Perihan Mağden ve takma vicdanı

O cümleleri bir hafta önce başkası kursa “İğğğrenççç” derdi muhtemelen, “Aşşşşağılık” derdi altına imzasını atana.

 

Ettiği son lafların infial yaratması, kendine yıllar içinde itinayla inşa ettiği kimliktendir. Ekseriyetle mağduriyetlere öfke kusmuş, bir miktar kusmuğuna haksız yere kelepçe vurulmuş bir köşecidir Perihan Mağden. Saldırgan olduğu kadar duygusaldır.

 

Sevgilisi Münevver Karabulut’un kafasını kestikten epeyce sonra kapatıldığı hücrede intihar ettiği bildirilen Cem Garipoğlu’nun ardından yas tutması bu yüzden doğaldır. Ona haksızlık edildiğini, gerektiği kadar yanında yer alınmadığını söylemesi anlaşılabilir. Hattâ memleketin en manzaradar psikoloji eğitiminden de aldığı ehliyetle sarf ettiği ‘pişmandı, çünkü vicdanı vardı, kalbi vardı, bu suçun yükünü kaldıramadı’ sözleri tartışılabilir.

 

“Münevver’in ailesi intikama doymuyor” demekle yetinseydi de vicdanlar bu kadar taşmazdı. Cem’in öldüğüne dair adli kanıt isteyen Karabulut ailesi ona dava açar, celseler görüldükçe gazetelerde biraz fotoğrafı çıkar, nihayetinde unutulur giderdi.

 

Ama Perihan Mağden şunları dedi, diyebildi:

“Münevver’in bir teğmenle mesajlaşmasını yakalamıştı. Bebek Starbucks’ta tanıştığı fakir kızı Münevver’in, takma tırnakları vardı. Münevver bakireydi. Münevver’e 30 kişilik bir doğum günü partisi düzenlemişti. Sabah akşam mesajlaşıyorlardı. Münevver o gün okul çıkışı evine gelmişti. Daha önce de bir kez ona ‘Sen erkek misin?’ demişti. Yine demişti.”

 

İsmini feminist tavırla parlatan biri, ancak kadın katillerini aklamaya çalışanların kurabileceği bu cümlelere neden ihtiyaç duyar?

 

Perihan Mağden sınır tanımadığı saldırganlığıyla dipsiz duygusallığını hunharca harmanlayabilen bir yazar. Katlanamadıklarını yazı öznesi yaptı hep. Bazen olayları, kimi zaman kişileri. Yazılarını duygularına, şahsi amaçlarına malzeme etti. Tersi de doğrudur. Bir sabah uyandı ve sırf o gün canı öyle istiyor diye Hülya Avşar’a, Ayşe Arman’a, Ece Temelkuran’a şarjör boşalttı mesela, yıllarca.  

 

Üç isim de hayattaydı ve cevap verme şansları vardı. Fakat Münevver Karabulut yaşamıyor, kendini savunamaz. 

 

Zaten hunharca parçalara bölünmüş bir genç kızı lime lime etme şehvetinin kaynağı ne olabilir ki? Kurbanına fazladan sıkan, bıçakla delik deşik eden, yetinmeyip başını taşla ezen katilin sonradan hatırlayamadığı ruh hali yansımış satırlarına. İnsanın kanı donuyor okurken.

 

Konu hiç oraya gelmemişken “Fakir kızı Münevver” vurgusu neden? Acaba yoksullardan da mı tiksiniyor Perihan Mağden? Cem Garipoğlu’na arka çıkması bir tür sınıf dayanışması mı? “Cem’in babası, TMSF mallarına el koyup da kendini hapiste bulunca” diye bir ifade kullanma gereği duymuş çünkü.

 

Alımlı, kendisiyle ilgili kadınlardan nefret ettiği için takma tırnaklara takmış olmalı. Belli ki zengin erkeklerin güzel kadınlara pahalı hediyeler vermesini de bağışlayamıyor, yoksa 30 kişilik doğum günü neden asabını bozsun. Bilinçaltının ona bekareti hatırlatması ise tıp doktorlarının izahına muhtaç.

 

Belki de bir ölüye saldırmasının tek açıklaması reytingdir. Arada bir bedavaya yazı yazmaya içerlemektedir ve yeniden sahalara dönme ihtirasındadır. Fakat artık ne derse desin, çoktan serbest düşüşte Perihan Mağden. İçinden Cem Garipoğlu geçen kariyerinin son basamaklarına kafası kesilmiş bir genç kızı döşeyerek jübile yaptı.

 

Ve anlaşıldı ki takma tırnaklı fakir kızı olmak, takma vicdanlı zengin kızı olmaktan daha kötü bir şey değildir.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Ekim 2014 Perşembe 21:57

  ne diyeyim,bence haklısınız.insan neyi,kimi ne uğruna savunduğunu iyi tartmalı.sonuçta genç bir kız hayatını kaybetmiş.ailesini de anlamak lazım.bu son mu?hayır.daha yenilerde merve adında bir kız rezidansın 10.katından atladı.onun da zengin sevgilisi vardı....onun da hayat hikayesinde zor dönemler vardı.bence mağdur kim suçlu kim iyi düşünmeli.

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2014 Pazartesi 15:32

  misafir'den cikaramadim ama ben de seninle gurur duyuyor olabilirim.

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2014 Pazartesi 13:33

  perihancım yüreğine,kalemine sağlık...senin arkadaşın olmaktan gurur duyuyorum tüm yazılarını büyük bir merakla takip ediyorum.başarılarının devamını diliyorum

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2014 Pazartesi 11:04

  lemi bey tesekkur ederim, o sizin iyiliginiz.

  Cevapla
 •  
  20 Ekim 2014 Pazartesi 00:10

  helal olsun. siz gerçekten güzel yüzlü ve bir o kadar güzel yürekli bir insansınız perihan özcan. (lemi özgen).

  Cevapla

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön