Karın ağrısının nedenleri

Çocuklarda sıklıkla karşılaşılan karın ağrılarının, genelde ciddi olmayan nedenlere bağlı olduğu sanılır.

Çocuklarda karın ağrısını önemseyin!

Konuyla ilgili bilgileri Emsey Hospital Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Melih Tugay’dan aldık. Oysaki bunlar, hem tedavisinde acil girişim gerektiren cerrahi hastalıkların, hem de tedavi edilmediği takdirde yaşamın ileriki dönemlerinde önemli sorunlara yol açabilecek rahatsızlıkların habercisi olabilir.

 

Bu nedenle de karın ağrısı önemsenmeli ve hangi patolojik durumun belirtisi olduğu saptanmalıdır.

 

Çocuklarda karın ağrısı ne zaman önemlidir?

Karın ağrısı çocuklarda her zaman önemsenmelidir. Sebebi araştırılmalı, psikolojik ya da başka nedenlere bağlanmadan önce hasta, mutlaka doktor tarafından görülmelidir. Karın ağrısını ifade edemeyecek çocuk yaş grubunda ise huzursuzluk, beslenme isteksizliği, genel bitkinlik hali, oyuncaklara ve ebeveynlere ilgi göstermeme durumu aileyi uyarıcı nitelikte önemli bulgulardır. Bunlar mutlaka dikkate alınmalıdır.

 

Çocuklarda gastroözofajiyal reflü ve sindirim sisteminde ülser görülebilir mi?

Toplumumuzda çocuklarda bu hastalıkların hiç görülmeyeceği düşünülür. Oysaki erişkin yaşa kadar olan çocuklarda çok sık olmasa da gastroözofajiyal reflü hastalığı ile midede, yemek borusunda ve oniki parmak bağırsağında ülserlere rastlanabilir.

 

Bunu genellikle çocuklar ilkokul çağından itibaren “karnım ağrıyor” diyerek ya da göğüs kafesinin altını göstererek lokalize edebilirler. 

 

Ama daha küçük çocuklarda huzursuzluk, beslenme isteksizliği, yemek yedikten hemen sonra kusma hatta bazen kanlı kusma şeklinde görülebilir. Bu hastalar genellikle kronik karın ağrısı sebebiyle doktora giderler.

 

Ancak acil servis doktorlarının ve çocuk doktorlarının sıklıkla aklına gelmeyecek bir hastalık olduğundan tanısı kolaylıkla konulmaz. Bu hastalığın teşhisi için çocuk gastroenteroloji ve çocuk cerrahisi tanı ve tedavi yöntemlerine başvurur.

Erişkinlerde olduğu gibi endoskopik olarak yani hastayı çok fazla zorlamadan, fazla rahatsız etmeden yaşına uygun özel, ince aletlerle yemek borusu, midesi ve oniki parmak bağırsağına bakılarak erişkinlerde çok sık görülen ülser ya da Gastroözofajiyal Reflü hastalığı olup olmadığı araştırılır.

 

Eğer bu türden bir durum varsa sebebi, doğuştan olan bağırsak hastalıklarına ya da anatomik bozukluklara bağlı olabilir. Hastalıkların tanısı konup tedavi edildikten sonra hastaların iştahlarında artış görülür. Karın ağrıları artık eskisi gibi olmaz ve iyileşme sağlanmış olur.

 

Bu hastalıklar ne şekilde kendini gösterir?

Okula giden çocuklarda, özellikle imtihan ve stresin arttığı dönemlerdeki karın ağrılarının sebebi bu hastalıklar olabilir. Kronik karın ağrısı, yemeklerden sonra ya da açken şiddetli ağrı şeklinde kendini gösterir.

 

Hasta, çeşitli defalar karın ağrısı şikâyetiyle doktora  gidiyor ancak karın ağrısına bağlı bir sebep bulunamıyorsa; beslenme bozukluğu, iştahsızlık ve açken göğüs boşluğunun altında ciddi bir karın ağrısı hissediyorsa, hemen çocuk gastroenteroloji ya da çocuk cerrahi doktoruna başvurulmalıdır.

 

Bir yaş aralığı var mıdır?

Bir yaş aralığı yok. Yenidoğan döneminden 1 aya kadar olan bebeklerde rastlanan reflü hastalığını fizyolojik olarak kabul ediyoruz. Ama 1 aydan sonra çok ciddi biçimde, özellikle büyüme gelişimini etkileyecek ölçüde hastanın kusmaları varsa, süt çocukluğu döneminde bu kusmaların sebebinin gastroözofajiyal reflü hastalığı olduğunu söyleyebiliriz.

Bu hastalıkların sebebi nedir?

Bu hastalıklara daha çok doğuştan olan mide ve bağırsak yapısındaki birtakım bozukluklar, diyafram zarının yapısındaki bozukluklar, ilerleyen yaşlarda çeşitli stres faktörleri, sağlıksız ve gazlı içeceklerin aşırı tüketimi neden olabiliyor. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda, midede ve bağırsakta bu tür kanamalara sebep teşkil edebilir.

Chron hastalığı nedir?

Özellikle yaşına göre büyüme gelişme geriliği olan, kanlı kusması ve kronik karın ağrısı olan hastalarda, chron hastalığı denen bağırsakların iltihabıyla giden özel bir rahatsızlık olabilir. Büyüme ve gelişme geriliği olan çocuklarda endoskopi yapılarak, bu hastalığın tanısı bağırsaktan alınan biyopsilerle de konur.

Çocuklardaki kalın bağırsak hastalıklarında da karın ağrısı şikayeti olur mu?

Kalın bağırsak hastalıkları genellikle kendini; makattan taze kan gelme, kakasına kan bulaşma tarzında şikayetlerle gösterir. Beraberinde yine karın ağrısı olabilir. Bu rahatsızlıkların tanısı erişkinlerde olduğu gibi yine kolonoskopi yapılarak konabilir. Bu işlemi de çocuk gastroenterologlar ve çocuk cerrahları, gerekli donanıma sahip olan sağlık merkezlerinde yapabilmektedirler. İleride kansere dönüşebilecek birtakım bağırsak hastalıkları, iyi huylu olan ancak kanamaya sebep olduğu için çocuklarda demir eksikliği ve anemiye sebep olan bazı hastalıkların tanısı ve tedavisi, kolon kalın bağırsağın bu aletler sayesinde incelenmesiyle yapılabilir. Bu şekilde kanaması hiçbir sebebe bağlanamayan şiddetli kansızlığı olan çocuk hastalara teşhis konabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön