Üniversiteye girişte yeni sistem: Tek sınav

YÖK Başkanı Saraç, üniversiteye geçişte yeni sınav sistemini açıkladı. Buna göre sınavlar bir hafta sonunda tamamlanacak. 18 puan türü, dil dahil 4’e inecek. “Türkçe Matematik” sınavın merkezinde olacak. Sınavın ise haziran ayında yapılması planlanıyor.

Üniversiteye girişte yeni sistem: Tek sınav

Bu yıl sınava girecek milyonlarca aday ve ailesinin merakla beklediği üniversiteye geçiş sistemindeki değişiklikler açıklandı. Buna göre sınavlar tek hafta sonunda tamamlanacak. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonucunda ortaya çıkan 18 puan türü ise dil hariç eşit ağırlık, sözel ve sayısal olmak üzere 3’e inecek. Dil puanı da dahil edildiğinde tercih için adayların elinde 4 farklı puan türü olacak. Sınavın haziran ayında tek hafta sonunda yapılması planlanıyor. Sistem “Tek sınav, çoklu oturum” diye tanımlanıyor. “Bu yıl yeni sistem uygulanacak mı?” sorusuna net yanıt yerine , “büyük ihtimalle” deniliyor. Yeni sistemde YGS-LYS ayrımı olmayacak.

 


YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıkladı

Geçen yıl ilk kez düzenlenen toplu akademik yıl açılış töreni bu yıl da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı. 2017-2018 akademik yıl açılış töreninde konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ailelerin merakla beklediği üniversite sınavında yapılacak değişiklikleri açıkladı.Üniversite geçiş sistemi (ÜGS) ile ilgili değişiklikler neler?

 • Sınavsız geçiş yok

Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlarda sosyal adalet ve fırsat eşitliği bakımından üniversiteye sınavsız geçiş mümkün değil. Ama giriş sisteminde aksayan tarafları giderecek, sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, daha yalın ve sade bir sistem için gerekli düzenlemenin kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Öğrencilerin üzerinden sınav stresini azaltmak gerekiyor.

 • 18 değiş 4 puan türü

Var olan 18 puan türü aslında programların aradığı yeterlikleri sağlamak açısından önemli bir işlev görmekte ise de bu kadar puan türü yönetilmesi gereken süreci zorlaştırıyor, ayrıca bazı programlar için aday havuzunu daraltıyor. İlaveten bazı puan türleri arasındaki farklılık çok az. Bundan dolayı bu 18 puan türü azaltılacak. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Ayrıca dil puanı da olacak.

 • Türkçe Matematik merkezde

Yeni sistemde önemli bir değişiklik de şu: Türkçe ve Matematik sınavın merkezinde olacaktır.
Temel Türkçe ve Temel Matematiğin ise her puan türünde etkisi olacak. Üniversite eğitimine bütün branşlardaki eksikliklerin olumsuz etkileri olmakla birlikte özellikle bu iki daldaki eksiklik sonraki yıllarda telafisi en güç olanları.

 • Sorular tüm müfredattan

Sorular aynen eskisi gibi Milli Eğitim müfredatından sorulacak. Öğrencilerimiz çalışma yöntemlerini değiştirmesinler, sıkı sıkıya derslerine sarılsınlar. Yeni düzenleme ile sınavı, öğrencilerimiz, aileleri, rehber hocaları ve bu sistemi yöneten bizler için daha yalın, daha sade ve daha sistemli yönetilir hale getirmeyi hedefliyoruz. Yapmak istediğimiz aynen budur.

 • Sınav barajlı, tek hafta sonunda bitecek

Yeni sistemde sınav barajı olacak. Tercih için adayların belli bir puanı aşmaları beklenecek. Ayrıca mimarlık, tıp, mühendislik, öğretmenlik ve hukuk tercihi yapacak adaylar için 2 yıldır uygulanan başarı sırası barajı da geçerli olacak. Değişen sistemde tüm sınavlar YGS dahil 5 gün sürüyordu. Yeni sistemde tek hafta sonunda 2 günde tamamlanacak. Dil sınavı ayrı yapılacak.

 • 4 aya yayılan sınav sistemi

Bilindiği üzere şu an uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamalı gerçekleştirilmekte. Sınavların ilki mart, diğeri haziran ayında ve toplam beş gün sürüyor. Nerede ise 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemekte.

UZMANLAR NE DİYOR?

‘ALES sınavlarını hatırlatıyor’

Kültür Temel Liseleri Reh. Koordinatörü Salim Ünsal

“Sistemle ilgili henüz tam ayrıntı yok. Ama puanların sadeleşmesi iyi oldu. Gerçi 3 temel puana ilaveten başka alt puanlar da olacağını düşünüyoruz. Türkçe matematik etkisinin artması da biraz ALES sınavlarını hatırlatıyor. Sistemin özünün ne olduğu önemli. Belki yanlışın doğruyu götürmesine de son verilebilir. Sistem eleyen değil, yerleştiren bir şekilde kurgulanmalı. Hesaplama sisteminde de puanının hesaplanması için asgari net çıkarma zorunluluğu belki de kaldırılır. O zaman daha çok aday yerleşir, boş kontenjan kalmaz. Tek haftada yapılması da öğrenci açısından iyi. Psikolojik olarak YGS’den sonra öğrenciler dağılıyordu.”

 

‘Tek haftada bitmesi iyi olacak’

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Reh.Koordinatörü Cihan Yeşilyurt

“YGS ve LYS arasında sınavların zamana yayılması öğrencileri olumsuz etkiliyordu. YGS’den çıktıktan sonra bir türlü LYS’lere çalışmaya başlayamıyorlardı. Mart’tan itibaren öğrenciler hem psikolojik olarak dağılıyor hem de okula gitmiyordu. Çalışma yöntemi olarak da önce YGS’ye çalıyorlar, sınavdan sonra da sonuçları bekleyip, morallerini bozuyorlardı. Bir hafta sonunda tamamlanması öğrencinin konsantrasyonu açısından iyi olacak. Puanların azalması da önemli. Ama keşke bu yıl değil de önümüzdeki yıl başlasa. Çünkü ağustos ayından itibaren öğrenciler kurslara gitmeye başladı, test kitapları basıldı. Çocuklar şu anki sisteme göre çalışıyor. Hangi puan türünü istiyorsa ona göre strateji izliyordu.”

 

‘Daha kolay ve anlaşılır sistem’

Final Okulları Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar

“BU yıl uygulanmasa iyi olur. YGS öğretim yılını böldüğü için adaylar mart ayından sonra okula gitmiyordu. Ayrıca sınavdan sonra motivasyonları bozuluyor, LYS’lere çalışamıyordu. Senenin sonunda bir haftada yapılması iyi olacak. Ortak test kitapçığı verilir. Çoklu puan türü üniversitelerin zorlamasıyla çıkmıştı. Şimdi daha kolay ve anlaşılan sınav sistemi olacak.

 

 

 

YGS VE LYS sistemi nasıl işliyordu?

Değiştirilen sistemde üniversitelere girmenin yolu iki aşamalı sınavlardan geçiyordu. Bu sınavlardan ilki mart ayında yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), diğeri de 5 aşamalı Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS). YGS’de 4 ayrı testten adaylara 160 soru yöneltiliyordu. Yüzde 12.5 başarı gösteren yani 20 net çıkaran YGS’nin ilk barajını geçip, önlisans programlarını tercih edebiliyor. YGS’de yüzde 20 başarıya denk gelen 180 puan ve üzerini alanlar haziran ayında 2 hafta sonunda tamamlanan 5 aşamalı LYS’lere katılıyordu. Her aday en az iki LYS’ye girmek zorundaydı. LYS’lerde de 180 ve üzerinde alanlar lisans programlarını tercih edebiliyordu. YGS’de 6 puan türü bulunuyor. LYS’de ise tüm sınavlara giren adayların elinde 12 farklı puan türü oluyordu. Adaylar toplam 18 puan türüne göre tercih yapıyordu.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön