Pınar Güler

Yazar hakkında:

1981 yılında İstanbul’da doğmuş, felsefe ve psikoloji üzerine eğitim almış ve de “İnsan hakları”nı anlamayı ve anlatmayı iş edinmiş biriyim.

 

Hayatıma damgasını vurmuş sözlerden biri de Pico Della Mirandelo'ya aittir. Mirandelo der ki; “Tanrı, insanı yarattı ama yüzünü kendine bıraktı!” Bu söz, bana hep etik eylemlerin yüzlere yansıdığını düşündürmüştür. İşte, insan haklarının temelini de “Etik eylemler” oluşturur. Ben, emzirme konusuna da haklarla ilişkisi bağlamında bakarım ve bu anlamda haklar ve emzirme arasında çok yakın bir ilişki vardır. Açıkça, “Emzirmek bir bebeğin beslenme hakkıdır”. Anneleri ve anne adaylarını, emzirme konusunda doğru bilgilerle tanıştırmak ve de yapılan/söylenen yanlışlarla mücadele etmek, bu hakkı koruma çabamdan başka bir şey değildir. Bu tutumun, bizim evlatlarımıza ve gelecek nesillere, yüzümüzdeki etik çizgilerin bir borcu olduğunu düşünüyorum.

 

Ben sadece bu borcu ödemeye çalışan emzirme gönüllülerinden biriyim. Emzirme, öncelikle benim oğlumla yaşadığım eşsiz bir duygu, bir tecrübe idi. Oğlum büyüdü ama ben emzirme konusunun peşini bırakamadım. Bu konuda uluslararası alanda alabileceğim güçlü eğitimlerin peşine düştüm. Çünkü, emzirme konusunun halk sağlığı açısından öneminin yanı sıra, bu konu, benim için büyük bir hayranlık ve ilgi konusu olmuştu. O gün bugündür, emzirme hakkında elimden geldiğince doğru bilgileri aktarmaya çalışarak, diğer yandan da yapılan ve söylenen yanlışlarla mücadele etmeye çalışıyorum. Sanıyorum ki, benim de şu dünyadaki görevim budur...

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 473

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 421

 • Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni Hakan Atalay'la konuşuyoruz
  Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni...

  Süresi : 17:31 İzlenme : 449

 • Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve beslenmenin sırları
  Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve...

  Süresi : 43:26 İzlenme : 375

 • İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği kurucusu Sedef Erken'le Türkiye'de otizm algısı
  İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği kurucusu...

  Süresi : 25:18 İzlenme : 135

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön