Çocuğunuzun bağışıklığını desteklemenin yolları

Çocuklarınızın bağışıklık sistemlerini desteklemek için kullanabileceğiniz 7 etkili yöntem.

Çocuğunuzun bağışıklığını desteklemenin yolları

Hastalıkları önlemek, hastane yollarında sürünmekten ve çoğunlukla işe yaramayan sayısız antibiyotik kullanımından çok daha kolaydır.

 

Çocukların çoğu, yıl boyunca sağlıklı kalabilmek için dengeli beslenmekten, oyun oynamaktan ve sevgiden başka bir şeye ihtiyaç duymasa da bazı çocuklar sonbahar ve kış mevsimlerini işkenceye dönüştüren soğuk algınlıklarına, boğaz ağrılarına, öksürüklere, kulak ve sinüs enfeksiyonlarına, gribe yatkındırlar. Hastalıklı hissetmek, çocuklar için kötü bir deneyim; ebeveynler içinse stres kaynağıdır.

 

Çocuğunuz sıklıkla hastalananlardansa ya da yalnızca bağışıklık için bir şeyler yapmak istiyorsanız, işte size çocuklar için denenmiş 7 soğuk algınlığı ve grip önleme tavsiyeleri. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, bir gecede olmaz; bu yüzden hemen işe koyularak grip sezonunu güvenle geçirebilirsiniz.

 

Çocuğunuzun beslenme düzeninde değişiklikler yapın

 

Bağışıklık sistemini bloke eden yiyeceklerden kaçınarak, bağışıklığı güçlendirici gıdalara yüklenerek, çocuğunuzun sonbahar ve kış mevsimlerini sağlıklı geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Şekerin bir kısmını, meyve sularının ve sodaların tümünü yok edin (Haftada birkaç kez içinde biraz meyve olan ev yapımı sebze suları içirmenizde sakınca yok).

 

Çocuğunuzun tıkanmasına ya da balgam üretmesine sebep oluyorlarsa, süt ürünlerinin çoğundan kurtulun (süt, peynir, yoğurt).

 

Yeşil yapraklı sebze ve dutsu meyve (ahududu, çiler gibi) tüketimini artırın. Çocuğunuzun her öğünde 2 porsiyon sebze ya da taze meyve tükettiğinden emin olun.

 

Çocuğunuzun her öğünde yüksek kalite protein (fasulye, yağsız et, balık, tavuk eti) ve yağ (zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado) tükettiğinden emin olun.

 

 

Düzenli olarak çinko almasını sağlayın

 

Çinko, ıstakoz, sığır eti ve kuzu etinde bolca, fasulye, balkabağı ve kajuda ise biraz daha az bulunan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir mineraldir. 5 ay boyunca düzenli tüketmek, viral enfeksiyon – özellikle de soğuk algınlığı – ve antibiyotik kullanımı riskini düşürür. Yaşı büyük çocuklara, aromalı pastiller halinde, küçüklere ise sıvı formunda kolaylıkla verebilirsiniz. Yaşa göre önerilen günlük dozlar şu şekildedir:

 

6 ay-3 yaş, günlük 2-3 mg

4-8 yaş, günlük 5 mg

9-13 yaş, günlük 8-10 mg

14-18 yaş, günlük 10-15 mg

 

Her gün C vitamini almasını sağlayın

 

Yapılan araştırmalara göre, her gün önlem olarak 1000 mg C vitamini alan çocukların soğuk algınlığı semptomlarında %13 oranında düşüş görülüyor. Günde 3 kez, öğünler eşliğinde alınan 250-500 mg C vitamini yeterlidir.

 

Her gün probiyotik kullanmasını sağlayın

 

Kış mevsiminde, probiyotik kullanımının – özellikle de laktobasil – soğuk algınlıklarını, ateş, öksürük, burun akması ve antibiyotik kullanımını azalttığı bilinmektedir. Küçük çocuklar için toz ya da sıvı formunda, yoğurt gibi gıdaların içerisine saklayabileceğiniz, laktobasil içeren bir marka bulun. 12 yaşından büyük çocuklar ise yetişkin probiyotikleri kullanabilirler.

 

Günlük D3 vitamini almalarını sağlayın

 

D vitamini bağışıklık sistemini destekler ve sağlık için genel olarak önemlidir. Kış mevsiminde, genellikle kapalı alanlarda vakit geçirdiğimizden daha az vitamin almaya meyilli oluyoruz; güneş, ana kaynaklarından biri ne de olsa. Bu yüzden sonbahar aylarında takviyeye başlamak gerekiyor. 1 yaşından küçük tüm bebeklere ise tüm yıl boyunca D vitamini takviyesi yapmak gerekiyor.

 

Doz:

1 yaşından küçük bebekler, günde 400 birim

1-5 yaş, günde 500-1000 birim

5-10 yaş, günde 1000 birim

10 yaş üstü, günde 1000-2000 birim

 

 

Haftada iki kez salin (tuz çözeltisi) ile burun temizliği yapın

 

Burun yolundan salin çözeltisi kullanmanın, çocuklarda solunum yolları enfeksiyonlarını ciddi ölçüde azalttığı bilinmektedir. Küçük bebeklerde zor olsa da 4 yaşından büyük çocuklarınızla deneyebilirsiniz. Eczanelerde satılan salin yıkama takımları oldukça kullanışlıdır. Haftada 2-3 kez yapılması gerekiyor.

 

Hafif şifalı bitkiler kullanın

 

Çocuklarda soğuk algınlığını önleyebilmek için günlük olarak kullanabileceğiniz şifalı bitkiler nelerdir? İşte size birkaç tavsiye:

 

Ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum enfeksiyonları ve bronşit riskini düşürür. 2-5 yaş arası çocuklarda önerilen günlük doz, 7,5 ml’dir; yani yaklaşık 1,5 çay kaşığı kadar. 6-11 yaş arası çocuklarda ise günlük 10 ml ya da 2 çay kaşığı yeterlidir. Aynı doz 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde de kullanılabilir.

 

Andrographis adındaki bir diğer şifalı bitkinin ise bağışıklığı güçlendirdiği, solunum yolu enfeksiyonlarını azalttığı ve kaçınılamadığında sürelerini azalttığı bilinmektedir. Soğuk algınlığından korunmak için genelde 5 gün boyunca günlük 50-200 mg yeterli olmaktadır. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön