Adet dönemiyle ilgili önemli bilgiler

Her kadının regl dönemiyle ilgili bilmesi gereken 8 önemli bilgi.

 • Çok fazla akıntı diye bir şey gerçekten var

  Ergenlik dönemindeki birçok genç, bu aşırı akıntıları tecrübe etmiştir ancak çoğunlukla neden bu kadar ağır oldukları ya da kontrol edebilmek için yapabilecekleri şeyler olduğu konusunda hiçbir fikirleri olmaz. Herkesin regl dönemini bu şekilde yaşadığını farz ederler. Ağır akıntı göreceli olarak yaygın olsa da eğer pedinizi ya da tamponunuzu 2-3 saatten daha kısa sürelerde değiştirme ihtiyacı duyuyor ya da âdetiniz yedi günden fazla sürüyorsa, seçeneklerinizi öğrenmek için bir doktora başvurma vaktiniz gelmiş olabilir.

 • Ağrı kesme yöntemleri sağduyu gerektirir

  Ağrılı periyotlar geçiren kadınlar için krampların ya da diğer fiziksel semptomların hafifletilmesi, genelde kanama başlamadan önce ağrı kesici almayı gerektirir. Semptomlar kötüleşince ilaç almak, pek de bir değişiklik yaratmaz. Yapılan araştırmalara göre, hayat tarzındaki belirli değişimler de – bolca egzersiz ve uyku, sağlıklı yiyecekler yeme ve rahatlama yolları bulma gibi – bazı kadınların ağrılarına iyi geliyor.

 • Ve regl döneminiz hayatınızı berbat etmemeli

  Çoğu vakada, regl, normal aktivitelerinizi yapmanıza engel olmamalıdır. Araştırmalara göre, kadınların yüzde 90’ı bir takım semptomlar tecrübe ediyor; ancak hafif bir şekilde. Yüzde 10-20’sinde ise normal aktivitelere müdahale eden semptomlar görülüyor. Bunlar kanama başladığında da ortaya çıkabilir, adet öncesi sendromun bir parçası olarak regl öncesi hafta içerisinde hormonsal değişimler sebebiyle de görülebilir. Normal günlük aktivitelerinizi yapmanıza engel olan kramplar ya da günlük rutininize müdahale den adet öncesi sendrom semptomları ile uğraşıyorsanız doktorunuza görünün.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön