Ses yok

Bilgisayar ekranına bakarak “Alo” demek tuhaf. “Alo... Ben seni duyuyorum, sen beni duyabiliyor musun?” Düzenli olarak bütün sevdiklerimle konuşamıyorum. Bunun mesafeyle bir ilgisi yok. Kendimi kandırdığımdan değil. İstanbul bir avuç sevdiğimin, hattâ beraber iş yaptıklarımın bile yüzünü zaten göstermiyordu. Çalışıyorduk, eve koşuyorduk, uyuyorduk, uyanıp yine çalışıyorduk. Birbirimizin telefonunda hep cevapsız çağrı oluyorduk. Sonra konuşurken başka biri arıyordu. “Tamam canım, biri arıyor açmam lazım, haftaya mutlaka” diye kapatıyorduk. Bir bakıyorduk aradan bir ay geçmiş konuşmamışız, iki ay geçmiş bir kere birbirimizi görmemişiz.

 

Oysa birbirini görmek nefes almak demek. Sevdiklerinin yanındayken nefes alabiliyorsun. Hangisinin sesini uzundur duymadıysan beynin sinyal veriyor. C vitaminsiz kalınca gece yarısı koşup mandalina yemek gibi. Aramak istiyorsun.


İki ay olacak, Çağla’yla konuşmuyoruz, yine. Oysa ona diyeceklerim var. Onun da bana diyecekleri var. Birimize bir şey olsa, bir cumartesi bir yere gitsek de parça parça olsak meselâ, diyemediklerimiz ömür boyu göğsümüzde durur.


Geçen cumartesiden beri kendi küçük hayatımdaki herkesi bir bir aramak, seslerini duymak istiyorum. Ses de ten gibi değdiğinde iyileştiriyor. Gitmesen de görmesen de orada olduklarını biliyorsun seslerini duyduğun zaman.


Hepimizin şu hayatta tutacak el gibi değecek bir sese de ihtiyacı var.


Hayatın bittiğini artık ses olmadığında anlıyorsun.


Bir arkadaşımız giderken cami avlusunda duyduklarımı hiç unutmuyorum. “Ses yok. Bakıyorum, gömlekleri montları dolapta, botları kapının yanında. Ses yok. Ölüm böyle bir şey mi? Ne yapacağız biz? Allah’ım ne yapacağız biz?”

 

Ses yok.”


Gidenin geride bıraktığı sessizlik çukur gibi. Ama toplu kıyımların ardından, kalanların gömüldüğü sessizlik daha büyük bir çukur.

 

Hayatımızdan “hadi barışalım” diyen yüz kişi çalındı. Hafıza, çok değil yedi-sekiz yıl önceki manşetleri, aynı lafları söyleyenlerin sözlerini yüzlerini getirip ortaya koyuveriyor. O zaman en çok konuşana, her gün her gün ama her gün konuşana bakıyorsun mesela, şimdi bir şey demiş mi diye. Yok, lüzum görmemiş, kelimelerini zayi etmek istememiş herhal. Belki bir film çeker ortalık durulduktan sonra ya da bir şiir söyler. Belki başını ağrıtmayacak filmler çekme ihtimalini seviyordur. Bunların aklında gidip gelmesi medet umduğundan, diyecekleri bir coğrafyanın kaderini değiştireceğinden değil. Bir kere konuşanın, konuşa konuşa kendinden konuşturanın bir daha susmaya hakkı olmadığından. Ayıp olduğundan.

 

Sükûtun altın olmadığı zamanlar var. Cana kıyıldığında nasıl sevinilmezse susulmaz da. Eski dostundur, dava arkadaşındır, hadi uzak insan olsun görüşmediğin komşundur, bayramda aramadığın akrabandır, çocuğunun teneffüste top oynadığı arkadaşıdır. Hiçbir şeyin değilse müşterindir, yazıp çizdiğini, söyleyip oynadığını kaç kereler satmışsındır.

 

Seni sen yapan bir kentin kalbinde kıyım olduysa susmazsın. Kırmızı Pazartesi’den daha kırmızı bir cumartesi yaşandıysa, gözyaşları kızıl akıyorsa susmazsın. Tribünler önünde kürsüye çıkanın, konuşa konuşa kendinden konuşturanın bir daha susmaya hakkı olmaz.

 

Sükût her zaman altın değildir. Konuşarak kazandıklarını susa susa kaybedersin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
4
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Ekim 2015 Pazartesi 23:00

  susturamadıklarını haince gömen ler elbet birgün kendileride gömülürler

  Cevapla
 •  
  19 Ekim 2015 Pazartesi 22:44

  Aminnnnn.!!!

  Cevapla
 •  
  19 Ekim 2015 Pazartesi 11:50

  evet... evet... evet

  Cevapla
 •  
  18 Ekim 2015 Pazar 16:16

  belki de bu sessizlik fırtına öncesi sessizliğidir kimbilir neler e gebe

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön