Kadınlarda cinsel isteği artıracak ilaç mümkün mü?

Erkekler için üretilen cinsel performans ilaçlarından yola çıkan bilim dünyası, medikal olarak kadınlardaki cinsel isteksizliğin de üstesinden gelinip gelinemeyeceğini araştırıyor.

Kadınlarda cinsel isteği artıracak ilaç mümkün mü?

1998 yılında piyasaya çıkan erkek cinsel gücünü arttıran meşhur mavi hap, aslında göğüs ağrısını gidermek için geliştirilen bir ilaçtı. Ancak ciddi bir yan etkisi olduğu görülünce ilacın amacı da değişmiş oldu; bu ilacı alan erkeklerin güçlü bir şekilde ereksiyon oldukları görülmüştü. Bu keşiften sonra “iktidar hapı” olarak geliştirilen ilaç piyasaya sürüldüğünde tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmişti.

 

Bu sırada elbette “kadınlar için de bu tür bir ilaç üretilebilir mi?” sorusu gündeme geldi. Uzun yıllardır araştırmacılar, kadınlarda da cinsel isteği ve gücü artıran bir ilaç için kafa patlatıyorlar.

 

 

Kadınlarda durum tamamen fiziksel değil

Yapılan araştırmalar, kadınlarda cinsel güç dediğimizde, erkek ereksiyonundan farklı bir şeyi kastedildiğine dikkat çekti. Erkekler cinsel arzu duymakta zorlanmıyordu, bazen fiziksel olarak cinsel ilişkiye hazır olmakta zorlanıyorlardı. Erkeklerin ereksiyon olamama, erken boşalma gibi dertlerine çeşitli cinsel sağlık ürünleri derman olabiliyor. Ancak kadınlarda durum daha farklı. Kadınlar fiziksel olarak neredeyse her daim sekse hazırlar, ancak ‘kafa olarak’ hazır olmaları biraz daha karmaşık bir iş; cinsel arzu bazen şiddetli bir şekilde artabiliyor, bazen de hiç iz bırakmadan yok olabiliyor.

 

 

Depresyona çare ararken...

Dolayısıyla araştırmacılar da, kadınlarda cinsel arzuyu artırmanın yolunu bulmanın peşine düştüler. Geçtiğimiz yıllarda depresyon tedavisinde kullanılmak üzere araştırılan “Flibanserin” adlı bir ilacın yan etkilerinden birinin de kadınlarda cinsel isteği artırması olduğu görüldü. Bu keşiften sonra Flibanserin, kadınlardaki cinsel isteksizliği ortadan kaldırabilecek bir araç olarak araştırılmaya devam edildi. Başlangıçta Amerikan Sağlık Dairesi (FDA) tarafından onay alamayan ilaç ile ilgili araştırmalar hala sürüyor.

 

 

Kadın cinselliği karmaşık bir konu. Hayatındaki çeşitli olumsuzluklar ya da başka psikolojik rahatsızlıklar/tatminsizlikler nedeniyle cinsel soğukluk yaşayan kadınların hemen tıbbi bir ilaca yönelmesinin tehlikeli ve hatta etkisiz olabileceğini savunan bazı uzmanlar da var. Seks konusunda sıkıntıları olan kadınlar tek bir ilaçla bu işin üstesinden gelmekten ziyade, daha çok bütünsel bir terapiye ihtiyaç duyuyor olabilirler. Zira Flibanserin de beyindeki nörotransmitterleri (seratonin, dopamin gibi) düzenleyerek çalışıyor. Mutluluk hormonlarını tetiklemek için psikiyatrik ilaçlara alternatif neler yapılabileceğini bilen günümüz kadını, cinsel hayatını canlandırmak için de ilaca yönelmek yerine genel olarak sağlıklı olmanın yollarını araştırmak isteyecektir. Şimdiye kadarki araştırmaların çoğu, beden-ruh sağlığı konusunda bir problemi olmayan kadınların nadiren cinsel isteksizlik yaşadığını gösteriyor.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön