Ergenlik sadece gerilemedi uzadı

Dünyanın önde gelen tıp dergisi Lancet’te yayınlanan araştırmada, ergenliğin 10-24 yaşları arasında yaşanmaya başlandığı belirtildi. Toplumsal kuralların ve kanunların da bu duruma göre yeniden düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.

Ergenliğin sonu 24 yaş

İngiliz tıp dergisi Lancet’in yayımladığı yeni bir araştırmaya göre ergenlik artık 10-24 yaşları arasında yaşanıyor. Ergenliğin başlangıç yaşının 14’ten 10’lara düştüğü son yıllarda sıkça dile getiriliyor ve aileler uyarılıyordu. Araştırmada yeni bulgu ise “19’unda bitti” denilen ergenliğin 24 yaşına kadar sürmesi oldu. Uzmanlara göre ergenliğin geç sona ermesinin en önemli nedenlerinden biri eğitim sürecinin uzaması. Bitmeyen eğitimler, hayata atılma ve evlilik yaşını da uzatıyor. Araştırmada, toplumsal kuralların ve kanunların da bu yeni bulgulara göre düzenlenmesi gerektiği belirtiliyor. Avustralyalı Prof. Susan Sawyer, yetişkinlerin yasal yükümlülüklerinin 18 yaşında başladığını ancak büyümenin 24 yaşına kadar devam etmesi dolayısıyla bazı kanunlarda değişikliğe gidilmesi gerektiğini savunuyor. Peki, Türk uzmanlar ne diyor?


 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem: ‘Hukuka uygulamak mümkün değil’

Reşit olma yaşı ülkemizde 18’den 22’ye veya 24’e çıkmaz. Ancak ülkeden ülkeye değişebilir. Her ülkenin dinamikleri, sosyokültürü aynı değildir. Türkiye gibi bir ülkede özellikle Anadolu’da reşitlik yaşının değişmesi yükseltilmesi, böyle bir yasal düzenlemeyi uygulatmak çok güç.

 

Çocuk ve Ergen Psikiyatrı Uzman Dr. Ahmet Çevikaslan: ‘Ciddi bir dayanak lazım’

Uzun yıllara yayılan eğitim ve öğrenim süreci ebeveyne bağımlılığı da uzatıyor, hayatın içine dalmayı da geciktiriyor, bu doğru ancak bunu yalnızca okullaşmanın uzaması ve yaşamsal sorumlulukların daha geç elde edilmesi ile açıklayamayız. Yasal ve kurumsal düzenlemeler yapılabilir muhakkak ama bu da ciddi bilimsel, sosyolojik gerekçelere dayandırılmalıdır.

 

Psikiyatr Prof. Dr. Bengi Semerci: ‘Ortalama 20 yaştır’

Kişinin ergenlikten çıkış yaşı, bireye, ülkeye, sosyal çevreye göre değişimler gösterir. Beden ve beyin gelişiminin tamamlanması ortalama 20 yaş gibi olmakla birlikte, mesleki ve sosyal kimliğinin tamamlanması daha uzun sürebilir. Bu nedenle başlama ve bitiş yaşlarından bahsederken hep “ortalama” terimi kullanılır.

 

Çocuk, Ergen ve Genç Psikiyatrı Yrd. Doç. Dr. Neslim Güvendeğer Doksat: ‘18 yaşı küçük buluyorum’

Ergenlik yaşının zaten 18’le bitiyor olması çok doğru bir gözlem değildi. Biz bunu hep 21 buçuk- 22 olarak kabul ediyorduk. Ancak şimdi bu yaş aralığı da yükseldi. Eğitim süresi uzadığı için üniversiteden mezun olunduğu tarih optimum değer olarak 24’e çıktı. Ben zaten bazı hukuki haklar bakımından 18 yaşını çok küçük buluyorum. Bu, duygusal fırtınaların daha dindiği, kimlik duygusunun aşağı yukarı oturduğu bir yaştır. Ama bu kişinin tam olarak kişiliğinin oturması anlamında değildir. Daha büyük hukuki hakların verilmesi bakımından kişilik gelişiminin de tam oturması gerekiyor.

 

Haber: Uzay Kesmen

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön