Bebeğe yapılması gereken testler

Bebeklerde ilk 1 yıl yakın takip, muayene ve testler açısından önemlidir. Bu nedenle bebeğin gelişimi bu testler ile kontrol edilmelidir.

Çocukluk döneminde yaptırılması gereken testler

1- Özellikle hangi yaşlarda test yaptırılmalı? Niçin? Hangi yaştan itibaren sağlık kontrollerine başlanmalı? Niçin?

Bebeklerde doğumdan itibaren ilk 1 yıl yakın takip, muayene ve testler açısından önemlidir. Doğum sonrası ilk 1 ay içinde 1–2 defa, 1. Aydan sonra ayda bir rutin sağlık kontrolleri ve aşıları yapılmalıdır. Aylık muayeneler bebeğin büyüme ve gelişimini izlemek, sessiz seyreden hastalık belirtilerini önceden tayin etmek ve tedaviyi planlamak açısından önermelidir. Aşılama da bu dönemin en önemli koruyucu hekimlik hizmetidir.

 

2- Bebeklikte yapılması gereken testler hangileridir? Özellikle mutlaka yaptırılması gereken test veya testler hangileridir? Niçin? Yaptırılmaması durumunda hangi olumsuz sonuçlar doğar?

Yenidoğanlara yaşamın ilk 48–72 saatini takiben doğumsal metabolik hastalıklar açısında tarama testleri yapılmalıdır. Bunlar arasında sıklığı en çok ve tedavisi mümkün olanlar ülkemizde de rutin taramaları yapılan fenilketonüri, hipotiroidi ve biotinidaz eksikliğidir. İlk 3 gün yeterince beslenmiş bebeklere test yapılır. Mümkünse 15 günlükken testler tekrarlanır ve en geç ilk 3 haftanın sonunda tedaviye başlanması hasta çocukların kalıcı hasar olmaksızın tedavisini sağlar. Bu 3 hastalık dışında genişletilmiş tarama programları ile protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasının doğumsal bozuklukları da taranabilmektedir.

 

 

Yenidoğan döneminde bebeğin durumuna göre yenidoğan sarılığı için bilirubin testi de yapmak gerekebilir. Sarılık varsa bebeğin kilosu ve beslenme durumuna göre değişen aralıklarla test tekrarı veya fototerapi adı veilen ışık tedavileri önerilebilir. Kontrolsüz yenidoğan sarılığı bebeklerin nörolojik gelişimini olumsuz etkileyen sonuçlar doğurabilir.

 

Yenidoğan dönemi sonrası aylık takipleri yapılan ve sağlıklı olan bebeklere 9 ay–1 yaş arası tam kan sayımı ve demir düzeyi ve idrar testleri yapılmalıdır. Bu dönemde kansızlık ya da demir eksikliği saptanan çocuklara tedavinin takibinde testlerin tekrarı önerilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının saptanmasında idrar tahlili ve gerekirse kültür önemlidir. Farkedilmeyen idrar yolu enfeksiyonları uzun vadede böbreklerde hasara yol açabilir.

 

 

3- İlköğretim çağındakilerde yapılması gereken testler hangileridir? Hangi sıklıkla yaptırılmalı? Mutlaka yaptırılması gereken test veya testler hangileridir? Niçin? Yaptırılmaması durumunda hangi olumsuz sonuçlar doğar?

İlköğretim çağında yılda bir genel muayene yapılmalı, göz ve diş muayeneleri de planlanmalıdır. 3 yaştan sonra her muayene tansiyon da ölçülmeli, ailesinde hipertansiyon ve obezite olan çocuklarda diyet önerileri verilmelidir. İlk yaş sonrasında sorunsuz büyüyen çocuklarda ilköğretim çağında idrar ve kan sayımı tekrarlanmalıdır.

 

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı  Uzm.Dr. Ayşe Sokullu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler
  Adet dönemiyle ilgili ilginç gerçekler

  Süresi : 01:41 İzlenme : 5785

 • Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı
  Kendin yap köşesi: Otantik duvar süsü yapımı

  Süresi : 05:02 İzlenme : 3980

 • Muzun bilinmeyen 10 faydası
  Muzun bilinmeyen 10 faydası

  Süresi : 01:29 İzlenme : 3936

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön