Milli Piyango size de çıkabilir

Tramvay duraklarına giriş serbest. İstediğin yere bilet almadan, kart basmadan gidebilirsin. Eğer kontrole denk gelmezsen. Üç yıl yakalanmayan da var, benim gibi on beş günde ebelenen de. Tek bilmen gereken, yakalanırsan eşek yüküyle ceza ödeyeceğin.

 

Sabah yedi buçuk. Bilet alsam geç kalacağım, almasam yakalanma ihtimalim var. Şu ana kadar hiç kontrol olmadı.

 

Biniyorum. Çok kalabalık ama iki durak sonra oturuyorum. Üç saat uyuyabilmişim, düşen başımı kaldırdığımda kontrolör ile karşılaşıyorum. O önde ben süklüm püklüm arkada iniyoruz. Ceza makbuzunu çıkarıyor. Adımı soyadımı okuyup yazması vakit alıyor. Adresimi soruyor ama hemen kaydetmiyor. Çantamdan taze kira kontratımı çıkarınca kuşkusu biraz dağılıyor. Bir dilekçeyle itiraz edebileceğimi söylüyor.

 

İçimden itiraz etmek gelmiyor. İki gün sonra gidip cezamı gişeden ödüyorum. Bileti de geçtim, toplu taşıma kartını çoktan almalıydım. Yabancıyı vatandaşından ayırmayan sisteme karşı mahcubum. Geldiğim yerde sustuklarımın acısını buradan mı çıkarayım?

 

Kurallar hayatı kolaylaştırmak, yaşanır kılığa sokmak için var. Muhataplarına eşit mesafede durmayan, onları eşit kucaklamayan kuralları kim ne yapsın? Taraftarları korumak, karşı takımdakileri tartaklamak için günübirlik peyda olan kurallar, ancak o kuralları koyanların işine yarar.

 

Görüp bilip susmak fena bir şey. Kaçımızı okula “Sen karışma e mi” diye göndermediler. Kaçımız çocuğu okula böyle göndermiyoruz. Sustukça bir gün hakikaten sıra sana da geliyor. Biz hep görüp susa susa bu hale geldik.

 

Meselâ ben. Sustum sustum sıra bana da geldi. Yeni Türkiye’de tecavüze uğrasam, hamile kalsam ve kürtaj olmak istesem, öncelikle rahmimdeki ceninin kocamdan olmadığını ispatlamak zorundayım.

 

Hep susmaktan, susup bekleşmekten ama. Perdenin arasından gittiler mi diye bakmaktan. Hiç gitmezler ki... Kurallar seni ve görüş alanındakileri eşit kollamazsa gitseler bile geri gelirler. Kılık kıyafetleri, bıyıkları değişir ama kurallar onları durdurmadıkça mutlaka geri gelirler. Hep geldiler.

 

Şimdi yeni bir kural çıkarmışlar, Cizre’de sandıkları merkeze çekeceklermiş. Kentik küntük yollarda, intihar etme kabiliyetine sahip eşeklerin sırtında hasta taşıyan insanlar ancak oralarda oy kullanabilecekmiş.

 

Devlet servis kaldıracak mı acaba merkeze? Gerekirse dilekçeyle sormak lazım. Sizin eşek intihara meyilli değil diye susmayın.

 

Milli Piyango bu neticede, bir gün size de çıkabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Eylül 2015 Pazartesi 17:06

  hep yumruk yemiş gibi oluyorum okurken

  Cevapla

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön