Seni sevmiyorum anne

Geçen yıl kışın aldığım yünlü ama ince çorapları çok sevdiğimden çıkarmıyorum hep üşümeyi görev bilmiş ayaklarımdan. Verdiği mesai, ayakkabıya değen topuğunu inceltmiş, dokumadaki son ipler saydam görüntüye veda edip, kopmak üzere.

 

Gözüm çorabımda, aklım geçen hafta aldığım kararda bekliyorum kapıda.

 

“Çantanı al Gökçe”.

 

“Almıycam anne, sen al.”

 

Geçen hafta saf değiştirmiş, subay anneden centilmen anneye geçmiştim. Centilmence bir nefesi dolduruyorum ciğerlerime. 

 

1 hafta süren dönem tatilimiz bu Pazartesi sabahı itibarıyla son buldu. Kısa süren tatile doyamayan yavrunun, okul perhizi sabah 8.30 sularının kapı aralığına sıkışmıştı yine.

 

 “Okula gitmek istemiyorum anne” diyordu Gökçe. Bense,

 

 • Centilmelik kararımın buyurduğu genişlik ve nezaket arası duyguyla, kahvaltıya gelmemesine razı oluyordum, istemiyorsa okulda yiyebilirdi zira. Ya da öğlen ana öğün olarak yediği ekmeğin yanına belki sebzeyi de eklerdi çok acıkınca.
 • Geç kalktıysak da saçını Amber gibi taramayı başarıyordum. Bu ara bizde bu moda. Seyretmesini istemediğim ama yerine daha iyisini koyamadığımdan razı geldiğim çizgi film Prenses Sofia’daki sarışın kız gibi olacakmış bukleli kara saçları. Önce düz sonra ben nasıl yuvarlatırsam yuvarlatayım asla tutturamadığım bir dalga ile kıvrılacak şekilde dışa.
 • “O kazağı giymesem, sınıf çok sıcak oluyor” ayağına da hak veriyordum. Zira dışarıya göre giydirince, ayarı  patlıyordu sınıfta. İdare eder, çıkınca kalın kazağını giyer diye kıyafet konusundan da verdim sınavı.

 

Sabah rutinin ilk yarım saatlik telaşı boyunca onu bir kez zorlanmış hissettirmeyecek şekilde mezun oldum centilmen annelikten.  Ama O evden çıkmaya bir türlü mezun olmadı. Mevduatı sürekli artan bir stres gelip sıkıştı sabah 8.20’nin kapı aralığına.

 

Daha kapısına varınca beni arkasında unuttuğu okulun, çok sıkıcı ve yorucu olduğuydu konu yine. Okula gitmek istememenin sonu gelmeyen zımni nedenlerinin birinde, içimdeki subay “Hadi artık Gökçe”yi salıverdi.

 

O da kara gözlerinin ucunda uyandığından beri hazır tuttuğu gözyaşlarını. Bir de bırak duyanı, okuyanı bile dağlayacak “Seni artık sevmiyorum anne” nidasını.

 

Bu salvo beni “kurşuna gerek yok sözlerin yeter”e ışınlasa da biliyorum nedeni. Şu ara çorabımda deliğini büyütmekte olan yer gibiyiz Gökçe’yle:

 

Çınar geldiğinden beri artan mesaisi aynı yerden aşındırıyor annesini. Kardeşi  kadarken ona verdiğim oyun dolu ev hayatını özlüyor; istemiyor anne sevgisinin koşulsuz sevgisiyle örülü bu hayattan mezuniyeti.

 

Diğer taraflar sağlam olduğundan hala servisteyiz de, ya dikmek gerekecek o bölgeyi, ya da yenilemek kendimizi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön