Peki sen çocuk yaptığına pişman mısın?

Ben kırk iki yaşında bir kadınım ve bugüne kadar hiç anne olmak istemedim. Elimi karnıma götürüp içinde bebek büyütme, sonra da doğurduğumu büyütme hayali kurmadım. İçimden gelmedi, bunun nasıl bir his olduğunu bilmiyorum. Eşsiz bir duygu olduğunu söyleyen kadınlara inanıyorum, güveniyorum. Öyle diyorlarsa öyledir. Bu duyguyu tekrar tekrar yaşamak isteyenleri de destekliyorum.

 

Fakat anne olmuş kadınların istedikleri her an doğurmaktan söz açıp fütursuzca ilerlemeleri, bazen fena halde can sıkıyor.

 

“Çocuk düşünmüyor musun?”

“Hayır.”

“Neden?”

“İstemiyorum.”

“Neden?”

“...”

“Bir gün pişman olabilirsin ama.”

“Olmam.”

“Biyolojik saatin geçtiği zaman gerçekten geri dönüşü yok.”

“...”

“O da mı istemiyor?”

“...”

“İstiyordur...”

“...”

 

İlk, hadi ikinci sorudan sonrası tacize giriyor. “İstemiyorum” diyorsun susmuyor, sırf istemediğin için doğurmadığına bir türlü ikna olmuyor. Sebeplerini anlatsan incinecek. İçin sıkışıyor, kendine gelmesi için bekliyorsun. Bizde böyledir, anne olmuş kadına bütün densizlikleri için anlayış gösterilir.

 

Bazen birinin çocuğunu kucağına alman icap ediyor, konuşuyorsun, gülüp oynuyorsun ve bunu yaptığına seni pişman ediyor. O anki bakışlarından “senin de bir tane istediğinden” emin, “Bakışlarını gördüm” diyor. Dönüp diyemiyorsun “Onu doğurana kadar kocanla yaşadıklarınız geldi aklıma.”

 

Hiç tanımadıklarının kendini bilmezliğine veriyorsun. Tanıdıkları boş veriyorsun, ama arkadaşın bunu yapınca asabın bozuluyor. Çünkü seni tanıyor, bin kere demişsin “İyi ki kazayla filan doğurmamışım” diye.

 

Anne olan kadınların, anne olmak istemeyen kadınları neden anlamadıklarını biraz anlayabiliyorum. Ama neden anlamak istemediklerini, neden bu konuda bütün soruları sormayı kendilerine hak bildiklerini anlamıyorum.

 

Ben mesela bugüne kadar anne olmuş bir kadına hiç “Pişman mısın?” diye sormadım. Saçı başı dağılmış, gözünden uyku akan, ödev yapan, cildi gibi bedeni de kendini koyvermiş, kocasıyla sevişecek vakit bulamayan, bulsa da sevişemeyen, çünkü artık arzulanmayan hiçbir kadına “Değdi mi yaptığına?” demedim. “Keşke yapmasaydım dediğin hiç oluyor mu?” diye ısrar etmedim.

 

Doğum gibi bir olayla beraber hiç bilmediğin duyguları keşfettin, peki. Ya bunları keşfederken unuttuğun duygular? Onları unutmana değdi mi? Onları hiç özlemiyor musun?

 

Çocuk doğuran kadın, doğurmayan kadına acır, kendi sahip olduklarına o sahip olamadığı, kendi tattığı duyguları o tadamadığı için. Fakat hiç düşünmez, kendisinin unuttuğu duyguları çocuksuz kadının tatmaya devam ettiğini ve halinden memnun olduğunu.

 

Çok tuhaf gelebilir ama hiç anne olmak istemeyen kadınlar var dünyada. Çünkü hayatta anne olmaktan başka olunabilecek şeyler var. Hiçbir şey olmamak da ayrı bir seçenek.

 

Anne olmayan bir kadını “çocuk yapma” konusunda konuşmaya zorlamayın. Zaten hayatta hiçbir şeyi zorlamayın. Hayat su gibi akar gider, yolunu değiştirmeye çalışırsın taşar, kurcalarsın teper.

 

Çocuk doğurmak bir meziyet değil. Bu bir meziyet olmadığı için, doğurmayan kadın da eksik değil.

 

Gece masal okumak, çocuk doğum günlerine gitmek, okul taksiti denkleştirmek, arzularını hayallerini unutmak zorunda olmadığı için “iyi ki doğurmamışım” diyen çok kadın yaşıyor dünyada.

 

Bu kadınlar gerçekler, samimiler ve fazla bir şey değil, bari hemcinsleri tarafından hoyratça sorguya çekilmesinler istiyorlar.

 

Bu yazı ilk olarak 25.08.2016 tarihinde yayınlanmıştır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
516
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  11 Mart 2020 Çarşamba 13:49

  Bir cok kadin cocuk sahibi olmus olmak icin anne oluyor.Ancak gercekten anne oluyormu tartisilir.Ayrica herkes cocuk sahibi olacak diye bir konu yok.

  Cevapla
 •  
  02 Şubat 2020 Pazar 17:59

  Kadın yukarıda ne yazmışş şu yorumlara bakın helee.. halaa zorluyorlar..avam kadına yapacak bir şey yok..çocuk yapcak işte ne yapsın eksik...

  Cevapla
 •  
  17 Temmuz 2019 Çarşamba 21:03

  Bedenimiz zaten eskiyor eskiyecek çocuk çok güzel ve özel ve evet çok yorucu hatta çooook çooook yorucu ama anne olmak gerçekten kadın için çok farklı bi kalıp tamamen değişim hem de içinden gelerek ... ısrarla soranlar bu değişimden mutlular ısrarla sormayanlar yularda yazdıklarınızdan yorgun olan

  Cevapla
 •  
  26 Şubat 2019 Salı 02:20

  asıl bu soruları soran insanlar inanın acınası haldeler. hayatta çocuk ve evlilikten başka başarıları yok ve vizyonları daracık.

  Cevapla
 •  
  17 Eylül 2018 Pazartesi 08:20

  Kimi çocuksuz yapamaz kimi çocuk bakamaz herkes için hayırlısı olsun

  Cevapla
 •  
  16 Eylül 2018 Pazar 23:26

  ellerine sağlık harika bir yazı.....

  Cevapla
 •  
  16 Eylül 2018 Pazar 21:13

  Ben ikinci çocuğumu anaokuluna göndermeye hazırlanan bir anneyim ve üçüncü çocuğa herkes ısrar etse de ben yetebileceğimi sanmıyorum. 3. Çocuk için iki çocuğumu ve eşimi ezemem. Her ısrar edene haklısın diyorum içimden işine bak diyorum :))

  Cevapla
 •  
  15 Eylül 2018 Cumartesi 13:03

  kendi hayatları kaymış, başkasınınki de kaysın diye çocuk baskısı yapıyor kadınlar. kendin memnunsan hayatından başkasına ne karışıyorsun. yapmaz yapmaz onlara ne. herkes fedakar olmak zorunda değil. kimisi kendisi için yaşamak ister sadece

  Cevapla
 •  
  15 Eylül 2018 Cumartesi 13:00

  annem 5 çocuklu. 4 erkek 1 kız. her zamançocuksuz kadınları kıskanırdı. bana da hep öğüt verdi sakın çocuk yapmaya kalkma diye. bence çocuk herkese göre değil. o kadar iyi birşey olsa, çoğu kadın ötekine tavsiye etmez asla.herkes sigara, içki ısmarlar ama sağlıklı birşey ısmarlayana pek sık rastlanmıyor

  Cevapla
 •  
  15 Eylül 2018 Cumartesi 11:42

  İki tane dünya tatlısı kızım var .30 yaşındayım. Keşke daha önce evlenip daha önce çocuk sahibi olsaymisim. Çocuğu olmayan kimse evlat sevgisini ve annelik duygusunu bileme.z. Rabbim in en büyük hediyesidir bi aileye çocuk vermek bence.çocuklarımız nimettir kıymet bilelim

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön