Alerjiye en çok sebep olan ev hayvanı: Kedi!

Erkek kedilerin alerji olasılığı fazla...

Alerjiye en çok sebep olan evcil hayvan: Kedi!

Sevgi yumağı gibi gördüğümüz kediler aslında ev hayvanları arasında en çok alerjiye sebep olanlar arasında yer almaktadır. Genel kanının aksine, kedinin tüylerinden çok tükürük, idrar ve deri döküntüleri alerji yapmaktadır. Bazen de kişinin kediye alerjisi olmasa bile, kediyle temas neticesinde alerjik yakınmaları olabilir. Bu durum, kedinin tüylerine yapışmış olan polen, küf mantarı, ev tozu akarı gibi diğer alerjenlerden kaynaklanabilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Uz. Dr. İlkay Keskinel’den konu hakkındaki görüşlerini aldık.

 

Kediden kaynaklanan alerjenler birden fazladır; ancak bunlar içinde en sık alerji yapanı “Fel d1” isimli bir proteindir. Bu alerjen, kedinin deri, yağ, tükürük ve gözyaşı bezlerinde bulunmaktadır. Oldukça yapışkan bir yapıdadır. Giysilere de yapışabilir ve böylece kedi bulunmayan yerlere taşınabilmektedir. Kedi alerjisi olan bir kişi, kedi ile karşılaşmamış olsa dahi, kedisi olan bir başkası aracılığıyla bu alerjene maruz kalır ve alerjik yakınmaları ortaya çıkabilir.

 

Kedi alerjisi tanısı nasıl konur?

Kedi alerjisinden şüphelenildiğinde, deri testi ya da kan testleriyle alerji tanısı konulabilmektedir. Kedi evden uzaklaştırılamıyorsa ve daha önce saydığımız tedbirlere rağmen kişinin alerjisi kontrol altına alınamıyorsa doktorunuz ile görüşerek uygun görülürse aşı tedavisi yapılabilir.

 

Kedi alerjisi astım krizini tetikleyebilir

Kedinin alerjenleri, kedi alerjisi olan kişilerde solunum yollarına girince öksürük, hapşırık, nefes darlığı, burunda kaşıntı, tıkanma veya akıntı, gözlerde kızarıklık, kaşınma ve akıntı gibi belirtilere yol açabilir, astımlı hastalarda astım krizini tetikleyebilir.

 

İlk kural “ kedilerden uzak durun”!

Kedi alerjisinin başlıca tedavisi, kedilerden uzak durmaktır. Ancak, kedisini aileden bir birey kabul eden bir kişi, bunu kolayca başaramayacak ve kedisini büyük olasılıkla evden uzaklaştıramayacaktır. Alerjik kişi kedi ile temastan tamamen kaçınamıyorsa, hiç değilse yatak odasından kedinin uzak tutulması bir derece yararlı olabilir. Bu durumda, yatak odasının kapısı alerjenlerin girişini biraz olsun önlemek için mutlaka kapalı tutulmalıdır. Yine, kedinin ev içinde dolaşabileceği alanların kısıtlanması daha az bölgeye alerjen yayılımını sağlar.

 

Hava temizleyici önlemi alınabilir

Kedi alerjisi için alınabilecek diğer bir önlem kedinin belli aralıklarla yıkanmasıdır. Bunun yanında “HEPA”(“High Efficiency Particulate Arrestance-Yüksek Etkinlikli Parçacık Tutulumu”) adı verilen özel filtreleri içeren hava temizleyici cihazların kullanımı da etkili olabilmektedir. Yine, HEPA filtresi içeren elektrik süpürgeleri, kedi alerjenlerinin süzülmesinde fayda sağlayabilir.

 

Halılar ve kumaş kaplı mobilyalardan uzak durun!

Kedi alerjenlerinin kolayca yapışmasını önlemek amacıyla kumaş kaplı mobilyaların azaltılması, mümkün olduğunca halıları kaldırılması ve yerlerin silinmesi ve cilalanması gerekmektedir. Halılar, sert yüzeylere göre çok daha fazla alerjen tutmaktadır. Evin sık sık havalandırılması da yarar sağlayabilir. Bunların yanı sıra, kediyle temas sonrası ellerin yıkanması, kedinin bakımı ve atıkları ile mümkünse alerjik olmayan birinin ilgilenmesi önerilebilir. Kedinin tüylerinin ev içinde değil de, dış ortamda taranması, alerjenle kaplı tüylerin ev içine dökülmesini engelleyebilir. Kedilerin tüylerine uygulanabilecek bazı alerjen azaltıcı solüsyonlar da faydalı olabilir.

 

Erkek kedilerin alerji olasılığı fazla

Kedilerde “Fel d1” adı verilen alerjenin üretimi, hormonlarla kontrol edilir. Erkek kedilerin alerji yapma olasılığı, dişi kedilere göre daha fazladır. Erkek kediler kısırlaştırıldıklarında, bu alerjenin miktarı bariz derecede azalmaktadır.

 

Kedi evden ayrılsa da alerjene maruz kalınabilir

Kedi evden uzaklaştırılsa dahi, alerjenleri uzun bir süre (aylarca) evde kalabilir. Bu nedenle, kedi evden ayrıldıktan sonra, ya da daha önce kedi yaşamış bir eve taşınılacaksa,  iyi bir temizlik yapılması faydalı olacaktır. Kedi alerjisi olan kişi, kedili bir evi ziyaret edecekse, öncesinde doktor önerisiyle alerji önleyici bazı ilaçlar kullanması yararlı olabilir. Bunlar arasında ağızdan alınan alerji tabletleri, bazı burun spreyleri sayılabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Aralık 2018 Salı 19:02

  burda kedi severlerde var adam olun

  Cevapla
 •  
  13 Nisan 2015 Pazartesi 20:31

  evcil hayvan alerjisinin çözümü var. malesef yine en geç türkiyeye gelen bir ürün. dünyanın 54 ülkesinde satılan ama bize daha yeni gelen 0 doğal probiyotik bir sprey. alerjik astımım ve kedi alerjim var. kedi alerjisi tamamen ortadan kalktı. siteyi inceleyin, ürünlere bakın ve bence deneyin. pippet evcil hayvan ürünleri olarak aratabilirsiniz.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön