Tüp bebek tedavisinde stresin etkisi

Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, çocuk isteyen çiftlerin kaygılarını kontrol etmeleri gerektiğini söylüyor.

Bebek istiyorsanız kaygılanmayın

'İnfertilite'nin (kısırlık) 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumu olduğunu hatırlatan Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, tüp bebek tedavisi sürecinde stresin etkilerini anlattı:

 

"Sebepleri saymakla bitmez ancak genel itibariyle değerlendirdiğimizde %30-40 kadın, %20-30 erkek, %20 her iki çiftten kaynaklı, bir de %18-20’lik kısım açıklanamayan infertilite grubudur. Son grup, açıklanamayan kısırlık tanısı konmuş çiftler, bilim dünyasının da oldukça ilgisini çekmektedir. Ortada hiçbir gerekçe yokken çocuk sahibi olamamanın açıklanmasında psikolojik nedenlerin yattığı düşünülmektedir. Sonuçta çocuk sahibi olmak için iyi bir yumurta ve iyi bir sperm olduğu kadar, iyi bir psikolojinin de olmazsa olmaz olduğu bir gerçektir, bu yüzden çocuk isteyen çiftlerin kaygılarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Bunun için tüp bebek tedavisi gören çiftlerin kendilerine iyi bakmalarını, ihtiyaç halinde kişisel gelişim kitapları okumalarını, spor yapmalarını, buna rağmen kaygı ile baş edememeleri durumunda profesyonel destek almalarını mutlaka öneriyorum. Sonuçta kesin olan; ruh bozulursa beden, beden bozulursa ruh sağlığı da bozulacaktır."

 

 

Yeni teknolojiler başarıyı arttırıyor

Kadınlarda ilk 20 yıl üreme verimliliğinin yüksek olduğunu, ancak 35 yaşından sonraki dönemde bu verimliliğin azalmaya başladığını ifade eden Op. Dr. Ali Öner Erdoğdu, tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler verdi:

 

"Çocuğu olmayan her çift paniğe kapılmamalı. Eşler bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa mutlaka bir uzmana görünmeliler. Bebek sahibi olamayan çiftlerin tedavisine başlanmadan önce sorunlarının ne olduğunu doğru belirlemek büyük önem taşır. Çiftlere yapılan gerekli kontroller sonrası uygun tedaviye başlanmalıdır. Tedavi yöntemleri sürekli olarak gelişmekte, bunlardan birisi olan mikroakışkan çip teknolojisi ise Amerika'da Harvard Üniversitesi’nde Türk bilim adamı tarafından bulunan yeni bir teknoloji ile spermler, kadın genital sisteminin doğal ortamını fizyolojik olarak taklit ederek hazırlanan çiplerde yüzdürülerek seçilmekte ve bu spermlerle yapılan mikroenjeksiyonlardaki sonuçlar, yeni bir yöntem olmasına rağmen, yüz güldürmektedir. Henüz yeterli bilimsel çalışma yapılmamış olmasına rağmen, gerek tüp bebek, gerekse IUI(aşılama) için sperm hazırlamada kullanılan bu yöntem, alışılmış metotların yerine geçecek gibi görünüyor." 

 

 

 

Çocuk sahibi olmak isteyenler için 12 ipucu
+13
Çocuk sahibi olma arzusu bazı kadınları daha sağlıklı tercihler yapmaya teşvik edebilir. Yedikleri içtikleri konusunda daha bilinçli davranır ve hatta düzenli egzersiz yapmaya başlarlar. Doğurganlığını artırmak isteyen kadınlar için bunlar atılması gereken önemli adımlardır. Peki, daha fazla ne yapılabilir? Hamile kalmak isteyen bir kadına verilebilecek en iyi tavsiye kendi vücudunu tanıması, özellikle adet döngüsünü bilmesi olabilir. İşte sağlıklı bir kadının hamile kalma şansını yükseltecek öneriler:    

 

 

Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Haziran 2016 Cuma 13:37

  transferden sonra 3-4 gün dinlensen yeterli, ev işi yapma, kendini yorma , protein ağırlıklı beslen.

  Cevapla
 •  
  30 Mayıs 2016 Pazartesi 19:38

  Ben çalışan bir bayanim ve tüp bebek yaptıracagim tüp bebek yaptırdığımda doktor um normal hayatına devam edebilirsin diyor acaba ne kadar doğru ben yurtdışı ında oturuyorum dinlenmelimi yoksa işime devam mı etmeliyim

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön