Glutensiz diyetler sağlıklı insanı nasıl etkiler?

Sabri Ülker Vakfı, son dönemde yaygın olarak uygulanan glutensiz beslenme ve sağlık ilişkisine dair bilim otoritelerinin görüşlerini aktarıyor.

Glutensiz diyetler sağlıklı insanı nasıl etkiler?

Sabri Ülker Vakfı, “Bilim Bunu Konuşuyor” platformuyla çölyak hastalığı ve gluten intoleransı tedavisinde uygulanan glutensiz beslenmenin son dönemde sağlıklı bireyler tarafından da yaygın kullanımının sağlığa etkilerini gündeme taşıyor.

 

Gluten ve çölyak hastalığı nedir?

Gluten; buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahıllar ve bu tahıllardan elde edilen ürünlerde bulunan bir protein olarak, genetik ve çevresel etmenlere de bağlı şekilde bazı bireylerin sindirmekte zorlandığı ya da hiç sindiremediği bir protein cinsi. Bu durum da çölyak hastalığı olarak da bilinen gluten enteropatisine veya gluten intoleransına yol açabiliyor.

 

Alerjik bir sindirim sistemi hastalığı olan çölyakta gluten, ince bağırsak duvarlarında bulunan sindirimden sorumlu villuslarda hasarlar meydana getirebiliyor ve bu hasarlar, mide bağırsak sisteminde sorunlara ve inflamasyona (yangı) neden olabiliyor. Çölyak tanısı konan hastalardaki semptomlar, bireylerin beslenmesinden gluten çıkarılarak tedavi edilmekte ve glutensiz diyette, buğday, arpa, çavdar ve yulaf içeren besinlerin yanı sıra gluten içerebilecek diğer ürünler de tüketilmemektedir.

 

ÇÖLYAK HASTALIĞI NEDİR? Çölyak hastalığı hakkında bilmen... GLUTENSİZ BESLENME DİYETİ Son yılların diyet trendi gluten...

 

Gluten intoleransı nedir?

Çölyak hastalığındaki gibi bağırsak hasarı veya alerjik bir yanıtın oluşmadığı gluten intoleransı eğer önlem alınmazsa hayat kalitesini düşürebilen sindirim sistemi sorunlarıyla kendini gösterebiliyor. Gluten intoleransı olan bireyler gluten tükettiklerinde oluşan sindirim sistemi sorunlarını gözlemleyerek ve bu belirtileri hekimleri ile paylaşarak, uygun görülürse glutensiz diyet uygulayabiliyorlar. Gluten intoleransı olan bireyler, gluten içeren yiyecek ve ürünlerden kaçınma konusunda çölyak hastaları kadar katı bir yaklaşıma gerek duymayabiliyorlar.

 

Sağlıklı bireyler için glutensiz beslenme ne anlama geliyor?

Gluten enteropatisi veya intoleransı olmayan sağlıklı bireylerde, zayıflama amaçlı veya farklı amaçlarla glutensiz diyet uygulamak çeşitli beslenme ve sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Harvard Üniversitesi’nde yürütülen ve 110 binden fazla sağlıklı bireyin 25 yıl süreyle izlendiği, çölyak hastası olmayan bireylerde glutensiz beslenmenin kronik hastalık riski arasındaki ilişkiyi inceleyen bu araştırmaya göre glütensiz beslenmeye bağlı olarak tam tahılları tüketmeyen bireylerde, kalp hastalığı görülme riskinin arttığını ortaya koyuyor.

 

Amerikan Kalp Birliği’nin 2017’de raporunda ise glutensiz beslenmenin şeker hastalığı riskini yüzde 13 oranında artırabileceği bildiriliyor. Bilim otoriteleri glutensiz diyetlerde tahıl ve tam tahıl tüketiminden uzak durulması, posa ve B grubu vitaminler ile bazı minerallerin alımında kısıtlamaya gidilmesi nedeniyle beslenme yetersizliklerinin görülebileceğinin, bu sebeple de yeterli ve dengeli beslenmenin önemli bir bileşeni olan tahılların ve özellikle tam tahılların beslenme düzeninde tüketilmesi gerektiğinin önemle altını çiziyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön