Deniz ve havuzda kulak sağlığına dikkat!

Otitis eksternanın görülme sıklığı deniz ve havuz mevsiminin açıldığı şu günlerde artıyor.

Deniz ve havuzda kulak sağlığına dikkat!

‘Otitis eksterna’ yani dış kulak yolu derisinin iltihabı, sıklıkla orta kulak iltihabı ile karıştırılsa da, her iki hastalık birbirinden farklı seyir gösteriyor. Son derece ağrılı bir hastalık olan otitis eksternanın görülme sıklığı deniz ve havuz mevsiminin açıldığı şu günlerde artıyor.

 

Medicana Samsun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanlarından Op. Dr. Özgür Kemal; dış kulak yolu enfeksiyonları konusunda bilgi verdi.

 

Hastalığa ne sebep olur?

Birinci sebep kulağın koruyucu fonksiyonunun bozulmasıdır. Dış kulak yolunda, normalde halk arasında kulak kiri adı verilen, dış kulak yolundaki bezelerden salgılanan sekresyonlar bulunmaktadır. Bu sekresyonlar kulağın mikrobik ajanlardan korunması için bariyer oluşturmaktadır. Bu bariyer sık sık duş alma, havuz ve denize girilmesi sonucunda özelliğini yitirir ve kulak mikrobik etkenlere duyarlı ve açık hale gelir.

 

İkinci sebep ise kulağa direkt olarak mikrobik ajanların bulaştırılmasıdır. Kulağın sert cisimlerle kaşınması, dış kulak cildinde küçük sıyrılmalara yol açmakta ve bu yolla mikrobik etkenler kulağın iltihaplanmasına sebep olmaktadır. Kulağa mikrobik ajanların bulaştırılmasının bir diğer yolu ise kirli sulara, örneğin yeteri kadar hijyen olmayan havuz sularına uzun süre maruz kalmaktır.

 

Hastalığın belirtileri nelerdir?

İlk olarak kulakta kaşıntı ile başlayan hastalık hızla ilerleyerek, saatler içinde kulakta çok şiddetli ağrı, akıntı ve şişlikle kendini belli eder. Kulak deliğinin ön tarafındaki kıkırdak çıkıntıya bastırmakla şiddetli ağrı oluşması tipiktir. Hastalar ağrılarından dolayı ağızlarını açmakta ve yiyecekleri çiğnemekte güçlük çekebilirler. Birçok hasta mevcut ağrılarının hayatlarında yaşadıkları en şiddetli ağrı olduğundan yakınırlar. Hastaların büyük bir kısmının kulağında iltihaplı bir akıntı görülür.

 

Dış kulak enfeksiyonlarında tedavi nasıldır?

Yukarıda belirtilen şikâyetlerin görülmesi halinde hemen bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurulması uygundur. Hastalığın durumuna göre doktorunuz kulak damlaları, haplar ve bazen kremlerden oluşan tedavi planını hazırlayacaktır. Beraberinde kulak içinde biriken iltihabi akıntıları temizleyecektir. Hastaların iyileşme döneminde kulağına su kaçırmaması, havuz ve denizden uzak kalması önerilmektedir. Kulağın kulak pamukları, parmak vs. ile karıştırılmasından şiddetle kaçınılmalıdır.

 

Sık sık dış kulak yolu iltihabı geçiriyorum, ne yapmalıyım?

Kulağınızı ne sebeple olursa olsun kaşımayın. Eğer kulağınız kaşınırsa doktorunuza danışın.

 

Kulak kirini (mumunu) temizlemeye çalışmayın. Eğer, kirden dolayı işitmenizin etkilendiğini düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

 

Bütün bu önlemlere rağmen sık sık tekrarlayan kulak enfeksiyonunuz varsa altta yatan cilt hastalıklarını ekarte etmek üzere doktorunuza başvurun.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan
  Evlilik hazırlıkları - Söz ve nişan

  Süresi : 23:19 İzlenme : 0

 • Evlilik hazırlıkları - Tanışma
  Evlilik hazırlıkları - Tanışma

  Süresi : 09:57 İzlenme : 0

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

 • 5 dakikada badem sütü yapımı!
  5 dakikada badem sütü yapımı!

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2556

 • Akne neden olur ve tedavisi nedir?
  Akne neden olur ve tedavisi nedir?

  Süresi : 02:07 İzlenme : 1440

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön