Çocuğunuzun büyümesi için, uykusuna dikkat edin

İyi bir uykunun miniğimiz için de ne kadar önemli olduğunu artık bilmeyenimiz yok. Peki, uyku nedenlerini biliyor muyuz? Uyku yalnızca bir dinlenme aracı değil aynı zamanda tüm organların yenilenmesi için şart.

Çocuğunuzun büyümesi için, uykusuna çok dikkat edin

Uyku sırasında stres hormonları azalırken büyüme hormonu salınımı artar. Bu sayede uyku sırasında vücut kendini onarır, yeniden yapılandırır, protein sentezi artar ve vücut kendini yeni güne hazırlar.Düzenli uyku hafızayı güçlendirir!


Meleğiniz uyku sırasında büyür. Çocuğunuz ne kadar küçükse, büyüme o kadar hızlı, uyku ihtiyacı da o kadar fazladır. Düzenli uyuyan çocuklarda büyüme daha hızlı olur. Yine bu çocuklarda öğrenmenin daha net, hafızanın daha güçlü olduğu ortaya konmuş. Yetersiz uyuyan çocuklardaysa durum tam tersi.Hiperaktivite ve depresyon riskini azaltır


Bilimsel araştırmalar okul öncesi çocuklarda düzenli uykunun hiperaktivite, anksiyete ve depresyonu azalttığını göstermiş. Yine bir haftalık süre içinde 3–4 gün ve fazlası uykunun (bu da gün başına en az 11–12 saat uyku demek) çocuklar için gerekli olduğu gösterilmiş.Yatma vakti 22.00 olsun!


Uykuya yatma zamanının gece 22.00’den önce olmasını sağlayın. Bebeklik döneminden itibaren bu alışkanlığı başlatın.

Kendi kendine uykuya dalsın


Çocuğunuz temas, anne göğsü, beslenerek ya da sallanarak uykuya dalmaya alışmışsa, farkında olmadan şartlı refleks oluşturur. Her uyandığında uyumak için zorunlu hale gelen bu koşulları ister.

Beslenme alışkanlıkları etkiler mi?


Uyku üzerinde bazı beslenmeyle ilgili etkenler de söz konusu. Örneğin gece yarısı kan şekerinin düşmesi bebeğinizin uyanmasına yol açar. Uyku saatine yakın karbonhidrattan zengin gıdalardan (unlu ve şekerli) kaçının. Gıda alerjileri de kaşıntı, astım ve sindirim problemlerine yol açarak uyku kalitesini bozar. İnek sütü alerjisi olan çocuklarda inek sütünün öğünlerinden çıkarılması uyku kalitesinde düzelmeler sağlar. Ayrıca gıda alerjileri çocuklarda bademcik ve geniz etinin büyümesine yol açarak uyku problemlerine yol açabilir. Kalsiyum, magnezyum ve B vitaminlerinin (özellikle B6) az alınması, gece uyanmalarını artırır. Yatmadan önce alınan kafeinli gıdalar ki birçok içecek ve çikolatada boldur, uyarıcı etkisi nedeniyle uykusuzluğa neden olabilir.


Düzenli uyku için


Düzenli bir uyku saati, masal ve müzik olmazsa olmazlardan. Çocuğunuzu güven objesiyle baş başa bırakmak (seveceği bir battaniye ya da oyuncağı), masaj yapmak uykuyu sevimli hale getirilebilir.

Memorial Suadiye Tıp Merkezi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr. Murat Yıldırım

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön