Kronik ağrı beyni etkiliyor

Sürekli devam eden ağrılarla yaşayan kişilerin beyin yapılarının uzun vadede önemli değişikliklere uğradığı ortaya çıktı.

Sürekli ağrı beynin yapısını değiştiriyor

Kronik ağrı ile yaşayan kişilerin bu durumdan duygusal olarak da etkilendiği bilinen bir gerçek. Avustralyalı bilim insanlarının yaptığı araştırmaların sonucunda bu duygusal/mental etkilere sebep olan şeyin kronik ağrıya bağlı olarak beyin yapısında meydana gelen fiziksel değişimler olduğu ortaya çıktı.

 

Avustralya Nörobilim Araştırmaları kurumunun yaptığı araştırmalarda nevralji (sinir ağrısı) ve çene bozukluğu yaşayan 19 hastanın beyin taramaları, 19 sağlıklı hastanın tarama sonuçları ile karşılaştırıldı. Sonuçta kronik ağrısı olan kişilerin glutamat seviyelerinin oldukça az olduğu görüldü. Glutamat, beyin hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan esas kimyasallardan biri ve duyguları düzenleme konusunda da önemli işlevlere sahip. Araştırmayı yürüten uzmanlardan Sylvia Gustin, “Glutamat azlığı beyin hücrelerinin doğru şekilde iletişim kuramadığı ve buna bağlı olarak da pozitif duyguları işleme becerisinin zarar gördüğü anlamına geliyor” diyerek durumu açıkladı. “Sonuç olarak sürekli olarak ağrı çeken insanlar sürekli yorgun hissedebiliyor, herhangi bir şey için motive olmakta zorlanıyor ve her gün çeşitli kaygılar yaşıyorlar.”

 

Araştırmalarda glutamat seviyeleri düştükçe, kronik ağrı çekenlerin yaşadığı korku, karamsarlık, yorgunluk ve eleştiriye tahammülsüzlük gibi durumlar da artıyor.

 

Araştırmacılar, sonuçların daha detaylı değerlendirilmesi için araştırmanın daha büyük ölçekte tekrarlanması gerektiğini söylüyor ancak sürekli olarak vücutta zonalar oluşması olarak tanımlanan Ramsay Hunt Sendromu olarak bilinen bir durumla mücadele eden Daune Coogan için bu sonuca ulaşılmasının rahatlatıcı sonuçları olmuş. Sürekli olarak yüzünün sol tarafından başına doğru ve buradan da vücuduna yayılan bir ağrısı olduğunu ifade eden Coogan’ın aynı zamanda yüzünde de hastalığa bağlı olarak şekil bozuklukları oluşmuş. Coogan, bu durumun onu duygusal olarak çok zorladığını açıklıyor: “Ağrı ve acı hissinin daima sizinle olacağını düşünmeye başlıyorsunuz.”

 

Daune Coogan’a göre hastalığın duygu durumunu etkilediğini öğrenmek rahatlatıcı. “Bir dizi MRI çekildikten sonra neden sürekli stresli olduğunu daha iyi anladım. Depresyonum ve sürekli devam eden üzüntüm öylesine ortaya çıkmamıştı, bunların sebebi kronik ağrımdı.”

 

Beyne hissetmeyi öğretmek

Beyindeki glutamat azlığı için bilinen bir tedavi henüz mevcut değil. Ancak Avustralya Nörobilim Araştırmaları’ndan Profesör Sylvia Gustin kronik ağrı çeken hastalara yardımcı olabilecek bir program üzerinde çalıştıklarını ifade ediyor.

 

Araştırmacılar hastaların kafalarına yerleştirdikleri elektrodlarla beyin aktivitelerini ölçüyor ve bilgisayar aracılığıyla çalışan bir programla beyin hücrelerine yeniden doğru çalışmayı öğretmeyi deniyor. Gustin, “Geliştirdiğimiz bilgisayar-beyin arayüzü sayesinde beyin hücreleri arasındaki zayıf iletişimi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Umuyoruz ki sürekli ağrı çeken hastalar daha pozitif bir kişiliğe kavuşabilecekler.”

 

Beyinle ilgili yanlış bilinen 11 bilgi
+11
Efsane 1: Beynimizin yalnızca bir kısmını kullanıyoruz Bazı bilim insanlarına göre bu bilginin kökü, beynimizi her an yüzde 100 olarak kullanmıyor olmamız. Yani bir iş ya da eylem için tek seferde tamamını kullanmıyoruz. Ancak bilim adamlarının araştırmalarına göre, beynimizin her bölümünü gerçek anlamda kullanıyoruz ve beynimiz bütünüyle her an aktif.

 


Referanslar:

Sophie Scott ve Mary Lloyd. "Chronic pain can change the way your brain processes emotion, scientists find". (4.12.2019). Şuradan alındı: https://www.abc.net.au/news/2019-12-04/study-shows-chronic-pain-changes-the-brain/11760024

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön