Rahim nakli dünyada yaygınlaşıyor

Cleveland Kliniği'den cerrahlar, ABD'deki ilk rahim naklinin gerçekleştiğini duyurdular.

Rahim nakli dünyada yaygınlaşıyor

Vefat etmiş bir organ donöründen alınan rahimle gerçekleşen operasyon 9 saat sürdü. 26 yaşındaki hastanın kimliği, mahremiyetinin korunması adına açıklanmadı. Klinik, hastanın durumunun stabil olduğunu açıkladı. Uygulamanın amacı, rahmi olmaksızın doğmuş ya da rahmi alınmış kadınların gebe kalıp doğum yapabilmelerini sağlamak. Hastanın hamile kalmaya çalışmadan önce bir yıl beklemesi, bu esnada iyileşmesi ve doktorlara organ reddinin önlenmesi için gerekli ilaç dozlarını ayarlayabilecekleri zamanı vermesi gerekiyor.

 

Zamanı geldiğinde ise tüpte döllenme prosedürü uygulanacak. Nakilden önce hastanın yumurtaları ameliyat ile alındı, eşinin spermleri ile döllendi ve donduruldu. Embriyolar, rahmine transfer edilecek. Ancak nakil, geçici olacak. Hasta, bir ya da iki bebek sahibi olduğunda rahim alınacak ki reddetmeyi engelleyici ilaçları kullanmayı bırakabilsin. Cleveland Kliniği'nin etik heyeti, prosedürün deney olarak 10 kez uygulanmasına izin verdi. Yetkililer, devam edilip edilmeyeceğine, operasyonun standart bir prosedür olarak uygulanıp uygulanmayacağına karar verecekler. Klinik, operasyon için aday olabilecek kadınları elemeye devam ediyor.

 

Cerrahi ekibin lideri Dr Andreas G. Tzakis, rahim nakline hazırlanabilmek için İsveç'teki Gothenburg Üniversitesi'nde şimdiye dek bu operasyonu başarılı bir şekilde yapabilmiş olan tek cerrah ekibi ile çalıştı. Bu çalışmalar sonucunda İsveç'te, sağ donörlerden alınmış rahimlerle 9 nakil yapıldı; alıcıların en az dördü, prematüre olsalar da sağlıklı bebekler dünyaya getirdiler.

 

Ekim ayında verdiği bir röportajda, Dr Tzakis, rahmi olmayan kadınların evlat edinme ya da taşıyıcı anne seçenekleri olsa da birçoğunun bu seçenekleri "kişisel, kültürel ya da dini sebeplerden dolayı" kabul edilemez gördüklerini ifade etti.

 

ABD'de yapılan bu işlem dünyada gerçekleştirilen ilk rahim nakli işlemi değil. İlk işlem İsveç'te gerçekleştirildi, sonrasında Çin'de ve Türkiye'de de yapıldı. 2011 yılında Türkiye'de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi ve Estetik Rekonstrüktif Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, 8 Ağustos 2011'de 23 yaşındaki Derya Sert'e kadavradan rahim nakli yapmıştı. Sert dünyada bu şekilde nakil yapılan ilk kişi olmuştu. Ancak bu nakil başarıyla sonuçlanamamış ve hastanın gebeliği sonlandırılmıştı. Rahim naklinin ardından gerçekleşen ilk doğum 2014 yılında İsveç'te oldu. Rahim naklinin başarılı sonuç vermesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5132

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3143

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 850

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 544

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2401

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön