Yüz felcine davetiye çıkarmayın!

Yazın kavurucu sıcağında aracınızla yolculuk yapmak işkenceye dönüşebiliyor.

Yüz felcine davetiye çıkarmayın!

Çareyi ise bazen klimayı bazen de camları açarak buluyoruz. Ancak iki durum da yüz felçlerine davetiye çıkarabiliyor. Bu yüz felçleri genelde kendiliğinden iyileşebiliyor.

 

Ancak 6 ay içerisinde iyileşme olmaz ise kalıcı yüz felci tehlikesi doğabiliyor. Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Akın Banaz, yüz felci geçirdiğini düşünen kişiler için görüşlerini aktardı.

 

Dış görünümde, çiğnemede sorunlar oluşturan yüz felci, göz kapanmasını da olumsuz etkileyerek göz sağlığını tehlikeye düşürebilir.

 

Yüz felçleri ameliyatlara bağlı olarak oluşabilir. Özellikle kulak, burun, boğaz ve beyin ameliyatları sonrasında yüz felci görülebilir. Yüz felçleri bunun dışında nedeni bilinmeyen şekillerde de olabiliyor. Bu durum ‘İdiopatik’ yüz felçleri olarak biliniyor. Islak yüzle soğuğa ya da rüzgâra maruz kalma, sıcak havalarda arabanın klimasını yüze doğru tutarak uzun süre çalıştırma, soğuk veya kavurucu sıcaklarda arabanın camlarını açarak yol almak gibi nedenler ‘İdiopatik’ yüz felçleri arasında yer alıyor.

 

Gözü etkiliyor

‘İdiopatik’ olarak bilinen yüz felçlerinin genellikle kendiliğinden geçer. Ancak yüz felcinin kendiliğinden düzelmesinden bahsedebilmek için iyileşmenin 6 ay içerisinde olması gerekir. Genellikle 6 aydan uzun süren yüz felçlerinin kalıcı olduğu düşünülür.

Yüz kaslarını çalıştıran sinirin çalışmamasına bağlı olarak oluşan yüz felcinin dış görünümde ve çiğnemede oluşturduğu sorunların dışında göz kapanmasını da olumsuz etkiler. Yüz felci göz kapağını kapayan kasların çalışmasına engel teşkil eder. Göz kapağı ve göz kırpması olumsuz yönde etkilenir. Buna bağlı olarak da gözde kuruma, batma ve yara oluşma riski artar. Özellikle ileri yaştaki hastalarda o bölgedeki dokularda sarkma kapakta da sarkmaya yol açabilir.

 

Yüz felci nasıl tedavi edilir?

Yüz felçlerinin büyük çoğunluğunu geçici olarak tanımlanır. Gözün zarar görmemesine dikkat edilmeli ve ilk 6 ay içerisinde hastalara suni gözyaşlarıyla destek tedavisi yapılmalı.

 

Yüz felcinin gözü etkilemesiyle ilgili tedavi üçe ayrılır…

Bunlar kaştaki düşmeye, üst göz kapağına ve alt kapak ile yanağa yönelik tedavilerdir.

 

Bu üç tedavi yöntemini şöyle:

 • Ağır kaş düşüklüğü varsa direkt cilt alarak kaş kaldırma yapılır.
 • Kalıcı yüz felçlerinde sarkma olan alt kapak kuvvetlendirilmelidir.
 • Alt kapaktaki sarkmayı düzeltmek amacıyla cerrahi tedavi yapılır.
 • Üst göz kapağında uygulanan en önemli yöntem altın ağırlık uygulamasıdır.
 • Altın seçilmesinin nedeni az reaksiyon vermesidir.
 • Belli bir ağırlaktaki altın plak kapağın içine takılır.
 • Yüz felcinde gözü kapayan kas çalışmaz.
 • Altın ağırlık yönteminin mekanik etkisiyle gözün fonksiyonu yerine getirmesi sağlanır.
 • Bir diğer tedavi seçeneği göz kapağını yandan kısaltmaktır. Yüz sarkmalarına yönelik tüm kapağı yukarı doğru çekmek de mümkün olabilir.

 

Göz kapağına altına ağırlık nasıl yerleştirilir?

Göz kapağına altın ağırlık yerleştirilirken, lokal anesteziyle cilt uyuşturulur, cerrahi müdahale ile üst göz kapağının içine altın plak yerleştirilir. Bu işlemin 10 dakika sürüyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön