YGS başvuru rehberi - 4!

“Alternatif soru” sözü, azınlık okullarını davadan vazgeçirdi.

YGS başvuru rehberi - 4!

Üniversite sınavlarında 13 soru Din Bilgisi ve Ahlak Bilgisi dersinden çıkacak. Bu dersi ‘kendi dinlerine göre işleyen’ ve özel okullarda dersten muaf azınlık öğrencileri, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in ‘SBS’deki gibi alternatif soru olur’ sözleri üzerine yargıya gitmekten vazgeçti. Onlara puan kaybettirecek sorularda düzenleme olmazsa Galatasaraylı öğrenciler gibi onlar da yargıya gidecek.

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu yıl tartışmalı bir karara imza attı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden üniversite sınavlarının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) Sosyal Bilimler Testi’nde 5, Lisans Yerleştirme Sınavları’nın Türkçe-Sosyal (TS) puanlarının oluşmasında etkili Sosyal Bilimler Sınavı’nda (LYS-4) ise 8 soru sorulmasına karar verdi.

 

Gerekçesi de bu dersin “zorunlu” dersler arasında yer alması. Ancak unuttuğu nokta, azınlık okullarında bu dersin her azınlığın inancına göre işlendiği ve özel okullarda okuyan azınlık öğrencilerinin de dersten muaf olduğu gerçeğiydi. Öğrencilerin “muaf” oldukları derslerden soru sorulmasının eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyleyen azınlık okullarında öğrenim gören öğrenciler, veliler ve okul yöneticileri tam dava açmaya hazırlanıyordu ki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer bir açıklama yaptı. Seviye Belirleme Sınavları’nda (SBS) da bu dersten sorular sorulduğunu ancak azınlık okulu öğrencileri için bu sorular yerine “alternatiflerinin bulunduğunu” hatırlatarak, üniversite sınavlarında da aynı yöntemin izlenebileceğini dile getirdi. Dinçer’in bu sözleri üzerine azınlık okulu öğrenci, veli ve yöneticileri de dava açmayı erteleyerek beklemeyi tercih etti.

 

18 puana kadar kayıp

Konuştuğumuz bir okulun yöneticisi, “Bir puanın bile sıralamalarda yer değiştirdiği bir sınavdan söz ediyoruz. Bu sorularla öğrencilerimiz en az 6 ile 18 puan kaybederler. Dava açtığımızda kazanırız. Bir sıralama sınavında eşitsizlik yapılamaz. Ancak düzenleme yapılacağı belirtildiği için bekliyoruz” dedi.

 

Galatasaray’ı izleyecekler

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan da özel okullarda bu dersten azınlık öğrencilerinin muaf olduğunu söyleyerek, “İşlemedikleri konulardan sınava alınamazlar. Dava açıldığı zaman kazanırlar. Yükseköğretime geçişte öğrencinin din bilgisine neden ihtiyaç duyulduğunu anlamıyorum” diyerek kararı eleştirdi. Azınlık öğrencileri bu sorulara alternatif konmadığı takdirde tıpkı Ortaöğretim Başarı Puanı’nın (OBP) uygulanmasında yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştay’a başvuran Galatasaray Lisesi öğrencileri gibi dava açmayı planlıyor. Çünkü sınavlara katılan adayların “Ben bu dersin sorularını boş bırakayım” diyebilme lüksü yok.

 

Adaylar arası uçurum

Bir puanın bile sıralamada adayların yer değiştirmesine yol açan bir sınavda 18 puana kadar etkili olacak bu sorular adaylar arasında büyük uçurumun açılmasına neden olacak.

 

Haber: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön