Çocuk sahibi olmak isteyenler için 12 ipucu

Hamile kalmak istiyorsanız, bu 12 ipucu size yardımcı olacak.

 • Çocuk sahibi olma arzusu bazı kadınları daha sağlıklı tercihler yapmaya teşvik edebilir. Yedikleri içtikleri konusunda daha bilinçli davranır ve hatta düzenli egzersiz yapmaya başlarlar. Doğurganlığını artırmak isteyen kadınlar için bunlar atılması gereken önemli adımlardır. Peki, daha fazla ne yapılabilir? Hamile kalmak isteyen bir kadına verilebilecek en iyi tavsiye kendi vücudunu tanıması, özellikle adet döngüsünü bilmesi olabilir. İşte sağlıklı bir kadının hamile kalma şansını yükseltecek öneriler:

   

   

 •  1. Adet döngüsü frekansını kaydedin

   

  Hamile kalmak isteyen bir kadın, regl döngüsüne hakim olmalıdır. Bazı kadınların periyotları düzenli olmayabilir, yani aydan aya değişebilir. Bu bilgileri bir takvim üzerinde belirleyerek, kadın yumurtlama dönemini ve dolayısı ile en doğurgan olduğu süreçleri takip edebilir. Kadın bedenindeki yumurta, salındıktan sonra sadece 12 ile 24 saat arası fertildir. Ama bir sperm yaklaşık 6 gün boyunca kadın vücudunda yaşayabilir.

 •  2. Yumurtlamayı gözlemleyin

   

  Düzenli bir döngüsü olan kadınlar genellikle regl olmadan 2 hafta önce yumurtlamaya başlarlar. Düzensiz döngü yaşayanlarda yumurtlama zamanını belirlemek daha zordur ama genellikle regl başlamadan 12 ile 16 gün önce gerçekleşir. Kadınların her ay en doğurgan olduğu dönemi belirlemesine yardımcı olacak birkaç metot vardır.

   
  Ev ovülasyon-tahmini kitleri bu yöntemlerin başında gelir. Dikkat edilmesi gereken kullanmadan önce talimatları okumak olmalıdır, çünkü her ürün birbirinden farklı çalışıyor olabilir. Eczanelerde ulaşılabilecek bu kitler, her ay yumurtalıkların yumurtlamasına sebep olan luteinizan hormonu seviyelerini idrar aracılığı ile test eder. Pozitif çıkan bir testin ardından gelen 3 gün partnerlerin daha çok seks yapması önerilir.

  Bir diğer yöntemde bazal gövde sıcaklığı takip edilir. En az 3 regl döngüsü süresince kadın yataktan çıkmadan önce her sabah vücut ısısını ölçer. Bir kadın yumurtladıktan sonra, vücut ısısı yarım dereceden biraz daha az yükselir. Vücut ısısındaki bu hafif değişikliğin ardından gelen 2-3 gün kadınların en doğurgan oldukları zamandır.

  Servikal mukus takip edilerek de doğurganlık ölçülebilir. Yumurtlamadan hemen önce yani kadının en doğurgan döneminde, vajinadaki mukus çoğalır, incelir ve kayganlaşır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön