Diş ve dişetlerinizi beslenerek koruyun

Diş ve dişetlerinizin sağlığı için yapılması gerekenler nelerdir? Prof. Dr. Aslıhan Üşümez anlattı.

Diş ve dişetlerinizi beslenerek koruyun

Tertemiz ve ışıltılı gülüşlere sahip olmanın altında şüphesiz düzenli bir diş temizliği yatar. Diş fırçası, diş macunu ve diş ipi kullanımı diş temizliği konusunda olmazsa olmazlar arasındadır. Ancak sağlıklı dişlere sahip olabilmek için yalnızca temizlik yeterli değildir. Temizliğin yanı sıra ağız ve diş dostu yiyeceklerin de tüketilmesi ayrı bir öneme sahiptir. Dental Plus İstanbul’dan Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, diş çürüklerini önleyen ve ağız sağlığını destekleyen besinler hakkında bilgiler veriyor.

 

Ağız ve diş sağlığı için belli başlı temizlik kurallarına uyulması gerektiği herkes tarafından bilinir. Her gün sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde 3 kez dişler fırçalanır. Hatta diş fırçalamanın yetersiz kaldığı durumlarda devreye diş ipi ve gargara kullanımı dahi girer. Fakat diş sağlığını koruyabilmek için yalnızca diş temizliği kurallarına dikkat etmek yeterli olmuyor. Temizlik uygulamalarının yanında aynı zamanda diş minesini koruyan, kalsiyum ve fosfor açısından zengin gıdaların tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Bunların başında ise süt ve süt ürünleri, bazı meyveler ve balık geliyor.

 

Süt ürünleri iltihabi hastalıkları önlüyor

 

Süt ve süt ürünleri, bebeklerin doğdukları ilk andan itibaren diş yapılarının kuvvetlenmesine destek olur. Bilhassa peynir tüketimi, diş çürüklerinin önlenmesine ve ağzın PH dengesinin korunmasına yardımcı olur. Tam bir kalsiyum kaynağı olan yoğurt ise, diş ve dişetini destekleyen dokularda oluşan iltihabi hastalıkların (periodontal diş hastalıkları) seyrini yavaşlatır.

 

 

Bu gıdalar “doğanın diş fırçaları”

 

Halk arasında yeşil elmanın diş sağlığına büyük katkısı olduğu bilinir. Çünkü elma diş sağlığına ciddi destekçidir. Elmanın yanı sıra armut da, sahip olduğu lifli yapısıyla dişleri temizlerken dişetlerine de masaj etkisi yapar. Bağ dokusunu güçlendiren portakal ise dişetinde oluşabilecek iltihapların önüne geçer. İçeriğinde florun bulunduran portakal, ağız içinde ortaya çıkan asitlere karşı dişlerde koruyucu kalkan oluşturur. İçerdikleri birtakım enzimler nedeniyle çilek ve kivi de diş temizlemede büyük pay sahibidir. Ekstra çiğneme gerektiren kereviz de sert yapısıyla diş aralarını temizlerken, çürüklere neden olan bakterileri de etkisiz hale getirir. Ayrıca lifli sebzeler arasında yer alan havuç, dişlerde oluşan sararmaları hafifletirken, dişleri üzerinde biriken plaklardan da arındırır.

 

Kuruyemişler çürük oluşumunu engelliyor

 

Başta çekirdekler, fındık ve yer fıstığı olmak üzere kuruyemiş çeşitlerinin tüketimi, içeriğindeki mineraller ve koruyucu özellikteki doğal yağlar ile çürük oluşumunu önlerken, tükürük yapısının da güçlenmesine yardımcı olur. Bu mineral ve yağlar, diş minesini kuvvetlendirirken, dişlerin çürümelere karşı daha dirayetli olmasını sağlar.

 

Ağız kokusu yaşamınızı olumsuz etkilemesin

 

Ağızda koku oluşumunun en önemli sebebi dişlerde oluşan çürükler ve dişeti hastalıklarıdır. Yetersiz ağız temizliği, kokulu yiyecekler ve sigara kullanımı da ağız kokusuna zemin hazırlayan diğer faktörlerdir. Ağız kokusunun önüne geçebilmek için ilk yapılması gereken ağız ve diş temizliğine dikkat etmektir. Temizliğin yanı sıra ağız kokusunu önleyen besinler de tüketilmelidir. Örneğin; yemeklere ve salatalara lezzet katan maydanoz, diş ve dişeti hastalıklarına karşı koruyucu bir görev üstlenirken, ağız kokusunun giderilmesine de destek olur. Ağız içinde oluşan bakterilerle mücadele etmesiyle bilinen tarçın da ağız kokusuna karşı kullanılabilecek diğer bir alternatiftir. Tarçın, suyun ya da içeceklerin içine konularak tüketilebilir. Biberiye çiçeklerinin demlenmesiyle hazırlanabilecek çaylar ve içine eklenecek limon dilimleri de ağız kokusunu önleyecektir. Ayrıca kahve çekirdeği de ağız boşluğunda oluşan bakteri artıklarının neden olduğu kötü kokuyu yok edecektir.

 

 

Balık, diş gelişimi için önemli

 

Balık çeşitleri, içeriğinde dişlerin sertleşmesinde destekçi olan fosfor bulundurur. Çocukların diş gelişimi için kalsiyum bakımından zengin somon ve uskumru balığı sofradan eksik edilmemelidir.

 

Yeşil çay ağız kanserinin önüne geçiyor

 

Ağız içerisinde oluşan bakterilerin yok edilmesine gıdaların yanı sıra bazı içeceklerin de katkısı bulunur. Bunların başında yeşil çay gelir. Yeşil çayın içeriğinde bulunan katesin maddesi bakteri savaşçısı olmasının yanında kansere karşı koruyucu özellik de taşır. Bu nedenle yeşil çay, bilhassa ağız kanserlerini önlemede etkili bir içecektir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön