Bütün doğum yapmış kadınların saçı başı dağınık değildir!

Basitçe dedim ki: Anne olmak istemiyorum, beni kendi halime bırakın, siz kendinize bakın.

 

Kastettiğim iki kadın var.

 

Birincisi, çocuksuz kadına acıyan, kendini unutmuş, dağılan saçı başıyla kendisinin acınacak durumda olduğunu hiç düşünmeden “bir kadın olarak doğurmak gerektiği” üzerine konuşan, konuşan ve konuşan çocuklu kadın.

 

İkincisi, aile ve iş hayatını bir arada dört dörtlük götürmek, kendine bakmak için çaba harcayan ve doğurmasını öğütlerken acıdığı çocuksuz kadına hayatının hiç de çekici görünmediğini düşünmeyen çocuklu kadın. 

 

İki kadın da “her şeye rağmen anne olmaya değdiğini” türlü biçimlerde tekrarlar ve ikisinin de aklına çocuksuz kadının o “rağmenleri” yaşamadığı için hayatından memnun olduğu gelmez. 

 

Anne olmak istemeyen kadın içi daraldığında çantasını alıp gara, otogara, havaalanına, hiçbirine değilse mahalledeki kahveye, parka tek başına gidebilir ve bu durumdan mutludur. Evdeki sessizlikten, okuduğunun izlediğinin dinlediğinin konuştuğunun kesilmemesinden memnundur. Etrafın oyuncak denizi olmamasından memnundur. Gece deliksiz uyuyabilmekten, sabah kahvesini istediği anda sakince içebilmekten, hafta sonunu evde geçirebilmekten, sadece kendini beslemek ve kendine bakmakla yükümlü olmaktan, bin parçaya bölünmemekten memnundur.

 

Çocuk istemeyen kadın, anne olan kadına özenmez, onun yerinde olma hayali kurmaz. Bir gün özenebileceği ihtimalini düşünüp onun için üzülmek, bunun üzerine laf etmek çocuklu kadına hiç düşmez.

 

Dediğim şu: Eğer anne olmak istemeyen kadına aklına, diline geldiği gibi konuşursan, gelecekteki psikolojik tahlilini yaparsan, ona da senin bugün fiziken ve ruhen nasıl göründüğünü söyleme, senin psikolojik tahlilini yapma hakkını vermiş olursun. Sen onun gelecekteki ihtiyaçlarıyla niye ilgileniyorsun? Kendi güncel ihtiyaçlarına niye bakmıyorsun? Hayatın yeterince zor değil mi? Çocuk yapmadığına bir gün pişman olur, olmaz buna neden kafa yoruyorsun?

 

Eğer birinci halkadan arkadaşı değilsen girme bu konuya.

 

Maalesef iki kadının da aklından şu bir türlü geçmez: Acaba ben ona doğurmadığı için bir gün pişman olacağını söyleyen kaçıncı kişiyim?

 

Kırkını geçen bir kadın, sizce kaç kere maruz kalmıştır bu tacize? Siz kaçıncı kişiye patlamasını uygun görürsünüz? Yoksa hep geçiştirsin, idare mi etsin? Niye?

 

Sarf eden farkında değildir ama “Bir gün doğurmadığına pişman olacaksın” öyle masum bir söz değildir. Saldırgan, tacizkâr, üstten, tehditkâr ve yatak odasına anahtar deliğinden bakan bir sözdür. Saldırgan ve tacizkârdır, çünkü doğrudan senin hayatın ve bedenin hakkında, reddettiğin halde yargı bildirir. Üsttendir, çünkü senin bilmediğini, öngöremediğini düşündüğü gerçeği sana öğretme çabasındadır. Tehditkârdır, çünkü huzursuz etme gayesi taşır. Söyleyenin, gizleyemediği cinsel merakını da ortaya koyar.

 

Aslında bu cinsel merak konusunu profesyoneller açıklasa daha iyi olur. Bugüne kadar hiç anne olmak istemediğimi duyan birkaç psikolog, bana durumumun psikolojideki karşılığının “güdülenme bozukluğu” olduğunu bildirdi. Bana bu tanıyı koyan kıymetli psikologların “doğurmazsan ileride pişman olacaksın” sözünün altında barınanlara dair açıklamaları da herhalde vardır.

 

Psikologlar literatürü incelerken tekrar edeyim. Doğuran kadın dağılır gider, cinsel hayatı da biter demek benim haddime değil. Bütün doğuran kadınların saçı başı dağınık değildir, hepsi kendini unutmamıştır, hepsinin cinsel hayatı bitmemiştir. Eğer kendini unutmuşlar ve unutmamışlar arasında, çocuk istemeyen kadına “pişman olacaksın, doğur” diye ısrar eden olursa, çocuk istemeyen kadının ona tutacağı aynaya bakmak durumunda kalır. Eğer çocuğunun babasıyla yaşayageldiği sıkıntıları uluorta anlatıyorsa, onun da aldığı karşılıklara dahil olması doğaldır.

 

Çocuksuz kadının rahmini, beynini rahat bırakmak o kadar zor değil zannederim. Çünkü son on yıldır ne zaman omuzlarım düşse yanlarında nefes aldığım, toplasam on kadının üçünün ikişer, ikisinin birer çocuğu var. 

 

Diyeceklerim bu kadar.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Şubat 2019 Pazartesi 23:17

  Basitçe anne olmak istemiyorum dememdiniz, tüm annelere aklınızca hakaret ettiniz. İnsan "öteki" ile "ilişki" kuran "sosyal" bir varlıktır. Arkadaşınızın samimiyetten sorduklarını bile böyle içtenpazarlıkla anlıyorsanız. hiç sosyalleşmeyin asosyal olun. Kimseye de iyi misin diye sormayın, özel hayatına müdahale etmiş olursunuz çünkü! İyi olmayanları taciz ve tehdit mi ediyorsunuz ne demek iyi misiniz demek ha! Biri size iyi misiniz dedğinde de bunları düşünmelisiniz. sakın kimseyle konuşmayın, herkes size düşman ve sizin kötülüğünüzü istiyor tüm...

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2019 Pazartesi 22:22

  Yaşım 27 ben de istemiyorum çocuk sorumluluğu almak. Zorla mı 9 ay taşıyıp bir ömür bakayım ona. Bazı kadınların hayattaki tek başarısı çocuk doğurabilmek o yüzden saçmaladıklarını düşünüyorum. Ben güzel dans edebiliyorum ama kimseye baskı yapmıyorum dans etmelisin diye.

  Cevapla
 •  
  22 Eylül 2016 Perşembe 14:42

  çocuklu olup da 3. Bir grup yok yani, peki. Çocuklu kadın size bişi söylediyse illa ayna tutulacak , durumu (tabi bi durumu varsa) yüzüne vurulacak. Biraz geri adım atar gibi ama yine intikamcı, yine sert. Kim size bu kadar baskı yaptı da bunları kaleme almak zorunda kaldınız merak ettim...

  Cevapla
 •  
  07 Eylül 2016 Çarşamba 15:58

  gayet güzel anlatmışsınız kendinizi ama tabii her zamanki gibi karşıdakinin anladığı kadarız :)

  Cevapla
 •  
  02 Eylül 2016 Cuma 17:10

  Bende benzer diyalogları yaşayan evli bir kadınım ve bana göre içimde birikenleri sözcüklere döken "Müthiş!" bir yazarsanız. İlk yazıyı malum soruyu soranlara açıp okutuyordum; açıktı ama anlamak istemeyenler için net değildi. Şimdi umarım netleşmiştir ey ahaliii;) alkışlar! Alkışlar!

  Cevapla
 •  
  01 Eylül 2016 Perşembe 17:39

  Insanlar hayatınızın her asamadinda söyleyecek söz bulurlar , bugün siz bir çocuk sahibi olsaydınız aaa olmaz canim tek çocuk olmaz buna birde kardeş lazım derlerdi ilkinci çocuk için taciz ederlerdi kisacasi herkes kendi işine bakdin

  Cevapla
 •  
  01 Eylül 2016 Perşembe 15:59

  Vallahi cvbiniz cok guzel olmus cukkk oturmus;tabiki anlayana-:sevgiler sizi okumaya devam....

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön