Kıskançlık nedir?

Kıskançlığı iyi bir özellik olarak mı görüyorsunuz yoksa yıkıma yol açan kötü bir duygu mu? Bu noktada hangi davranışlar normal kabul edilmeli, hangileri hastalıklı bir gidişe işaret?

 • Günümüzde evlilik ve ilişkilerde büyük sorunlara yol açan kıskançlık duygusu, gazetelerin 3. sayfalarında sık karşılaştığımız şiddet ve vahşet olaylarına neden oluyor. İlişkinin başlangıcında beraberliğin kuvvetlenmesine yarar sağlayabilecek, “bir tutam” kıskançlık, bir süre sonra bireyin rasyonel düşünce sistemini alt edip onu kontrol edebilecek kadar güçlü hale gelebiliyor. Hayat, anneyi babadan, babayı anneden kıskanmayla başlıyor. Sonrasında kardeş kıskançlığı geliyor.

   

 • Çocukluk döneminde atılan kıskançlık tohumları kendisini erişkinlikte gösteriyor. Ama en çok romantik ilişkilerde çıkıyor karşımıza. Romantik kıskançlık diğer tüm kıskançlık türlerine göre daha yoğun, daha karmaşık ve daha yıkıcı olup; öfke, mutsuzluk ve korkuyla iç içe yaşanıyor. Üsküdar Üniversitesi NP İstanbul Hastanesi’nden Psikiyatr Yardımcı Doçent Dr. Onur Noyan, “Yataklarının üzerine saç teli bırakıp eve geldiğinde saç telinin, perde ve ayakkabıların yerinin değişip değişmediğini kontrol eden ya da eşini soyarak vücudunda morluk veya çizik olup olmadığını araştıran çok hastamız var” diyor. Kıskançlık duygusu her bireyde var olduğu için, “Kıskanç değilim” diyen kişiler ya duygularını bastırıyor ya da inkâr ediyor. Bu durumda gösterilecek tepkilerin şekli de önem taşıyor. Sevdiği kişiyi kaybetme riski düşünüldüğünde, partnerle biraz daha yakın olmaya dair çaba göstermek ilişkiyi kuvvetlendirecekken, kontrol ve takip etme davranışları birlikteliğin bozulmasına neden olabiliyor. Böylece başlangıçta kişiye sevimli gelen kıskançlık duygusu kontrolden çıkıyor ve kartopunun çığa dönüşmesine benzer bir büyüme gösteriyor.

   

  Haber: Ceyda Erenoğlu

 • Othello Sendromu nedir?

  Shakespeare’in günümüzden yaklaşık 400 yıl kadar önce yazmış olduğu Othello adlı trajedisinde, kötü niyetli ve kıskanç İago’nun, sessiz ve sakin bir beyefendi olan Othello’nun zihnine soktuğu masum kıskançlığın çığ gibi büyüyerek neden olduğu felaketler anlatılıyor.

   

  Sevdiği kadını başka bir erkekle hayal etmek, Othello’yu çileden çıkarıp giderek vahşileştiriyor ve hikâyenin sonunda hem kendisinin hem de eşinin ölümüne sebep oluyor. Psikiyatride patolojik kıskançlığı tanımlamak için kullanılan “Othello Sendromu”, adını bu eserden alıyor

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön