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2841

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2347

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1528

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4898

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön