Eğitim başarısını yükseltmede aile faktörü

Çocuğunuzun eğitim hayatına aile olarak nasıl katkıda bulunabilirsiniz?

Mutlu aile = Başarılı çocuk

Başarı, nereden bakıldığına göre değişen bir durumdur. Başarısızlık herkes tarafından tanımlanabilse de başarı, tam tanımlanması farklı bir kavramdır. Eğitim süresince aileler bir sınavı kazanmada veya okul notlarının yükselmesinde başarı arar ve bunun üzerinden değerlendirme yapmaya yönelik konuşmalar yaparlar. Bu nedenle, başarı çoğu zaman ‘kazanma’ olarak da algılanır. Peki, eğitim başarısını yükseltmede, sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştirmede ailenin etkisi ve rolü nedir? 

 

Çocuğunuzun olayları yorumlamasına ve değerlendirme yapmasına yardımcı olun

Öğrencilik döneminde çocukların birçoğu kendi yaşamını tam olarak yönlendirebilecek yetkinlikte olmadığından ailelerin çocuklarına destek olmaları önemlidir. Örneğin; öğrencinin matematiği öğrenmeye çalışması fakat bazı ufak sebepler dolayısıyla öğrenmekte güçlük yaşaması “Ben matematiği yapamıyorum” demesine sebep olabilir. Aynı şekilde, öğrencinin bir sınav için belli bir seviyede çalışıp o sınavdan istediği notu almaması “Ben hiçbir zaman yapamayacağım” tepkisi yaratabilir. Bu gibi önemli anlarda, aileler olarak öğrenciyi takip edin ve olayları yorumlama süreçlerinin içinde olarak öğrenciye birçok zaman daha anlamlı bir hayat dersi çıkarmasında yardımcı olun. Çocuğunuzun bir sınavdan beklediğinden kötü not almasının yansımasını yönetmeniz, çocukla konuşarak hem olayın sebebinin anlamanız hem de bir sonraki sınav için yapılması gerekenlerin değerlendirmeniz önemlidir.

 

Sınav kaygısını yönetmek için çocuğunuza destek olun

Sınavlara hazırlanma sürecinin akademik kalitesi gibi duygusal boyutu da oldukça önemlidir.  Öğrencinin sınava hazırlık aşaması, kendisi için zorlu bir süreç olduğu gibi kazanma ve kazanamama kavramlarını da sorguladığı süreçlerdir. Bu sınavı varlık-yokluk savaşı haline getirmek, birçok boyutu ile zorlu bir hazırlanma sürecini çok daha zor bir duruma getirebilir. Öğrencinin tedirginliği ve rahatlığı belli bir seviyede hissetmesi, başarıyı sağlayan önemli bir dengedir. Öğrencinin kaygısı belli bir seviyenin üzerinde olursa kendi potansiyelini kullanmakta zorlanır. Bu durum, gereksiz kayıplar yaşamasına yol açabileceğinden aileler olarak çocuklarınıza kaygı yönetiminde destek olarak bakış açısını ve yaklaşımını olumlu bir yönde değiştirmeye çalışın. Çocuğunuzun sınav sonuçlarına ve başarısına katkı sağlamak için çocuklarınızın duygusal dengelerini koruyun ve belli bir seviyede duygusal boyutlarını yönetmelerine yardımcı olun. Sınav sonucunda her durumda çocuğunuzun yanında olduğunuzu, huzurlu ve güvenli hissetmesini sağlayın.

 

Çocuğunuzun yapabileceğinin en iyisini yapması konusunda onu teşvik edin

Başarıya giden temel noktalardan bir diğeri ise, öğrencinin iyi bir şekilde çaba harcaması dinamiğinin hedef olarak konmasıdır. Aileler olarak, çocuğunuzun yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışmasını isteyin ve onu bu konuda destekleyin. Biz büyüklerin hayatında da bu şekildedir. Bir şeyleri yaparken elimizden gelen en iyi şekilde yapmaya çalışmamız bize yapmak istediklerimizi daha çok yapma fırsatı verir. Aileler olarak, bu durumu çocuğa özellikle ergenlik döneminde anlatmanız ve tüm hayatı için yaptığı şeyi düzgün ve güzel yapmasını sağlamayı öğretmeniz önemli bir başarıdır.

 

 

Koray VAROL

Koral Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı ve Matematik Eğitmeni

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön