Güneşle aranız bozulmasın!

D vitamini kaynağı güneşsiz olmaz. Ama erken yaşlanma, lekelenme ve kırışma ihtimaline karşı güneşe pek yüz vermemek de gerek. Dr. Mehmet Coşkun Acay, güneşsiz kalmadan ondan korunmanın yollarını anlattı.

Güneşle aranız bozulmasın!

Araştırmalar gösteriyor ki yaşamboyu hasar verecek güneş ışınlarının yüzde 50 ile 80’ine 20 yaşına kadar maruz kalıyoruz. Başka bir deyişle, 20 yaşından sonra güneşin altında sere serpe yatacak kredimiz kalmıyor. Ancak hiç dışarı çıkmayacak, tatile gitmeyecek, denize girmeyecek de değiliz ya! Tümbunları yaparken güneşten korunmak mümkün. Bol güneşli bir yaz daha başlarken Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr.Mehmet Coşkun Acay’a güneşten korunmayla ilgili sorular sorduk.

 

Güneş koruyucular tatilde yanı başımızda. Güneş şehirde de aynı değil mi?

Güneşten korunmada önemli olan deri fototipidir (dft). Deri fototiplemesi açık tenden koyuya doğru 1 ile 6 arasında sınıflandırılır. Deri yaşlanmasını geciktirmek, deri kanserlerine ve deri lekelerine yol açmamak için “dft 1 ve 2” olarak adlandırdığımız açık tenli insanlar, düzenli olarak, özellikle yüksek güneş saatlerinde (11.00-15.00), yaz - kış güneşten korunmalıdır. Korunma şapka, giysi, güneş gözlüğü ve güneşten koruyucu ürünlerle yapılabilir.

 

Evde, ofiste otururken de güneşin zararlı ışınlarına maruz kalıyor muyuz?

Güneş ışınlarının yüzde 95’ini oluşturan deri kanseri ve deri lekelerine yol açabilen UVA ışın demetleri, özel filtreleme yapılmamış camdan geçebilir. Deri yanıklarına, kızarıklıklara, bazı alerjilere yol açabilen, ancak faydalı olarak D vitamini üretimini tetikleyen UVB ışın demetleriyse camdan geçemez. Güneş ışınlarını direkt alan ortamlarda, dft 1 ve 2 olan kişilerde, güneş alerjisi olanlarda, albinizmveya güneşe bağlı artış gösteren hastalıkları olanlarda, ofis ortamında da güneşten korunma gerekebilir.

 

Bebeklere dikkat!

 

Bebekler ve çocuklar konusunda daha mı hassas davranmak gerekir?

Bebekler için güneşten korunmanın olabildiğince giysilerle sağlanması, yüksek güneş saatleri olan 10.00-15.00 arası güneşte kalınmaması, güneş tatillerinde güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygun güneş ürününün homojen bir şekilde güneş görecek alanlara uygulanması uygundur.

 

Hep kadınlar bu konuları dert eder ama peki ya erkekler?

Güneşten korunmada kadın, erkek ayrımı yoktur. Korunmaya her bireyin dikkat etmesi gerekir ve bu kurallar tüm bireyler için geçerlidir.

 

Beslenmeyle güneşten korunma

 

Güneşten korunmayı beslenmeyle nasıl destekleriz? Ne yemeli ne içmeli?

Güneşten korunmada A, C, E vitamini, çinko, selenyum, beta karoten ve likopen içeren besinlerin tüketimi ile ilgili olumlu yayınlar mevcut.

 

Haber: Aysun Öz

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön