Emziren annelerde ilaç kullanımı

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, bu yazıda emziren annelerin kullanabileceği ya da kullanamayacağı ilaçlar üzerine herhangi bir bilgi yer almayacaktır. Emziren annelere hekimleri tarafından önerilen/önerilmeyen ilaçların süte olan etkisinin işleyişi bilimsel olarak açıklanmaya çalışılacaktır.

 

Günümüzde yeni nesil çoğu ilacın emzirme ile uyumlu olduğu bilinmektedir. Ancak bunun yanı sıra, bazı ilaçların ise etken maddeleri nedeniyle emzirme döneminde kullanılmaması gerektiği hekimler tarafından vurgulanır.

 

Neden bazı ilaçlar emzirme döneminde kullanılabilirken, bazıları kullanılamaz?

Annenin vücudu hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de bebeğini koruyabilmek için çeşitli özelliklere sahiptir. Anne sütü, annenin vücudunda bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan bir sentezleme sonucu oluşan bir besindir. Annenin fizyolojisinde, bazı zararlı unsurların meme içine girmesine izin vermeyen bir takım özellikler bulunur. Bu girişe izin vermeyen özelliğe, “Kan-meme bariyeri” denmektedir. Aynı özellik, “Kan-beyin bariyeri” için de geçerlidir.

 

Bunu şöyle açıklayabiliriz: Örneğin, bir maddenin beyne nüfuz edebilmesi için o maddenin, hücreler arasında hareket edebilir; daha doğrusu hücreler arasındaki boşluklardan geçebilir olması ve sonuçta, merkezi sinir sistemine erişebilmesi gerekir. Vücudumuzda, bazı organların içine kimyasalların ulaşmasını azaltmak için görev yapan bir takım özel engeller vardır. Bunlara, kısaca “Bariyerler” denir; kan-beyin bariyeri ve kan-meme bariyeri gibi...

 

Bu iki bariyer, birbirine benzer prensiplerde çalışır. Yani beyin bariyerini geçemeyen bir madde, meme bariyerini de geçemez ya da beyin bariyerini geçebilen bir madde meme bariyerini de geçebilir. Örneğin; beyne direkt etki eden maddeler vardır: Bazı ilaçlar, anestezikler, analjezikler, alkol ve tütün mamulleri vb. Öyleyse, bu maddeler meme bariyerini de geçer ve süte girerler.

 

Kan-meme bariyeri, doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca, suda çözünür moleküllerin süte kolayca girebilmesi için izinlidir ve bu nedenle de laktositler arasında büyük boşluklar vardır. Bu hücresel boşluklar nedeniyle, anneye doğum sırasında uygulanan anestezikler (duyusuzluk) ve analjezikler (ağrısızlık), süte de bir miktar geçiş yapabilir. Bu açıklama, doğumdan sonraki özellikle ilk saatler veya gün boyu bebeğin neden fazla uykulu olup emme problemi yaşayabildiği konusunda bize küçük bir ipucu verebilir. Ancak doğum sırasında kullanılan bu maddelerin süte geçişi sonucu bebeğe her hangi bir zararı olmayacak ölçüde hesaplanarak uygulanır. İlk günlerde açık duran bu boşluklar, kısa bir süre içinde bazı zararlı maddelerin süte girişinin kısıtlanması için kapanır.

 

Kısacası, süte giriş izni olmayan çok sayıda madde vardır. Bunlara pek çok ilaç da dahildir. Aslında zannedilenin ya da yanlış bilinenin aksine emzirme döneminde annelerimizin kullanabileceği, emzirme ile uyumlu çok sayıda ilaç mevcuttur ve hekimler de bu doğrultuda ilaç önerirler. Ancak, çoğu annenin hekimin önerdiği ilaçlar karşısında endişe ve güvensizlik duyabildiğine şahit olunmaktadır. Bu yazının amacı da, annelerimizin duyduğu endişe ve güvensizliği biraz olsun hafifletebilmektir.

 

Not: Annelerimiz, doktorlarıyla da bilgi alışverişinde bulunarak, kullanacakları ilaçların etken maddelerini şu adreslerde aratarak, ilacın emzirme ile uyumunu sorgulayabilirler.

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

1. Hale TW, Hartmann PE. (2007) Textbook of Human Lactation Texas: Hale Publishing

2. https://internationalbreastfeedingjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/1746-4358-6-11

3. Hussainy SY et al. (2011) Knowledge, attitudes and practices of health professionals and women towards medication use in breastfeeding: A review.

4. JM Marks, DL Spatz. (2003) Medicationsand lactation: What PNPs needto know. J Pediatr Health

5. Anne Montgomery, Thomas W. Hale. (2006) and The Academy Of Breastfeeding Medicine Protocol Committee. Breastfeeding Medicine.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
11
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  15 Ekim 2019 Salı 15:43

  merhaba İki aylık bebeğim var emziriyorum selectra 25mg ve zestat15 mg verdi doktorum ama hala tereddüt ediyorum súte geçer diye

  Cevapla
 •  
  04 Ekim 2018 Perşembe 19:49

  2 buçuk aylık bi bebeğim var doktorum heksoben yazdı ama ilacın reçetesinde emziriyorsanız kullanmayınız diyo emzirdiğimi söylediğim halde böyle bi ilaç nedenn yazdı sizce kullanmalımıyım

  Cevapla
 •  
  12 Haziran 2018 Salı 18:55

  Merhabalar, 3 aylık bebeğim var,emzirme konusunda çok sıkıntı yaşadım,3aydır ağrım vardı sütümün az olmasına yorumladım Kısacası doktora gitmekte ihmalkar davrandım ve fokal mastit oldum bana iespor verildi kullandım akşamında ateşim yükselince forsef 1000 antibiyotik verildi çocuğumu emzirdim

  Cevapla
 •  
  02 Mayıs 2018 Çarşamba 23:16

  8 bucuk aylik oglum var cyclo prognovaya başlıycam yardımcı olursaniz sevinirim bi sey olurmu

  Cevapla
 •  
  06 Nisan 2018 Cuma 00:08

  2 bucuk aylik bebegim var gribe yakalandim minoset veya suda eriyen soguk alginligi icin ilac kulanabilirmiyim

  Cevapla
 •  
  05 Nisan 2018 Perşembe 10:28

  Iki buçuk aylik bebegim var fixef 400 mg antibiyotik kullaniyorum bebeğimi emzirebilirmiyim.

  Cevapla
 •  
  01 Nisan 2018 Pazar 20:54

  2 aylık oğlum var elecon krem kullanabilir miyim

  Cevapla
 •  
  19 Mart 2018 Pazartesi 13:00

  6 aylik oglum var emziriyrm metrin deri kremini kullanabilir miyim ?

  Cevapla
 •  
  14 Mart 2018 Çarşamba 14:35

  Selectra adlı ilaç emzirme döneminde güvenle kullanılabilinirmi?

  Cevapla
 •  
  14 Şubat 2018 Çarşamba 01:14

  2aylik bebegim var emziriyorum yuksek tansiyon hastasiyim suan alfamet kullaniyorum gunde 3 defa 2adet 17. 12den aşağıya dusmuyo yetersiz geliyo ve adalat önerildi oda yan etki yapti kullanamadim onerebileceginiz bir ilac varmi

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön