Zihin sağlığı için ne yapmalı?

Sağlıklı bir yaşam istiyorsak beden, ruh ve zihin sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Peki nasıl?

 • 1- Her şeyi birden yapmaya çalışmayın

  Zihinsel sağlığınıza dikkat etmenin en önemli yollarından birisi, her şeyi yapamayacağınızın farkında olmanızdır. Aynı anda hem tüm gün çalışıp, bir yandan okula devam edip, aile büyüklerinizle ilgilenip kendi evinizi çeviremezsiniz. Denerseniz yorulup strese girmeniz çok uzun sürmez. Üzerinize aldığınız sorumluluklar mantık sınırları dahilinde olsun ve gereğinden fazla taahhütten kaçının.

 • 2- Denge

  Hayatınızı dengede tutmak için elinizden geleni yapın. Tüm zamanınızı çalışarak geçirmek ya da boş zamanınızı televizyon, bilgisayar karşısında geçirmek hiç de iyi değil. İş ve aile gibi sorumluluklarınızı, dışarı çıkmak ya da spor yapmak gibi zevk alacağınız aktiviteler ile dengeleyin.

 • 3- Yardım isteyin

  Eğer başa çıkmak zor geliyorsa insanlarla konuşun; gerekirse doktorunuzdan yardım alın. Bazen bir arkadaşınızla kahve içerken dertleştiğinizde bile rahatlayabilirsiniz. Kendinize gereğinden fazla yüklenmek yerine iş veya özel hayatınızdaki sorumlulukları başkaları ile paylaşmaktan çekinmemelisiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön