Bebeklerde görülen kalp hastalıkları nelerdir?

Prof. Dr. Süleyman Özkan, bebeklerde acil kalp ameliyatı yapılması gerektiren hastalıklar ve ameliyat zamanlamaları ile ilgili bilgiler verdi.

Türkiye’de her yıl 4 bin bebek kalp hastalığı ile doğuyor

Medicana Bahçelievler Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özkan, bebeklerde görülen kalp hastalıkları ve bu hastalıkların ameliyat zamanları hakkında detaylı bilgiler verdi.

 

Türkiye’de her yıl 4 bine yakın bebeğin kalp hastalığıyla doğduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Özkan, bu hastalıklar arasında en sık görülenlerin kalbin kulakçıkları ve karıncıkları arasındaki delikler (ASD- septal defekt), kalpteki karıncıklar arasındaki kanın geçişini engelleyen duvarda doğumsal nedenli defekte bağlı açıklık olması (VSD- ventriküler septal defekt) ve Fallot Tetralojisi (mavi çocuk hastalığı) olduğunu belirtti. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özkan, bebeklerde acil kalp ameliyatı yapılması gerektiren hastalıklar ve ameliyat zamanlamaları ile ilgili şu bilgileri verdi:

 

Bebeklerde acil kalp ameliyatı yapılması gereken durumlar

 

Kapak yoklukları

Kalpten kanın akciğere ya da diğer organlara gitmeme durumu olan kapak yokluları durumunda acil müdahele gerekiyor. Doğduktan hemen sonra yapılan bu ameliyalarda hastalara ek damar konuluyor ya da kapaklar açılıyor. Anjiyografik yöntemlerle de hastalara müdahale edilebiliyor.

 

Büyük arter transpozisyonu (TGA) denilen, damarların ters çıktığı hastalık

Doğduktan sonra ilk 2 hafta içinde büyük arter transpozisyonu (TGA) denilen, damarların ters çıktığı hastalık yüksek başarı ile yapılabiliyor. Damarlar tamamen normal hale getirilebiliyor. Daha geç kalındığında alternatif ameliyatlar yapılıyor ancak başarıları daha düşük oluyor.

 

 

Damarları ters ve kalbi delik olan hastalar

Damarları ters ve kalbinde delik olan (TGA-ASD,VSD), kalbinde delik olup tek damarı olan (Trunkus arteriozus) daha karmaşık hastalıklarda İlk bir ayda ameliyat uygulanıyor. Geç kalınırsa başarı düşüyor çünkü akciğer, yüksek basınç altında kalıp bozuluyor.

 

AVSD (Atriyoventriküler septal defekt)

ASD ve VSD’nin beraber olduğu hastalık. Bebeğin 3-6 ayları arasında ameliyat olması gerekiyor. Daha sonra yine yüksek akciğer basıncı ve ona bağlı kronik akciğer hastalığı gelişebiliyor.

 

Kalpteki delik sebebiyle kilo alamayan, kalp yetmezliği ve enfeksiyon sebebiyle gelişemeyen hastalar

Bu tür hastalarda ameliyatı beklemeden yapmak gerekir. Özellikle çoklu ya da büyük delik olduğunda akciğer basınç yükselmesi hızla gelişir. Altı aydan sonra ameliyat riski artar. Ilkokul çağında ise ameliyat şansı kalmayabilir. Nadiren bir yaşına kadar beklenebiliyor, delik küçükse kendiliğinden kapanabiliyor. Bu yüzden hekimle yakın takip çok önemli. Her delik ameliyatla kapatılmak zorunda değil, anjiografik yolla da delik kapatılabiliyor.

 

2 yaşa kadar beklenenler ameliyatlar

Kalbin bir tarafının anne karnında oluşmadığı ya da tam gelişmediği hastalıklardır. 6 ay bir yaş arasında ilk ameliyat, iki yaşından sonra da nihai ameliyatın yapıldığı durumlardır. Kalp tam olarak düzeltilemez ancak hayati fonksiyonlar yeterince sağlanır.

 

 

Çocukluk döneminde kalp kapak hastalıkları

Ameliyat zamanlaması hastalığın şiddetine göre belirlenir. Bebeklik çağında olabildiği gibi anjiografik yöntemlerle geçici işlemler yapılabilir. Daha sonra kapak tamiri ya da değişimi uygulanabilir.

 

Perikard (kalp zarı) ve miyokard (kalp kası) hastalıkları

Geç bulgu verip sinsi seyredebilir. Geçmeyen ateşli hastalıklarda ve geçmeyen halsizlik durumlarında mutlaka kardiyak incelemenin yapılması gereklidir.

 

Hamilelik öncesi yaptıklarınızın bebeğinize etkileri
+6
Aşırı antibiyotik: Sürekli ve kontrolsüz şekilde antibiyotik kullanmak her zaman olduğu gibi hamilelikte de büyük tehlikeler içerebiliyor. Ama hamile kalmadan önce kullandıklarınız değil, hamile iken kullandıklarınız ancak bebeğe zarar verir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön