Hemoroid ve beslenme alışkanlıklarımız

Hemoroid ve beslenme alışkanlıklarımız

Hemoroid rahatsızlığının beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilişkisi olduğu tartışılmaz gerçekler arasındadır. Hemoroid hastalığı konusunda, genetik sebeplerden bahsedilmektedir. Ancak aile fertlerinin vücudundaki genetik yatkınlık, aynı şekilde ailesinin benzer beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.

 

Bazı ailelerde beslenme alışkanlığına bağlı olarak kabızlık daha sık görülür ve kabızlık hemoroid oluşumunda en önemli etkiler arasındadır. Tuvalette uzun süre kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığı da bazı ailelerde sık rastlanılan durumlardandır. Bunun da beslenmeyle ilişkisi oldukça fazladır. Acı, baharatlı yiyeceklerin tüketimi bazı toplumlarda daha yaygındır, buna bağlı olarak makatta yanma ve ağrı hissi oluşur ve dışkılama esnasında ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırır.

 

Eğer hemorid (basur) söz konusuysa hastalığın ileri boyutlara gelmesini önlemek amacıyla bireyin hemoroid diyeti yapması oldukça önemlidir. Nasıl ki zayıflamak için belirli bir diyet programına uyuyorsak, kişinin yaşam kalitesini düşüren hemoroidi önlemek için de harfi harfine bu hemoroid diyetinin uygulanması gerekir.

 

Hemoroid rahatsızlığının oluşumunun önüne geçmek, hemoroidin ilerlemesini engellemek ve hemoroid hastalığından kaynaklanan şikayetleri azaltmak için uyulması gereken beslenme şekli vardır. Buna hemoroid ve ya basur diyeti de denmektedir. Buradaki besinleri tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi gerekenler olarak ikiye ayırabiliriz.

 

Tüketilmesi önerilen besinler:

Kepekli veya tahılı gıdalar: Daha doğal olan kepekli un ve tam buğday unu ürünleri tüketmek sindirime büyük fayda sağlamaktadır. Bunların yanında yulaf, çavdar, kepek ekmeği, buğday kepeğinin de tüketilmesi önerilir.

 

Sebzeler: Olabildiğince her öğünde tüketilmelidir, bağırsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller. Brokoli, ıspanak, lahana, kereviz, karnıbahar, enginar, pırasa, bürüksel lahanası, bamya, bezelye gibi besinlerin aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketilmesi önerilir. Sebzeler rahatsızlığın iyileşme sürecince de yardımcı olur. Kabızlığı önleyerek hemoroid rahatsızlığının tekrarlamasını da önler.

 

Meyveler: Her akşam meyveyinin kabuğu soyulmadan tüketilmesi, sebze gibi bağırsakta posa bıraktığından bağırsağın rahat düzenli çalışmasını sağlamakta ve kabızlığı engellemektedir. Elma, üzüm, armut, incir, kayısı gibi meyvelerin kurutulmuş veya komposto şeklinde de tüketilmesi önerilir. Vücut direncini artırmada sebze ve meyvelerin önemi oldukça büyüktür.

 

Baklagiller: Bitkisel protein ve lif açısından zengin bir besin grubu olan baklagiller hemoroid rahatsızlığını önlemekte faydalıdır. Mercimek, bulgur, nohut, bakla, kuru fasulye gibi besinler önerilir.

 

Kuruyemişler: Ceviz, fındık ve bademin gün içerisinde tüketilmesi önerilir.

 

Sarımsak: Doğal antibiyotik özelliği olan sarımsağın düzenli bir biçimde tüketilmesi birçok rahatsızlıkta olduğu gibi hemoroid rahatsızlığında önerilmektedir.

 

Kabızlık tedavisinde kayısının önemli bir yeri vardır, anlatılan meyvelerden farklı kayısı bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer. Kayısı taze, kuru, komposto, kayısı suyu her ne şekilde olursa olsun tüketilmesi önerilir ve bütün hepsi oldukça etkilidir. Bunların yanında normal hayatımızda da büyük önem taşıyan suyu, düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. 2 veya 2,5 litre olması önerilir. Bağırsakların sağlıklı bir biçimde çalışmasını öte yandan tuvalet esnasında dışkının daha yumuşak ve daha kolay olmasını sağlar.

 

Tüketilmemesi gereken besinler:

Acı, ekşi, baharatlı gıdalar: Acı yendiğinde yanma hissiyle tuvalette daha fazla ve şiddetli ıkınma ya da tuvalette daha uzun kalmak hemoroide sebep olabilir, hemoroid şikayetlerini artırabilmektedir.

 

Makat bölgesinde tahriş oluşturulabilen gıdalar: Domates, patlıcan, ve baharatlar bazen şikayetlere sebep olabilmekte böyle durumlarda hangi gıda olduğu tespit edilerek ondan uzak durmak gerekmektedir.

 

 • Aşırı alkol kullanımı
 • Fast-food tarzı yiyecekler
 • Rafine gıdalar (hazır gıdalar)
 • Tuzu çok fazla tüketmek
 • Kahve, kola çay gibi içeceklerdir.
 • Yoğurt ve süt ürünleri fazla tüketildiği durumda makat bölgesinde kaşıntıya neden olmaktadır.

 

Hemoroid ile beslenme arasında doğrudan bir ilişki vardır. Yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların vücudumuza sağladığı yararların farkında olmak, sadece hemoroid (basur) değil birçok hastalığında önüne geçmekle yardımcı olacaktır. Yemekleri sadece karnımızı doyurmak için yemememiz gerekir. Protein, vitamin karbonhidrat vb. besin öğelerini dengeli bir biçimde tüketerek; bilinçli ve seçici davranarak vücudumuzu sağlıklı besleyerek, yaşam kalitemizi artırabiliriz.

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön