Bilgisayar oynayan çocuğun cerrah olma şansı yüksek!

Çocuğum bilgisayarla çok oynuyor diye yakınıyor musunuz?

Bilgisayar oynayan çocuğun cerrah olma şansı yüksek!

ABD’deki Teksas Üniversitesi Robotik Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Sami Kılıç, bilgisayarda video oyunları oynayan çocukların, robotik cerrahiye daha yatkın olduğunu söyledi. Ancak Kılıç, çocukların bilgisayar başında 2 saatten fazla süre geçirmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

 

Bilgisayarda oyun oynayan çocuklara “güzel haber’’ ABD’deki Teksas Üniversitesi Robotik Cerrahi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Sami Kılıç’tan geldi. Kılıç ve ekibinin Amerika’da yaptığı araştırmaya göre; bilgisayarda video oyunları oynayan çocuklar, robotik cerrahiye daha yatkın oluyor.

 

Üniversiteye bağlı MD Anderson Kanser Merkezi’nde görev yapan Kılıç, günde 2 saat kadar bilgisayar oyunu oynayan lise 1 seviyesindeki öğrenciler üzerinde araştırma yaptıklarını ve bu çocukları cerrahlarla yarıştırdıklarını anlattı.

 

Araştırma sonucunda bazı öğrencilerin cerrahlar kadar, bazılarının ise mevcut cerrahlardan daha iyi sonuçlar verdiğini gördüklerini ifade etti.

 

"Takım sporu beceriyi artırıyor"


Hangi tür oyunların yatkınlığı artırdığı konusuna da değinen Kılıç, “Genelde savaş ve takım spor oyunları oynayanların daha yetenekli olduğunu gördük. Araba yarışı veya strateji oynayanlarda o kadar etkili olmuyor’’ dedi.Kılıç, konuyu davranış bilimcilerle de oturup tartıştıklarını dile getirerek oynanan oyunlarda “anında çok sayıda karar verilmesi’’ ve “kararın hemen uygulanması’’ gibi gerekliliklerin çocuklarda algılama ve cevap verme hızını kesinlikle olumlu etkilediğini bildirdi.

 

"Bütün gün değil 2 saat oyun"


Robotik ameliyatta da kanayan bir damar görülmesi halinde kanamayı daha hızlı fark ederek refleks verdiğini ifade eden Kılıç, “Hemen o kanamayı durdurmak için hareket yapması...

 

El koordinasyonunun hızlı olduğunu gösteriyor’’ ifadesini kullandı. Araştırmasının Amerika’da büyük ilgi gördüğü bilgisini veren Kılıç, bu tarz oyunları oynayan çocukların reflekslerinin çok geliştiğinin belirtildiğini, hatta bazılarında savaş pilotlarında olması gereken hızlılık oranının bulunduğunu vurguladı. Kılıç şunları söyledi: “Biz burada ‘Bırakalım çocuklar tüm gün oyun oynasın’ demiyoruz. Buna çok dikkat etmeliyiz. Bu çocuklar gelişme çağında. Özellikle sosyal ilişkileri gelişmeli. Uzun süre oyun oynayan çocukların sosyal yönü eksik oluyor. İdeal balansı bulmak lazım. Bizim çalışmalarımıza göre günde ortalama iki saat oyun oynayan çocuklar optimum seviyeye ulaşabiliyor bu konuda. Bilgisayar oyunları oynayan çocukların el ve beyin koordinasyonunun hızlarında artış görülecek. Bilgisayarların ameliyatlarda daha fazla kullanılacağını düşünülürse bu çocuklar ameliyatlara çok daha kolay adapte olacaklar. Ben kendi çocuklarıma eskisi kadar kızamıyorum ‘Bilgisayar oynuyor’ diye. Ama sınırlandırıyorum”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön