6-12 aylık bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar

Minik bebeğinizle oynayabileceğiniz hem eğlenceli hem de çok basit oyunlar var.

6-12 aylık bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar

 

 

Kutunun içinde Oyunu

Büyükçe bir kutunun üst tarafını keserek, kutunun içinde bebeğinize bir oyun alanı hazırlayın. İçine bazı oyuncaklar ve kitap koyun. Kutunun ön tarafına küçük bir pencere açarak, dışarıya bakmasına da imkan verin. Bebeğiniz bu alanda kendi hayal gücünü kullanarak oyunlar oynayacak ve kendine ait bir yer olduğunu hissedip özgürlüğü tadacaktır. Küçük bir uyarı: Bebeğinizi burada kesinlikle yalnız bırakmayın, etrafında olun.

 

Nereye Gitti Oyunu

Evde, bahçede, sahilde ya da parkta. Nerede olduğu hiç fark etmez. Bebeğinize, onun dikkatini çekebilecek, renkli bir cisim gösterin. Sahilde olduğunuzu farz edersek, bunu bir güneş gözlüğü olarak düşünelim. Bebeğinizin bakışları arasında gözlüğü alıp kuma biraz kuma gömün. Sonra ona "Nereye gitti güneş gözlüğü" diye sorun. Sonra bebeğinizin elini içinde gözlüğün olduğu kumun üstüne koyun ve gözlüğü çıkarırken kumu kazması için yardımcı olun. Bir süre sonra sizin yardımız olmadan, tek başına gözlüğü kumdan çıkarmayı öğrenecektir.

 

Vuruş Başlasın Oyunu

Bebeğinizin arkasına geçip diz çökün veya yere oturun. Bir elinizde göğsünden sararak tutup, diğer elinizde arkasından destek vererek dengede durmasını sağlayın. Tam önüne bir top koyun ve topu ileri göndermesi için ona yardımcı olun. Bir süre sonra tıpkı küçük bir futbol yıldızı gibi vuruşlar yapmaya başlayacaktır. Bu oyun ileride, dengede durmayı daha fazla başardığında ve daha çok güçlendiğinde onun en sevdiği oyunlar arasında yer alacaktır. İleriki dönemde artık bebeğinizin arkasından çekilebilir, bu oyunu karşılıklı oynayabilirsiniz.

 

Telefon Oyunu

Bebeğinize kaşık verin. Kendi kulağınıza da bir kaşık koyduktan sonra onunla konuşmaya başlayın. Bebeğinizle konuşurken yavaş ve sakin bir konuşma tarzı kullanın. Bir süre sonra söylediklerinize tepkiler vermeye başladığını, onun da size bir şeyler anlatmak istediğini göreceksiniz. Bu aktivite bebeğinizin konuşma ritmini alışmasını sağlayacağı gibi, konuşma yeteneğini de oldukça geliştirecektir.

 

Kitap Okuma

 

bebeğinizin henüz kitap okumak için çok küçük olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında ona kitap okumaya hamileyken bile başlayabilirsiniz. Anne karnındaki bebekler 24 haftadan itibaren dışarıdaki sesleri, özellikle de annelerinin seslerini duyarlar. Doğduktan sonra ona hamileyken okuduğunuz kitapları okursanız sizi dinleyecektir. 6 aylıktan sonra ise basit kitaplar ile başlayın. İlk başta kitapları yemeye, sayfalarını yırtmaya çalışabilir. Olsun... Bir kitap kurdu kolay yetişmiyor. 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön