Kırk üç yaşında kadın

“Kaç yaşındasın?”

“Kırk üç.”

 

Bıyık altından gülüyor. Bu gülüşü tanıyorum, çeşitli anlamları var. “Yaşlanıyorsun.”  “Aslında yaşlısın.” “Artık genç değilsin.” 

 

“Niye gülüyorsun?”

“Gülmüyorum.”

“Sağ kalırsan sen de bir gün kırk üç yaşında olacaksın.”

 

İnsan kendi sonunu düşününce hep böyle kalakalır.

 

“Tüylerin beyazlayacak.”

 

Yüzü ciddileşiyor, kendini o halde hayal etsin diye bekliyorum. Yirmi sekizinde bir erkek bu. Kendini tanımlamak için seçtiği kelimelerle “insan hakları aktivisti.”

 

Kızmıyorum. Zaman ilerlerken insanın üzerine bir bilgelik geliyor.

 

Düşünüyorum. Yaşla ilgili şakalar niye daha çok kadınlar üzerine? Kadının yaşının ilerlemesinin nesi komik? Kadının doğurganlık yeteneğini, güzelliğini yitirmesi, espri malzemesi olmasını da geçtim, neden sevinç kaynağı? Neden düşene gülmek veya tekme atmak türünden bir duygu uyandırıyor? Niye kadının nüfus kâğıdı giderek “iş göremez belgesi” yerine geçiyor? Erkek çok iyi iş görmeye devam mı ediyor?

 

Doğurganlığımla hiç gurur duymadığım için, günün birinde azalması da umurumda değil. Eğer sadece güzel olmaya çalışsaydım belki paniğe kapılabilirdim, ama gayet sakinim. Bıyık altından gülen arkadaşlar, bilhassa beyler, kırk üç yaşında bir kadın olarak gayet iyiyim. Ayrıca kırkından sonra dünyayı ters çevirecek güçte çok kadın var, kasla bir ilgisi yok, bunu da bilin isterim.

 

Kendimi eskiyen püsküyen, gittikçe işe yaramaz hale gelen bir canlı parçası gibi hissetmememin bazı sebepleri var.

 

Her şeyden önce öğrendim ki her sıkıntının bir süresi var, her şey geçip gidiyor ve hayat devam ediyor. Darlığın sonu gerçekten genişlik. Bunu defalarca tecrübe edince korkularım azaldı.

 

Bazı durumları olduğu gibi kabul etmem gerektiğini, bazen elimden geleni yapıp beklemekten başka çarem olmadığını öğrendim. Aslında benimle ilgili olanın aynı anda başkalarıyla da ilgili olduğunu kavradım. Her şeyin benim istediğin anda, istediğim biçimde gerçekleşmemesinin bir sebebinin de bu olduğunu idrak ettim.

 

Yaşamak için yaptıklarımdan zevk almayı öğrendim. Mesela yediğim yemeğin, içtiğim kahvenin, yaptığım işin, hatta zorunlu bel egzersizlerinin tadına varınca hayat bambaşka oldu.

 

Herkesi olduğu gibi kabul ediyorum. Yirmi sekizinde, yaşımı sorup gülen delikanlıya kızmamamın sebebi de bu. Eğer isterse bir gün aktivistten önce sıradan insan olmayı öğrenir. Öğrenmezse de kendi bilir.

 

Yeri geldi, iyi oldu. Sıradan olmanın rahatlığını, güzelliğini keşfettim. Bu yaşımın bana verdiği en güzel hediyelerden biri budur. Kibir denen canavara teslim olmuyorum. Kendimi seviyorum ama gereğinden fazla önemsemiyorum. Bunun bir uzantısı olarak, başkalarını da fazla ciddiye almıyorum. Zamanın ne kadar hızlı geçtiğini herkes gibi ben de fark ediyorum, ama elimden kayıp gittiği hissine teslim olmuyorum. Gördüm ki boşa geçip geçmemesi bana bağlı.

 

Hiç olmadığım kadar esneğim. Planlar, planlar, planlar içinde kaybolmuyorum. Biliyorum ki her an her şey değişebilir. Koşullar, insanlar, durdukları yerler, pozisyonlar, açılar, ruh halleri, verdikleri sözler, her şey ama her şey değişebilir hayatta. Hal böyle olunca kimseye çok güvenme ihtiyacı duymuyorum, bu da hayal kırıklıklarını azaltıyor.

 

İnsan kendini nasıl hissederse öyle. Geçmişe takılırsa eskiyor ve orada kalırsa bugünkü işlevini herkes için kaybediyor. Ama herkes kim ki? Yeter ki varlığın önce sana yarasın. Dönüp yeniden yaşamak isteyeceğim bir yaş yok. Gülünecek, ayıplanacak, saklanacak, zamanı geri sarmaya çalışacak bir durum da yok. Kırk üç yaşında bir kadın olmak güzel bir şey.

 

Muhtemelen sonrası da öyledir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
59
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  12 Mart 2018 Pazartesi 12:01

  Takvime aktivitelerinizi ayarlamak için bakın seneler önemli değil o seneleri dolu dolu yaşamak önemli.

  Cevapla
 •  
  30 Nisan 2017 Pazar 06:36
 •  
  30 Nisan 2017 Pazar 02:07

  Ne güzel yazmışsın Perihancığım.

  Cevapla
 •  
  04 Nisan 2017 Salı 11:13

  Harika duygular ancak bu kadar guzel anlatilabilirdi

  Cevapla
 •  
  27 Mart 2017 Pazartesi 08:24

  insanlar sevmehi bilseler ve sevseler her yasin ayri guzel oldjgunu anlarlar sevenlerden ve anlayanlardan oluruz insallah ...

  Cevapla
 •  
  18 Mart 2017 Cumartesi 20:47

  43 yaşında bir kadın olarak aynı duyguları paylaşıyorum çocuklarım var en büyüğü 24 yaşında beni çok yaşlı görürler görsünler ben daha hayatın baharındayım yıkılmadım dimdik ayaktayım

  Cevapla
 •  
  17 Mart 2017 Cuma 12:56

  Yaşımdan keyif aldım teşekkürler hatırlatman için...

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2017 Pazartesi 20:10

  Ne kadar doğru. Bence insan yaş aldıkça değil de yaşamadıkça, sorgulamadılar hatta sevmedikçe yaşlanıyor. Ben mi 65 yaşında bir hanımım. Hayata pozitif bakıyorum; kaybettiklerime ya da başarısızlıklarımla üzülmüyorum, daha iyi neyi nasıl yaparım diyorum, kaybettiklerimden çok kazandıklarımla Mutluyu

  Cevapla
 •  
  12 Mart 2017 Pazar 21:00

  Hayatta kimseyi kabul etmedim beni kabul edenleri kabul ettim kimseyi yanımda sırtımda taşımak gibi bir zorunlulugum yok sadece yüreğimi taşıyorum kimsenin yanımda olmasına gerek yok doğarken yalnızdim nasıl kafamla o kemiği siyirdim ittim ve doğdum hala o kafayla yalnız ve güçlü yaşayabilirim

  Cevapla
 •  
  12 Mart 2017 Pazar 14:48

  harika bir yazı

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön