Hamilelikte enfeksiyon otizm riskini artırıyor

Yeni yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, hamileliğin ilk aylarında genital enfeksiyon geçiren kadınların, otizmli çocuk sahibi olma riskleri, normalin iki katı kadar.

Hamilelikte enfeksiyon otizm riskini artırıyor

Columbia Üniversitesi Kamu Sağlığı Okulu'nda Enfeksiyon ve Bağışıklık Merkezi tarafından yapılan çalışmada ilk kez; hamile bir kadının otizmli çocuk sahibi olmasının kadının bağışıklık sisteminin bir virüse maruz kalmasıyla bağlantılı olup olmadığı araştırıldı.

 

Araştırmanın baş araştırmacısı Milada Mahic, “Annenin HSV-2'ye (genital herpes) bağışıklık tepkisinin fetal merkezi sinir sistemi gelişimini bozarak otizm için risk oluşturabileceğini düşünüyoruz” diyerek kurdukları bağlantıyı açıklıyor.

 

Amerikan Mikrobiyoloji Derneği'nin bir dergi olan mSphere'de yayınlanan bu çalışma, iletişim, sosyal zorluklar ve belirli davranışları tekrarlama eğilimi ile görülen bir dizi karmaşık nörolojik bozukluk olan ASD'yi aydınlatıyor. Önde gelen kuruluşlardan biri olan Autism Speaks’e göre ise, tanısı konulan 68 çocuktan biri Otistik Yelpaze Bozukluğu hastalığından muzdarip.

 

 

Çevresel ve genetik faktörler etkili mi?

Merkezin direktörü olan Dr. Ian Lipkin, çoğu vakada sebebin ya da sebeplerin bilinmediğini ancak ellerindeki ipuçlarının onları çevresel ya da genetik faktörlere taşıdığını ifade ediyor. Çalışmaların öngördüklerine göre, enfeksiyon ve bağışıklık aktivasyonu riski arttırıyor olabilir. Bilinen Herpes simplex virüs-2 enfeksiyonu ise bu durumda etkisi olan başka bulaşıcı ajanlardan biri olabilir.

 

Kanada İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ülkede 14 ile 59 yaş arasındaki kadın nüfusun %16 kadarında genital enfeksiyon rahatsızlığı mevcut. Bazıları için, hayat boyu süren bu enfeksiyon genital bölgede bazı sancılara sebep olabilirken, bazıları ise görülen ve hissedilen hiçbir bulgu taşımamakta. Kanada Sağlık Örgütü’ne göre virüsün ilk saldırısından sonraki iyileşme sonrası virüs durgun bir döneme geçiyor ancak sonradan virüsün yeniden hastalığa dönüşmesi söz konusu olabiliyor.

 

Çalışmanın araştırmacıları Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü tarafından yürütülen Otistik Doğum Kohort Çalışması'na (ABC) kayıtlı ASD'si olan 412 anne ve ASD'si olmayan 463 anne anneden alınan kan örneklerini inceledi. (ABC Çalışması, 1998 ve 2008 yılları arasında hastalığın araştırılmasına yardımcı olmak için 90.000'in üzerinde hamile bayanın katıldığı Norveç Anne ve Çocuk Kohort Çalışmasının bir parçasıdır.)

 

 

Çeşitli enfeksiyonlar otizmi tetikliyor

Yaklaşık 18 haftalık hamilelerden ve sonrasında doğumda alınan örnekler incelenerek enfeksiyonla otizm riski arasındaki bağlantı incelendi. ToRCH: Toxoplasma gondii, Rubella, Sitomegalovirus ve Tip 1 Simplex virüsleri(HSV-1 veya oral herpes) tip 2 simplex virüsleri (HSV-2 veya genital enfeksiyon) olarak bilinen düşük ve doğum kusurlarına neden olabilen bir grup enfeksiyöz ajana odaklandılar.

 

ToRCH patojenlerinin antikor düzeyleri incelendi ve erkeklerde HSV-2 antikorlarında ciddi şekilde artmış otizm riskine ulaşıldı. (Cinsiyet ilişkisini kurabilmek için yeterli seviyede otizmli kadın mevcut değildi.) Bağlantı ancak hamileliğin ortasında alınan kan örneklerinde belirgindi. Vücudun yüksek miktarlarda antikör üretmesi haftalar aldığı için, enfeksiyon, ya da enfeksiyonun yeniden aktif hale gelmesi, fetal sinir sistemi büyük bir ilerleme gösterecekken, yani hamileliğin ilk zamanlarında meydana geliyor.

 

 

Araştırmacılar aynı zamanda plasental enfeksiyonunun, fetüsün plasenta tarafından üretilen inflamatuvar moleküllere maruz bırakılmasının veya plasenta üzerinden anneden üretilen antikorların transferinin fetal beyin enfeksiyonlarına neden olabileceğini ve otizm riskini artırabileceğini göstermektedir.

 

Lipkin: “Virüsün gerçekten de fetüsü enfekte edeceğine dair kesin bir kanıt yok ve böyle bulaşıcı durumların tamamı hem çok nadirdir, hem de olması durumunda fetüsün ölümüyle sonuçlanır. Buradaki önemli faktör virüsün kendisi değildir, ancak bağışıklık sisteminin virüse verdiği reaksiyondur.”

 

“Yaptığımız şey ise, bütün bunların nasıl olabileceğini genelleyerek açıklamak üzere bir model geliştirmek ve aslında bir dizi başka sistemik bozukluk için de cevaplar bulabilmek.”

 

 

Yine de araştırmalar yetersiz

Autism Speaks örgütünün genetik uzmanlarından biri olan ve bu çalışmaya dahil olmayan Mathew Pletcher, hamilelikte yaşanan bazı bulaşıcı rahatsızlıkların çcoukların otizmle doğma riskini arttırmasında ilgisi olduğunu söylese de, bu çalışmanın sonuçlarının bağışıklık sisteminin genital enfeksiyon ve otizm arasındaki bağlantıyı açıklamakta yetersiz kaldığını vurgulamaktadır.

 

Pletcher: “Uygun istatistiksel düzeltme uygulandığında, otizmli erkek çocuğu anneleriyle otizmli erkek çocuğu olmayan anneler arasında HSV-2 antikor seviyelerinde, istatistiksel olarak önemli görülecek bir fark yoktu.”

 

“Ek olarak, antikor seviyelerindeki gözlemdeki farklılıklar, otizmli annelerdeki yükselişten değil, otizmsiz çocuk sahibi annelerin kanındaki düşüşten kaynaklanmıştır.”

 

Pletcher ayrıca otizmli çocuk sahibi annelerin HSV-2 antikor seviyelerinin otizm teşhisi konulmayan kız anneleri ile oldukça benzer olduğunun da altını çiziyor.

 

“Erken nörolojik gelişimde bağışıklık sisteminin rolü oldukça önemlidir ve kesinlikle araştırılmaya devam edilmesi gerekir ancak bu çalışma HSV-2 enfeksiyonunun otizm riskiyle bir bağlantısı olabileceğini kanıtlayamıyor.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön