Bebeklerin gluten tüketim yaşı çölyak hastalığını etkilemiyor

Yeni bir araştırmaya göre, bebeklerin gluten içeren besinlerle tanıştırılma yaşı çölyak hastalığı riskini etkilemiyor.

Gluten tüketim yaşı çölyak hastalığını etkilemiyor

Daha önce yapılan çalışmalarda, bebeklerin 4 ile 6 ay arasında gluten ile tanıştırılmasının çölyak hastalığı riskini düşürebileceği iddia edilmişti. (Çölyak, sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir hastalıktır.)

 

Ama bu yeni çalışmada, 17 haftadan önce ya da 26 haftadan sonra glutenle tanıştırılan çocuklarda, aynı dönemlerde proteinle tanıştırılan çocuklara oranla çölyak riskinin artmadığı ortaya konuldu.

 

İsveç, Malmö Lund Üniversitesi'nden çalışmanın baş yazarı Carin Andrén Aronsson, ebeveynlerin yine de çocuklarını glütenle tanıştırırken genel önerilerilere uymaları gerektiğini belirtiyor: “Özellikle Avrupa’da, bebekler 4 ile 6 aylık iken küçük oranlarda glutenle tanıştırılmalıdır. Sanırım buna hala bağlı kalmalıyız.”

 

Amerika ve Avrupa’da, neredeyse her 100 kişiden biri çölyak hastası. Eğer buğday, arpa veya çavdar taneleri ihtiva eden gıdalar tüketirlerse, bağışıklık sistemlerinin tepkisi sonucu bağırsak hasarı, yetersiz beslenme ya da diğer sorunlar yaşıyorlar.

 

Dünyada çölyak hastalığı gün geçtikçe artıyor

 

Pediatri dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, araştırma grubu, İsveç, Finlandiya, Almanya ve ABD'den çocuklarda tip I diyabet çalışmalarının verilerini kullandılar ve çölyak hastalığı için genetik yatkınlığı olan 6436 çocuk izlediler.

 

Genel olarak, belirli bir genetik yatkınlığı olan çocuklar, ailesinin çölyak hastalığı ile bağlantısı olan kadın ve çocukların hastalığa yakalanma olasılığının daha fazla olduğu anlaşıldı. Bu faktörlerden sonra, çocukların glutenle tanıştırılma yaşının ve çölyak hastalığına yakalanma riskleri arasında bir bağlantı olmadığı sonucuna varıldı.

 

Amerikan Pediatri Akademisi kadınların doğumdan sonra bebeklerini altı ay boyunca sadece emzirmelerini, sonrasında ise emzirmeye devam ederken yavaş yavaş yeni besinlerle tanıştırmasını öneriyor.

 

Dünyada çölyak hastalığı gün geçtikçe artıyor ama uzmanlar bunun sebebini bulamıyor.

 

Columbia Üniversitesi'nde Çölyak Hastalığı Merkezi'nin direktörü Dr. Peter Green, araştırmanın sonuçlarının genel nüfus için geçerli olabileceğin belirtiyor ama araştırma grubunun genel nüfusla değil, yüksek risk taşıyan çocuklarla çalışmış olduğunun da altını çiziyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön